Délkelet-Ázsia: Tigrisgyermekbetegségek

  • Dorogman László
  • 1997. augusztus 21.

Külpol

"Negyven éven át dolgoztunk, hogy országainkat a jelenlegi szintre emeljük, s akkor egyszer csak idejön valaki pár milliárd dollárral, és két hét leforgása alatt szinte mindent tönkretesz" - háborgott július végén Malajzia miniszterelnöke, a már-már diktátor hírében álló Mahathir Mohammad.

A vaskezű politikus tizenhat évi kormányzás után először ment szabadságra, ám két hónapos külföldi pihenése alatt csupa vészjósló hírt kapott hazájából és a délkelet-ázsiai térségből: Thaiföldön súlyos pénzügyi válság robbant ki, Malajziában is megrendült a nemzeti valuta, s az ázsiai "tigrisek" nemrég még kikezdhetetlennek tűnő gazdasági presztízsén komoly repedések támadtak.

Pirulák

A helyi tőzsdéken meredeken zuhanni kezdett a thaiföldi, a malajziai, az indonéz és a Fülöp-szigeteki valuta árfolyama a dollárhoz képest. A kormányok erőteljes beavatkozásra szánták el magukat: az egyes jegybankok összesen tízmilliárd dollárért vásároltak bahtot, ringgitet, rúpiát és pesót - hiába. Néhány hét leforgása alatt a fenti valuták 5-20 százalékot veszítettek az értékükből. A legerőteljesebb nyomásnak kitett thaiföldi baht árfolyamát a bangkoki kormány többszöri fogadkozása ellenére kénytelen volt felszabadítani. A lebegtetés nyomán a dollár-baht kurzus 24,45-ről napok alatt 28-ra ugrott. Miután az ország devizatartalékai kimerültek, lemondott a jegybank kormányzója és a pénzügyminiszter, s minden pirulák legkeserűbbjeként Bangkok kénytelen volt pénzügyi beavatkozásra kérni a Nyugatot. Azt a Nyugatot, amelyről a politikai és gazdasági válságok fényében a "tigrisek" honában jó esetben mosolygó sajnálkozással, rosszabb esetben kemény megvetéssel szoktak beszélni az utóbbi két évtizedben.

A lenézés alapja a Délkelet-Ázsiában megszokott, nemegyszer két számjegyű gazdasági növekedés volt (miközben Nyugat-Európa és az Egyesült Államok gazdasága kénytelen volt sovány 0,5-2 százalékos növekményekkel beérni). Egy-egy ország, illetve kormány bölcsességét leginkább azon lehet lemérni, miként használja ki a "kövér" esztendőket. Nos, ezen a téren a délkelet-ázsiai országok - főként Thaiföld - nem vizsgáztak éppen jelesre. Szédítő ütemű gazdasági növekedésük az államadósság ijesztő mértékű felduzzadásával járt együtt. (Thaiföld küladóssága például 89 milliárd dollár, ennek 60 százaléka rövid lejáratú hitel.)

Kosarak

A zűrök másik oka, hogy a térségben egy évtizeden át jól működő monetáris megoldások ma már nem felelnek meg a helyzet követelményeinek. Az ázsiai országok a 80-as években a dollárhoz illetve a dollár dominanciájú valutakosarakhoz kapcsolták nemzeti valutáikat. Ezt egyrészt a fő exportpiacuknak számító Egyesült Államok szerepe, másrészt a külföldi befektetők által igényelt stabilitás indokolta. Csakhogy a stabilitásnak ára volt: megkövetelte, hogy az egyes ázsiai kormányok Washingtonéhoz kössék saját monetáris politikájukat, beleértve a kamatlábak kezelését is. Ez a kötöttség ösztönzően hatott a külföldi tőkére, amely így átváltási kockázat nélkül áramolhatott a térség országaiba. Az idegen tőke azonban sokszor "rossz helyen" kötött ki, profit helyett veszteséget termelve, gyengítve az adott gazdaságot és fokozva az inflációt. A legszembetűnőbb Thaiföld esete, ahol a tőkebőség ingatlanokba és nem termelő szektorokba terelte a dollármilliárdok egy részét. Az így keletkezett "vagyonbuborék" egy idő után kipukkadt, aminek következtében számos thaiföldi bank portfóliója lett tele kétes vagy behajthatatlan követelésekkel.

