Cyber hírek

  • 2003. július 3.

Külpol

Megszűnik a Westel 450 Június végén megszűnt a Westel Rádiótelefon Kft. mobil távközlési szolgáltatás nyújtására szóló koncessziós joga, így a társaság gyakorlatilag befejezi működését.
A cég vállalta, hogy előfizetői számára lehetővé teszi a GSM-szolgáltatásra való áttérést.

n Perek a fájlcserélők ellen A zeneipari óriáskiadók érdekvédelmi szervezete, a RIAA (www.riaa.com) bejelentette, hogy perek százait fogja indítani azon magánszemélyek ellen, akik jogvédett zenéket forgalmaznak az interneten - adta hírül az Index. A szervezet elnöke közölte: a perek célpontjai azok, akik "jelentős" mennyiségű zenét osztanak meg a világhálón, de bajba keveredhet bárki, aki zenét ajánl fel letöltésre. Az első eljárások várhatóan 8-10 hét múlva indulnak, a RIAA elsősorban tiltó végzések és jelentős összegű kártérítések kiszabását várja a bíróságoktól. A lemezkiadók a fájlcserélő rendszereket teszik felelőssé nyereségük csökkenéséért, és úgy vélik, hogy a közkézen forgó digitalizált zenék több milliárd dolláros bevételkiesést okoznak számukra. A szerzői jogvédő szervezet bejelentésére reagálva az egyik legjelentősebb internetes civil tömörülés, az Electronic Frontier Foundation (www.eff.org) elítélte a felhasználók felelősségre vonását, és úgy vélekedett: több amerikai használ fájlcserélő szoftvereket, mint ahány Bush elnökre szavazott. Az Egyesült Államokban a Kazaa (www.kazaa.com), a Morpheus (www.morpheus.com) és a Grokster (www.grokster.com) a legnépszerűbb fájlcserélők, piackutatók becslései szerint 2003 nyarán mintegy 57 millió amerikai használ valamilyen fájlcserélő szoftvert.

n Szoftverszabadalom az EU-ban Az EU újabb fontos lépést tett a szoftveres szabadalmak bevezetésének irányába. Az Európai Parlament (EP) jogi bizottsága egyértelműen kiállt a számítógépes találmányok szabadalmaztathatósága mellett, és elfogadta az erre vonatkozó irányelv tervezetét. A szoftveres szabadalmak ellenzői ugyanakkor attól tartanak, hogy a javaslat elég kiskaput tartalmaz ahhoz, hogy szabadalmakat erőltessenek ki egyes termékekre vagy programokra, és ez mindenekelőtt a kis szoftvercégeket sújtaná. Május elején több magyarországi informatikai szervezet és vállalkozás tiltakozott Brüsszelben az EP képviselői meghallgatásán, illetve egy tudományos konferencián az irányelv tervezete ellen. Magosányi Árpád, a Linux-felhasználók Magyarországi Egyesületének (LME) elnökségi tagja kifejtette, hogy az EU-ban jelenleg nem lehet szoftverszabadalmi jogokat érvényesíteni. Ennek ellenére különböző cégek és magánszemélyek már összesen 30-40 ezer szabadalmat jegyeztettek be a különböző hivatalokban. Mivel az unió területére érvényes szabadalom bejegyzése mintegy nyolcmillió forintba kerül, a magyar kisvállalkozásoknak kevés esélyük van ilyen jogok megszerzésére.

n Macsó gének David Page, valamint a massachusettsi Whitehead orvosi kutatóintézetben és a St. Louis-i Washington Orvosi Egyetemen dolgozó munkatársak bebizonyították, hogy az Y-kromoszóma legalább 78 gént tartalmaz, tehát sokkal erősebb, mint azt korábban gondolták. A kutatók rájöttek, hogy a gének egy része - különösen azok, amelyek meghatározóak az emberi termékenység szempontjából - az Y-kromoszóma igen összetett régióiban helyezkednek el, amelyek egymás tükörképei, és ismétlődő természetűek. Ez az egyedülálló elrendezés lehetővé teszi, hogy a gének a pár nélküli kromoszómán is kijavítsák egymást egy génkonverziónak hívott, az átkereszteződésre hasonlító folyamattal. Page szerint a génkonverzió legalább olyan gyakori, mint a hagyományos kromoszómákban végbemenő átkereszteződés, ezért az apából a fiúba átkerülő Y-nak egyetlen generáció alatt hatszáz bázispárja íródik felül és javítódik ki. Kiderült az is, hogy sok terméketlen férfi esetében az Y-kromoszóma tükörképes tartományában - ahol a génkonverzió végbemegy - bizonyos részletek törlődnek.

