Cyber hírek

  • 2003. február 6.

Külpol

Nemzeti Digitális Adattár A Nemzeti Digitális Adattárhoz várhatóan már az idei év végétől hozzá lehet férni az interneten. A kulturális és történeti értékeket digitális formában tartalmazó gyűjtemény feltöltésére márciusig írja ki a pályázatot a minisztérium.
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium legalább kétmilliárd forintot szán az idén digitalizálási projektekre, amelyeket a tárca Információs Társadalom Kht.-ja menedzsel majd.

n Netpártosodik a Munkáspárt A kádárista Munkáspárt - a magyar politikai pártok közül szinte egyedüliként - már többször felkarolta az internetről vagy az internetezők köréből indult civil kezdeményezéseket. Emlékezetes, hogy a párt tavaly a modemes internetezők érdekeit védő egyesülettel, a Netérttel együtt demonstrált az Informatikai és Hírközlési Minisztérium előtt az internethívások magas telefontarifái ellen, most pedig nyílt levélben fordult a Miniszterelnöki Hivatalhoz a nyílt forráskódú szoftverek mellőzése miatt a közbeszerzési eljárások során. "Megdöbbenéssel vegyes felháborodással olvastunk a Közbeszerzési Értesítő 2003/1. számában arról, hogy a magyar állam mintegy 11,25 milliárd forint értékben vásárol zárt forráskódú szoftvert. Mi, mint a nyílt forráskód támogatói, használói, szeretnénk felhívni a figyelmet ezen tevékenység értelmetlen voltára, és arra, hogy ez a pénz nem a magyar informatika és a magyar információs társadalom fejlődését, Európához való felzárkózását szolgálja. Az Európai Unióban és a világ számos más helyén a kormányzati szervek egyre komolyabban számolnak a nyílt forráskódú rendszerekkel - elsősorban azoknak biztonságossága és alacsony tulajdonlási költségei miatt." - áll a Munkáspárt nyílt levelében, amelyből kiderül: a párt állami szinten kizárólag nyílt forrású szoftver támogatását tartja elfogadhatónak. A Munkáspárt szerint szükséges lenne megvizsgálni, hogy a fenti pénzösszegből vásárolt szoftvertermékek kiválthatók-e nyílt forráskódú programokkal, rendszerekkel; hiszen ha ez megtehető, akkor igen jelentős megtakarítással lehet számolni, az így megtakarított pénzeszközöket pedig a hazai szoftverfejlesztések pályázatos formában történő támogatására lehetne fordítani, "ami soha nem látott lendületet adhatna az egész hazai informatikai szektornak".

n Szövet a nyomtatóból Amerikai kutatóknak sikerült egy átalakított tintasugaras nyomtatóval élő sejteket összeilleszteni háromdimenziós csövekké. Ennek során a tintapatron tartalmát egy olyan géllel helyettesítették, amely élő sejteket tartalmazott. A kutatók szerint ez a kísérlet az első lépés a komplex szövetek vagy akár teljes szervek gyártásához. Az élő gél továbbításához a festék viszkozitását, hőmérsékletét és elektromos vezetőképességét elemző szoftvert át kellett írni, és a továbbítás útját is megváltoztatták - írta a New Scientist. A nyomtatás során egyenként hordják fel a rétegeket, így alakul ki a 3D struktúra. A nem mérgező, biológiailag lebontható gél ennek során az élő sejteket tartó vázként működik. A nyomtatást követően 32 fokos hőmérsékleten megkeményedik, de 20 fok alatt tartva folyékony. Ha egy idő múltán a sejtek szövetté nőttek össze, a gélt eltávolítják.

n E-trombózis Az e-trombózis nevet javasolják bevezetni új-zélandi kutatók, miután egyértelmű összefüggést találtak a számítógép előtti mozgáshiányos munka és a tüdőembólia között - adta hírül az Index a The Australian nyomán. A kórkép az úgynevezett turistaosztály szindrómához hasonlít. A hosszú távú repülőutak alatt az alsó végtagok vénáiban vérrögök keletkezhetnek. Ha egy ilyen vérrög elszabadul az érfalról, a vérkeringés közvetlenül a tüdőbe szállítja, és ha az a vérkeringést életveszélyes mértékben blokkolja, kialakul a tüdőembólia. Az e-trombózis első esetét Ausztráliából jelentették: egy 32 éves férfi csaknem belehalt a számítógép előtt eltöltött 18 órás munkanap alatt keletkezett vérrögbe. A terhes nők, a túlsúlyos és dohányzó emberek, illetve bizonyos szívbetegségekben szenvedők különösen ki vannak téve az e-trombózis veszélyének.