A kollektív mizéria elbizonytalanította a sikerekhez szokott "tigriseket". Bangkoktól Dzsakartáig úrrá lett a jövőtől érzett félelem, s a munkanélküliség és az infláció növekedésével párhuzamosan erősödnek a kételyek azok mindenhatóságában, akik eddig elsősorban a lakosság életszínvonalának folyamatos emelése révén tudták megőrizni kormányzati pozícióikat. Utóbbiak nem voltak restek, hogy a nyakukba szakadt bajokért "nemzetközi intrikát", "nyugati spekulánsok mesterkedését" s a "tőkepiacokon tevékenykedő bűnözőket" tegyenek felelőssé - néven nevezve minden gonoszok legártalmasabbikát, Soros Györgyöt.

A malajziai kormányfő soha nem ment a szomszédba egy kis Nyugat-ellenes bírálatért, ám ezúttal még ismerőit is meglepte az a vehemencia, amellyel a magyar származású amerikai milliárdosra támadt. Mahathir szerint Soros szándékos intrikával akarta előidézni a délkelet-ázsiai valuták meggyengülését, bosszúból azért, mert a térség államait tömörítő ASEAN fölvette tagjai közé Burmát - azt az országot, ahol a katonai junta rendre megsérti az emberi jogokat. Soros hiába bizonygatta, hogy Open Society Fund nevű alapítványának (amely Délkelet-Ázsiában is síkraszáll a demokratikus és emberi jogokért) semmi köze sincs a devizapiacon végrehajtott ügyleteihez, s hogy június-július folyamán mindössze tízmillió bahtot adott el, maláj ringgitet viszont egyet sem.

Azóta, hogy Sorosnak 1992 őszén ügyes spekulációval sikerült kiütnie az európai valutarendszerből (EMS) a brit fontot (mellesleg egymilliárd dollárt nyert az ügyön), sokan minden rosszat el tudnak képzelni róla. Politikus pártfogói (köztük Madeleine Albright amerikai külügyminiszter) pedig csak megerősítik a gyanút, miszerint Soros rendkívüli kaliberű sötét alak. Erre a képre igyekezett rájátszani a malajziai kormányfő.

Bukták

Szingapúri devizakereskedők viszont egészen más magyarázattal szolgálnak Mahathir vitriolos kirohanására. Az iszlámhű Malajziában - ahol nemrég egy izraeli krikettcsapat turnéja is heves tiltakozást váltott ki - egy zsidó származású személyiség megtámadása bármely kormányfőnek jól jöhet. Emellett gyanítható, hogy Mahathir régi számlát akart törleszteni. A malajziai jegybank ugyanis, amely a 90-es évek elején maga is vastagon benne volt a spekulációs devizaügyletekben, 1992 őszén súlyos veszteséget szenvedett - éppen Soros fellépése következtében. Kuala Lumpurban szilárdan bíztak benne, hogy a font benn fog maradni az EMS-ben, s ezért tetemes mennyiséget vásároltak a brit valutából.

A mostani bukta jóval kínosabb, ráadásul több országot érint, és tárgyilagosan szemlélve aligha fogható holmi spekulánsokra. A júliusban bekövetkezett változások olyan pénzügyi környezet létrejöttét jelezhetik, amely alapvetően változtatja meg a térség gazdasági arculatát - vélik hongkongi elemzők, akik rövid távon a növekedési ráták visszaesésére számítanak. Hosszabb távon pedig a délkelet-ázsiai országoknak és cégeknek meg kell találniuk a helyüket egy olyan világban, ahol folyamatosan változnak a valutaárfolyamok. A korábban a valuták stabilitásán őrködő jegybankoknak el kell fogadniuk az "illékony árfolyamokat", az alkalmazkodás érdekében pedig bonyolult monetáris menedzselési fogásokat kell elsajátítaniuk. Akik képesek lesznek erre, azok megerősödve és prosperálva kerülnek ki a "tűzből", s várhatóan képessé válnak a tőke becsalogatására és hatékony felhasználására egyaránt.

Dorogman László

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.