n Világító halak Egy tajvani cég olyan, genetikailag módosított halat készített, amely zöldessárga fénnyel világít a sötétben. A Taikong Corporation (/www.azooaquarium.com/azoo_tw/taikong/) egy medúza génjeit ültette át a zebrahalba. A genetikailag módosított állatokat a kutatók régóta használják laboratóriumaikban, a genetikailag módosított birkák tejében például értékes fehérjéket állítanak elő. A Night Pearl, azaz éjszakai gyöngyszem névre keresztelt zebrahal azonban az első olyan génmódosított háziállat, amelyet bárki megvásárolhat - írta az Index a BBC nyomán. Az Egyesült Királyságban - ahol az akváriumi halak piaca több millió fontos - hatalmas az érdeklődés a teremtmény iránt. A vállalat a tervek szerint harmincezer ilyen halat fog értékesíteni, de három hónapon belül százezerre növeli kapacitását. A halak tizenhét dollárba, azaz négyezer forintba kerülnek majd. A Taikong szerint a TK-1 kódnéven futó, genetikailag módosított hal teljesen biztonságos és steril, a hozzáadott fluoreszkáló gén pedig teljesen ártalmatlan. Szakértők ennek ellenére aggódnak amiatt, hogy kiszabadulásuk esetén könnyen meghódíthatják az Egyesült Királyság vizeit, megzavarva az ökológiai egyensúlyt.

n Lezuhant a Helios A Hawaiihoz tartozó Kauai szigetén tesztelés közben lezuhant a NASA napenergiával működő, igen nagy magasságba felszállni képes kísérleti repülőgépe, a Helios. A 15 millió dolláros szerkezet zuhanása nem okozott balesetet.

n Okos porszem A kaliforniai Berkley egyetemen alig öt négyzet- milliméteres csipet készítettek, melynek felületére különböző érzékelőket és vezeték nélküli kommunikációs adóvevőt ültettek. A Smart Dust, magyarul okos porszem névre keresztelt milliméteres eszközökkel olyan rádiós érzékelőhálózatot tudnak kialakítani, amellyel például az épületek gyenge pontjait vagy vegyi és biológiai fegyverek jelenlétét lehet kimutatni.

n Impotencia elleni rágó A világ legnagyobb rágógumigyártója, a Wrigley szabadalmaztatta az impotencia elleni rágógumit, amely a Pfizer gyógyszercég által gyártott és forgalmazott kék tabletta hatóanyagát tartalmazza. A szildenafil-citrátot tartalmazó rágógumi a rágógumigyár szerint hatékonyabb, mint a tablettás forma, mivel a hatóanyag fokozatosan kerül be a vérkeringésbe.

n Bezárt a feliratok.hu Szerzői jogvédő szervezetek tiltakozásának engedve közelegyévi működés után beszüntetteműködését a Feliratok.hu címen elérhető weboldal. Az oldalról az interneten elérhető mozifilmekhez lehetett letölteni feliratokat tartalmazó fájlokat, melyeket megfelelő segédprogramokkal a videolejátszáskor a digitálisan tömörített filmekkel együtt lehet használni.

n Kamerás mobil A japán könyvkereskedőknek komoly problémát okoz a technológiai fejlődés. A vásárlók egyre gyakrabban csak az érdeklődésükre számot tartó kiadványok lefényképezése végett térnek be az üzletekbe, kamerával felszerelt mobiltelefonjaikkal felfegyverkezve. A japán kiadók az üzletekben elhelyezett plakátokkal próbálnak a tettesek lelkiismeretére hatni.

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.