Donald Tusknak nem tetszik, hogy egyesek politikai haszonszerzésre használják a migráció témáját

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 19.

Külpol

Kire gondolhatott?

"Ma este felszólítom az állam- és kormányfőket, hogy fejezzék be egymás hibáztatását. A helyzet politikai kihasználása helyett arra kellene koncentrálnunk, ami működik és előrevisz. Tarthatatlan, hogy egyesek megállítani szeretnék az illegális migrációs áramlatokat, míg mások politikai előnyszerzésre használni."

 

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke nyilatkozott így az uniós állam- és kormányfők kétnapos, informális csúcstalálkozója előtt, amely ma kezdődik Salzburgban. A két fő téma a Brexit és a migráció lesz.

A Brexitről azt mondta, ma talán több a remény a megállapodásra, de egyre kevesebb az idő. November közepére egy plusz, Brexittel foglalkozó csúcstalálkozót is javasol.

Tusk hozzátette, hogy a menedékkérők száma ma már kevesebb, mint a 2015-ös válság előtt volt, és ez elsősorban a külső határok megerősítésének és a harmadik országokkal való együttműködésnek köszönhető. Tusk ezért az észak-afrikai országokkal való együttműködés erősítését javasolja, és összehívna egy csúcstalálkozót az EU és az arab országok ligája között.

A Politico-nak egy EU-s diplomata Magyarországot és Lengyelországot nevezte meg olyan tagállamokként, amelyek nem érdekeltek a megoldásban, különösen nem a jövő májusi európai parlamenti választások előtt.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.

Többet ésszel, mint pénzzel

A kormány propagandistái az utóbbi időben számos képtelen gazdasági céllal rukkoltak elő. Pár hónapja a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetői is kitettek magukért: szerintük semmi sem tántoríthat el minket attól, hogy innovációs teljesítményünk 2030-ra bekerüljön az európai top 10-be.