Olyan nyelvtörvényt készít elő az olasz kormány, amely biztosan hatással lesz az olaszok mindennapi életére.
A 24.hu által is ismertetett javaslatot a Giorgia Meloni miniszterelnök pártjához tartozó Fabio Rampelli nyújtotta be, és az a célja, hogy a hivatalos kommunikációban védje az olasz nyelvet.
Rampelli előterjesztésében a törvény tiltaná az idegen szavak használatát. Bár az összes idegen nyelvről szó van benne, külön kiemeli, hogy az angol szavak további térnyerése ellen akar fellépni, mert ez a jelenség leértékeli és leépíti az olaszt. Rampelliék úgy érzékelik, hogy az anglicizálódás azóta is tart, amióta az Egyesült Királyság nem tagja az Európai Uniónak, sőt, a helyzet még romlott is, és ez a nyelvi jelenség hat az egész társadalomra, tehát tenni kell ellene.
A törvény előírná minden közhivatalt betöltő személy számára az írott és beszélt olasz nyelv megfelelő szintű használatát, a cégek számára megtiltaná az angol rövidítések és titulusok alkalmazását. A külföldiekkel foglalkozó hivatalokban is az olasz lesz az elsődleges nyelv.
A javaslat ezután kerül a parlament elé.
Ha a többség megszavazza, az az Olaszország területén zajló bármilyen reklámtevékenység nyelvhasználatát is szabályozza.
Aki vét a törvény ellen, azt pénzbírsággal sújtják: 5000 és 100 ezer euró közötti büntetésekről szól a hír.
Tehát akár
38 millió forintnak megfelelő bírság is kiszabható lenne azzal szemben, aki megsérti a törvényt.
Az elképzelés szerint az olasz kulturális minisztérium bizottságot állít fel, és ez igazítaná el a médiát, az iskolákat, a kereskedelmet és a reklámipart a helyes nyelvhasználatról.