Egyesült Államok-szerte tüntetnek a Trump-kormány intézkedései ellen

  • narancs.hu
  • 2025. április 5.

Külpol

Legalább 1200 helyszínen vonulnak utcára az elégedetlen amerikaiak.

Az Egyesült Államok mind az ötven államában tiltakozásokat hirdettek meg szombatra. Ez lesz a legnagyobb országos demonstráció Donald Trump hatalomra kerülése óta: mintegy 1200 különböző helyszínen tüntetnek a Trump-kormányzat intézkedései ellen – írja a Reuters.

A „El a kezekkel!” (Hands off!) című ellenzéki tüntetéssorozat az elnök kül- és belpolitikai intézkedései, elnöki rendeletei ellen irányulnak – írja összefoglalójában a Telex. Az esemény honlapja szerint mintegy 150 aktivista csoport jelezte részvételét, köztük szakszervezetek, környezetvédők, LMBTQ jogvédő csoportok, és a palesztinok mellett kiállók részvételére is számítanak.

A tüntetés egyik fő témája az Elon Musk által vezetett DOGE tevékenysége. Az új kormányzat számos állami szerv, intézmény és program leépítését megkezdte. Muskék szerint mindezzel dollármilliárdokat takarítanak meg az adófizetőknek. Igaz, mostanra mintha megelégelte volna Trump a techmilliárdos ámokfutását.

A tüntetők az AP szerint felszólalnak a több ezer állami alkalmazott elbocsátása, a társadalombiztosítási és más állami intézmények leépítése ellen, a bevándorlók deportálása ellen, illetve amiatt is, hogy csökkentik a transzneműek védelmét és az egészségügyi programok finanszírozását.

2017-ben, Trump első beiktatása után szintén országos tüntetések indultak Women's March néven; akkor országszerte közel hárommillióan vonultak fel a nők és más kisebbségek jogainak védelmében – az volt az USA történetének addigi legnagyobb országos tüntetése.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.