Alkotmánybírósági panaszt nyújtott be csütörtökön Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter. Beadványában azt kéri, hogy a varsói testület ítélje meg, az uniós jogállamisági feltételrendszer összhangban áll-e a lengyel alaptörvénnyel.
Lépéséről Ziobro rendkívüli sajtóértekezleten számolt be. Alapos jogi elemzés után "a legkisebb kétség sem fér ahhoz, hogy a feltételrendszer merő ellentétben van a lengyel alkotmánnyal" - jelentette ki.
Az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló rendeletet (röviden a jogállamisági mechanizmust) elfogadó EU-s szervek visszaélést követtek el a miniszter szerint, úgy bővítették az uniós alapszerződés vonatkozó előírásának értelmezését, hogy újabb jogosultságokra tettek szert.
Maga a feltételrendszer tekinthető "a jogállamiságot nyilvánvalóan sértőnek", az ennek kapcsán folytatott vita pedig "igazából a hatalomról és a szuverenitásról szól" - mondta Ziobro. A feltételrendszer egyébként az uniós támogatások kifizetésének felfüggesztését teszi lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a jogállamiság sérelme a pénzek szabályszerű felhasználását veszélyezteti.
Az egyik kisebb lengyel kormánykoalíciós pártot, a Szolidáris Lengyelországot képviselő miniszter felidézte: tömörülése annak idején ellenezte a feltételrendszer elfogadását, amelyre - mint mondta - Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök végül rábólintott.
A rendelettel összefüggésben Lengyelország és Magyarország még márciusban keresetet nyújtott be az Európai Unió Bíróságához.
A keresetet a luxembourgi székhelyű bíróság főtanácsnokának december 2-án ismertetett, a bíróságot nem kötelező indítványa szerint el kell utasítani, mert a jogállamisági feltételrendszert a megfelelő jogalapon fogadták el, összeegyeztethető az uniós szerződések 7. cikkével és tiszteletben tartja a jogbiztonság elvét.
A lengyel Alkotmánybíróság két közelmúltban hozott ítéletében is az uniós jog fölé helyezte a lengyel alkotmányt, emiatt az Európai Bizottság szerdán kötelezettségszegési eljárást indított.
A jogállamisági mechanizmusról a végső ítéletet várhatóan 2022 elején hozza meg az EU Bírósága, és az ígéretek szerint ezután a Bizottság is elkezdi alkalmazni. Már vizsgálják, hogy Lengyelország és Magyarország ellen bevethető-e, erre utal legalábbis, hogy a Bizottság novemberben egyfajta nulladik lépésként információkérő levelet küldött a két kormánynak.
Ezek tartalmáról itt írtunk bővebben:
A lengyel Alkotmánybíróság tárgyban hozott döntésének legfeljebb szimbolikus jelentősége lehet, az uniós rendeletet nyilvánvalóan nem tudja semmissét enni, és a jogállamisági mechanizmus alkalmazása is a Bizottságon és a többi tagállamon múlik, Lengyelország egyedül nem tudja megakadályozni.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!