n EU-törvénytervezet a szoftverkalózkodásról Rövidesen egységes megítélés alá eső bűncselekménynek számít a szoftverkalózkodás és a hamisított árucikkek forgalmazása az EU teljes területén, amennyiben elfogadják az Európai Bizottság előtt fekvő tervezetet - adta hírül az euro.hu. A húsz EU-biztos várhatóan támogatni fogja a szoftverkalózkodás, a szerzői jogbitorlás és a hamisított árucikkek forgalmazásának visszaszorítását célzó, ezeket a bűncselekményeket egységesen büntető javaslatot. Az EU tagországaiban jelenleg különféleképpen járnak el a szoftverkalózkodást illetően, az új jogszabály hatálybalépésétől kezdve viszont a hamisított temékek készítői és forgalmazói börtönbüntetést és magas pénzbírságot kockáztatnak, bárhol kövessék is el a bűncselekményt az EU területén. A magáncélú szoftvermásolással az új rendelkezés nem foglalkozik, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy továbbra sem minősül majd bűncselekménynek például a különféle zeneszámok letöltése az internetről. A lemeztársaságok természetesen nem örülnek ennek, hiszen a zeneipar állítólag kemény eurómilliárdokat veszít az internetes fájlcsereberéken.

n Börtön vírusírásért Egy londoni bíróság kétévi börtönre ítélt egy észak-walesi webdesignert, mert három számítógépes vírust írt, és ezeket az interneten szabadon engedte. A bíróság bizonyítottnak látta, hogy a 22 éves Simon Vallor a Gokar, Redesi és Admirer nevezetű vírusaival 27 ezer számítógépet fertőzött meg. "A vírusírók nem számítógépes zsenik vagy megszállottak, hanem bűnözők" - írta az ítéletében Geoffry Rivlin bíró. A Gokar féregvírus megkísérelte átírni a megfertőzött számítógépeken tárolt weboldalakat. A Redesi a 2001. szeptemberi terrortámadások után jelent meg. A cybertámadások elleni figyelmeztetésnek álcázták, de valójában megpróbálta letörölni az áldozatok gépének merevlemezét.

n Üzemanyagcellás járművek George W. Bush amerikai elnök 1,2 milliárd dolláros programot hirdetett meg, melynek hosszú távú célja, hogy megteremtsék a feltételeit a belső égésű motorokról az üzemanyagcellás motorokra való átállásnak. Az üzemanyagcellás járművek nem szennyezik a környezetet, használatuk jelentősen függetleníthetné Amerikát a külföldi olajtól.

n Génhiány Egy gén hiánya okozhatja a túlzott agressziót vagy szorongást - állítják amerikai kutatók egereken végzett vizsgálatok alapján. A PET-1 jelzésű géntől megfosztott egerek viselkedése ugyanis meglepően emlékeztet bizonyos elmeorvosi problémákra, amelyek mindegyikére a túlzott agresszivitás és aggodalmaskodás a jellemző.

n Ultrahanggal a rák ellen Ultrahanggal pusztítja a rákos sejteket az az eljárás, melyet a brit Gendel cég fejlesztett ki. Az eljárás elsősorban olyan tumorok gyógyítására szolgálhat, melyeket nehéz a hagyományos technikákkal kezelni, ilyenek például a feji vagy nyaki daganatok. A módszer sejttenyészetek, majd több mint 50 egér esetében is működött, két éven belül embereken is tesztelni fogják.

n Telefonhackerek Hackerek a Microsoft Smartphone 2002 operációs rendszerét kihasználva, saját szoftvereiket küldhetik mások telefonjaira. A Microsoft és az angol Orange mobilszolgáltató vizsgálatot indított az ügyben. A telefon biztonsági zárának kikapcsolását több weboldal is részletesen tárgyalja.

n Contergan Visszatérhet a forgalomból kivont Contergan gyógyszer, amely miatt 40 éve több ezer gyermek született súlyos fejlődési rendellenességekkel. A gyógyszer a csontrák egyik ritka válfajában szenvedő betegek számára lesz ismét hozzáférhető, valamint a reuma és a lepra kezelésében is szerepet kaphat.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.