Videófelvételen, ahogy az izraeli hadsereg katonái tüzet nyitnak egy mentőcsapatra Gázában

  • narancs.hu
  • 2025. április 5.

Külpol

A Vörös Félhold tizenöt mentősét végezték ki, egy hét múlva tömegsírban találták meg a holttestüket.

Olyan mobiltelefonos felvételek kerültek elő, amelyek ellentmondani látszanak Izrael beszámolójának arról, hogy a katonák miért nyitottak tüzet a Vörös Félhold nevű segélyszervezet egy mentőautókból és egy tűzoltóautóból álló konvojára március 23-án, megölve 15 mentőst – írja a Guardian nyomán a 444.

Ahogy arról a lapok beszámoltak, március 23-án megszakadt a kapcsolat egy palesztin mentőcsapattal és orvosokkal Gáza déli részén. Egy héttel később a holttestüket tömegsírban találták meg. A túlélők szerint az izraeli katonák szabályos mészárlást műveltek. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) korábban azt állította, a katonái tüzet nyitottak a járművekre, mert azok „gyanúsan haladtak az IDF csapatai felé, fényszórók és vészjelzések nélkül”. Az IDF azt állítja – bizonyíték nélkül –, hogy a Hamász és az Iszlám Dzsihád fegyveresei is az áldozatok között voltak. A jelentések szerint ilyen fegyveresek nem voltak a tömegsírban.

A most előkerült és a Vörös Félhold által közölt felvételek szerint azonban nagyon is megkülönböztető fényjelzéssel közlekedtek a Vörös Félhold mentőautói, sőt a mentőautóból kiszálló mentősökön is egyenruha és fényvisszaverő mellény volt, amikor az IDF katonái tüzet nyitottak rájuk. A felvételeket az egyik mentős áldozat telefonján találták meg.

A felvételek szerint a metőautók villogókkal haladtak egy kivilágítatlan földúton, amikor megláttak egy félreállt autót, ami mellett emberek feküdtek a földön. A felvételt készítő mentős szájából az is elhangzik, „remélem, jól vannak”. A konvoj megállt, több mentős kipattant és a félreállt autóhoz sietett, de a következő másodpercben már tüzet nyitottak rájuk, a fegyverropogás pedig legalább fél percen keresztül volt hallható.

A felvételről az IDF azt közölte a BBC-vel: „Minden állítást, beleértve az incidensről keringő dokumentációt is, alaposan és mélyen megvizsgálunk, hogy megértsük az események sorrendjét és a helyzet kezelését”. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.