Durva bírsággal fenyeget az olasz nyelvtörvény

  • narancs.hu
  • 2023. április 2.

Külpol

A javaslat szerint akár 100 ezer euróra is büntethető, aki hivatalos szövegben, beszédben idegen – ne adj' Isten, angol – kifejezéseket használ.

Olyan nyelvtörvényt készít elő az olasz kormány, amely biztosan hatással lesz az olaszok mindennapi életére.

A 24.hu által is ismertetett javaslatot a Giorgia Meloni miniszterelnök pártjához tartozó Fabio Rampelli nyújtotta be, és az a célja, hogy a hivatalos kommunikációban védje az olasz nyelvet. 

Rampelli előterjesztésében a törvény tiltaná az idegen szavak használatát. Bár az összes idegen nyelvről szó van benne, külön kiemeli, hogy az angol szavak további térnyerése ellen akar fellépni, mert ez a jelenség leértékeli és leépíti az olaszt. Rampelliék úgy érzékelik, hogy az anglicizálódás azóta is tart, amióta az Egyesült Királyság nem tagja az Európai Uniónak, sőt, a helyzet még romlott is, és ez a nyelvi jelenség hat az egész társadalomra, tehát tenni kell ellene. 

A törvény előírná minden közhivatalt betöltő személy számára az írott és beszélt olasz nyelv megfelelő szintű használatát, a cégek számára megtiltaná az angol rövidítések és titulusok alkalmazását. A külföldiekkel foglalkozó hivatalokban is az olasz lesz az elsődleges nyelv. 

A javaslat ezután kerül a parlament elé.

Ha a többség megszavazza, az az Olaszország területén zajló bármilyen reklámtevékenység nyelvhasználatát is szabályozza. 

Aki vét a törvény ellen, azt pénzbírsággal sújtják: 5000 és 100 ezer euró közötti büntetésekről szól a hír.

Tehát akár

38 millió forintnak megfelelő bírság is kiszabható lenne azzal szemben, aki megsérti a törvényt.

Az elképzelés szerint az olasz kulturális minisztérium bizottságot állít fel, és ez igazítaná el a médiát, az iskolákat, a kereskedelmet és a reklámipart a helyes nyelvhasználatról. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.