Egyhónapos tűzszünetről egyeztet Izrael és a Hamász

  • narancs.hu
  • 2024. január 24.

Külpol

A Hamász valódi garanciákat szeretne a tartós tűzszünetre, ám Izrael maximum egy-két hónapban gondolkodik.

Tárgyalások zajlanak Izrael és a Hamász között egy akár egy hónapos tűzszünetről

írjaReuters. Úgy tudni, mindkét fél beleegyezne a tűzszünetbe, közben pedig túszcserére is sor kerülhetne, de a részletek egyelőre még nem tisztázottak.

Ahogy eddig, most is katari, egyiptomi és amerikai közvetítők útján egyeztet a két fél, a hírügynökség forrásai szerint az elmúlt időben sikerült a feleknek közelíteni álláspontjaikat. De akadályt gördít a megállapodás elé, hogy a Hamász tartós tűzszünetet szeretne, Izrael pedig legfeljebb egy vagy két hónapba menne bele.

Eddigi információk alapján december végén tett egy ajánlatot a Hamász egy több hónapos fegyverszünetre, később módosították azt, miszerint bármilyen tűzszünettel kapcsolatos megállapodás előtt meg kell egyezni abban, hogy a jövőben ez tartóssá válhasson. Izrael azonban a Hamásszal közvetlenül nem kíván a konfliktus tartósabb rendezéséről beszélni. Állítólag a hét elején tett olyan ajánlatot Izrael, amelyben legalább két hónapnyi tűzszünet lépne érvénybe, túszt cserélnének és a Hamász legfőbb vezető elhagyhatnák Gázát. Ezt az ajánlatot azonban egy egyiptomi tisztviselő közlése szerint a Hamász elutasította, mert nem garantálja a későbbi tartósságot.

 
Izraeli harcjármű megsemmisült házak előtt a Gázai övezet határának térségében, Dél-Izraelben
Fotó: MTI/AP/Maya Alleruzzo

Reutersnek két egyiptomi forrás úgy nyilatkozott, ennek hatására változtatott Izrael az ajánlatán, így már csak egy hónapos tűzszünetről van szó. A közvetítő tisztviselők jelenleg is azon dolgoznak, hogy a Hamász fogadja el az egy hónapot. A Hamász azonban garanciákat szeretne az ideiglenes tűzszünet második fázisára, azaz a tartós tűzszünetre.

A hírügynökség más forrásai szerint Izrael azt is felajánlotta, hogy ha távozna hat magas rangú Hamász-vezető, akkor véget vetnének a háborúnak, ezt azonban a terrorszervezet határozottan elutasította.

Bejamin Netanjahu izraeli kormányfő kedden azt mondta: a háború a totális győzelemig tart.

Mint ismert, november végén már volt egy többnapos fegyverszünet, akkor a Hamász túszainak egy részét elengedték, köztük magyar származású gyerekeket is. Jelenleg még legalább 130 túszt tart fogva a terrorcsoport.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.