Egykori Orbán-fotóval emlékeztetett Pressman az egykori magyar-amerikai kapcsolatokra

Külpol

Az amerikai nagykövetségek számos európai országban nem tartották meg a hagyományos választási ünnepi fogadást, mert – egy sajtóforrás szerint – féltek attól, hogy ez „kínos” lenne. A budapesti misszió azonban másképpen döntött. David Pressman úgy ítélte meg, hogy az Egyesült Államok magyarországi nagyköveteként elég jól ismeri a „kínosnak” tartott helyzeteket, ezért már tíz nappal az esemény előtt kiküldték a meghívókat.

Kínos helyzet már a bejáratnál akadt. A biztonsági ellenőrzésnél pár percet várni kellett a sajtó munkatársainak a kapu előtt. Az állami média akkreditált képviselőinek egyike meglehetősen harsányan vélelmezte, hogy bizonyára azért van a várakoztatás, mert a nagykövet éppen csomagol; az egyik operatőr pedig megjegyezte, hogy legalább az udvarra beengedhetnék a stábot melegedni, ott biztosan ég a tűz olajos hordókban, mert nyilván azonnal égetik az iratokat. 

A fogadást és a beszédet abban a teremben tartották, amely Orbán Viktor számára ismerős lehet. 1989. július 12-én, bő egy hónappal Nagy Imre újratemetése és hat nappal Kádár János halála után ott ült a januárban hivatalba lépett George W. H. Bush elnök és magyar ellenzéki politikusok társaságában. „Az a fotó az Egyesült Államok és Magyarország közötti partnerség jövőjét illetően nagyon ígéretes időszakban készült, a hidegháború végének szédületes napjaiban. Az egy másik korszak ereklyéje volt” – mondta beszédében David Pressman nagykövet. Az akkori eseményről készült, egy kis konzolasztalon álló fotón egyébként csak Orbán nincs az alkalomhoz illően öltözve; unortodox stílusban, nyakkendő nélkül ül a jobb szélen.

 
Fotó: A szerző felvétele
 

„A demokrácia ígérete hozta össze vezetőinket azon az estén, és ma este ismét összegyűlünk ebben a teremben, hogy a demokráciát ünnepeljük” – mondta a nagykövet. – „Amikor elküldtük a meghívókat erre az eseményre, még nem tudtuk, hogy kit választanak meg az Egyesült Államok következő elnökévé. Ma este a demokrácia ünneplésére hívtuk Önöket, nem egy adott jelölt győzelmének ünneplésére. Talán azt gondolták, hogy két változatot készítek ebből a beszédből, de mindig is csak egy változat volt, egyetlen üzenettel, függetlenül attól, hogy ki nyert: a demokráciát meg kell védeni, vezetőinknek és népeinknek, mert az szent és törékeny, és mert ez az alapja a magyar emberek és az Egyesült Államok közötti köteléknek.”

Az ünneplés annyira komolyan volt véve, hogy amíg a zsúfolásig megtelt termekben a vendégek pohárral a kezükben a nagykövet beszédére várakoztak, a zenekar tempós, vidám jazzt játszott. A hangulat sem volt sötét.

Beszédében a nagykövet hangsúlyozta: „Mindig is büszke voltam arra, hogy az Egyesült Államok kormányának magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselőjeként én magam nem politizálok. Akik ma este a gondolataimat és előrejelzéseimet kérdezték, mindannyian ugyanazt a választ hallották: az Amerikai Egyesült Államokat képviselem, nem pedig egy politikai pártot, és soha nem nyilatkozom pártpolitikai kérdésekről. Mert úgy gondoljuk, hogy külpolitikánkat – partneri és szövetségesi kiszámíthatóságunkat – a nemzetbiztonsági politika pártoktól független megközelítése szolgálja a legjobban. Nem egy személyre, nem egy kormányra, hanem az alkotmányra esküszünk. Valami sokkal nagyobbra, mint bármely személy, bármely vezető, bármely párt.”

Más megfogalmazásban lényegében ezt hallottuk egyébként a beszéd utáni fogadáson a követség munkatársaitól is, akikkel az írott sajtó munkatársai kötetlenül beszélgethettek.

Pressman beszéde második részében az Orbán-kormány politikai szerencsejáték-függőségéről beszélt: „Amellett, hogy döntés született arról, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke, valami más, szintén nagyon fontos dolog is megváltozott a mostani választások során: Magyarország és az Egyesült Államok viszonya. És erre fogok koncentrálni a beszédemben, mert ezért vagyunk itt.    

Orbán Viktor miniszterelnök úgy kezelte ezt a választást, mint egy kártyapartit egy kaszinóban.

És nagyon magas tétet tett fel. Akár úgy gondolja, hogy megnyerte, akár elvesztette ezt a partit, nem a pénzzel, hanem az amerikai-magyar kapcsolatokkal játszott. Egy olyan kapcsolattal, amelyet megváltoztatott az ő játszadozása. Az okozott kár mélyebb, mint egy négyéves elnöki ciklus, mert abban a késztetésben gyökerezik, hogy valami nagyot és maradandót, egy szövetségesek – erős nemzetek közötti kapcsolatot – valami sokkal kisebbé és múlékonyabbá alakítson át. 

 
David Pressman
Fotó: A szerző felvétele
 

Az elmúlt években Magyarország miniszterelnöke azt mondta a népének, hogy látszólag minden problémájuk megszűnik, ha egy adott politikai párt megnyeri a választásokat – egy másik országban. Ha hinnének neki, azt gondolhatnák, hogy az amerikai politikára tett kockáztatása jó fogadás volt. Tegyél fel mindent egy külföldi politikai szövetségesre, és ha ő nyer, nagyot nyersz – legalábbis így szól a történet. Orbán miniszterelnök tehát úgy döntött, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal kötött szövetségét beviszi egy kaszinóba – és hagyta, hogy megjárja a szerencsejátékozás tétjét.    

De nem csak kockázatos valami nagy és maradandó dolgot feltenni valami véges és ideiglenes dologra. Hanem vakmerő. És akár nyerünk, akár veszítünk, ennek ára van.

Magyarország jövőjét valaki más választására teszi fel, Magyarország sorsát nem magyarok kezébe adja. Kockára teszi a biztonságot jelentő szövetséget, mint egy halom zsetont a pókerben.

De a zsetonok, amelyekkel az ország vezetői játszanak, nem csak az övék.”

A nagykövetség honlapján olvasható a teljes beszéd, amelyet már csak azért is érdemes egybefüggően elolvasni, mert a sorok közül is fontos üzenetek olvashatók ki. Például arról, hogy Orbán republikánus szenátoroknál is kihúzta a gyufát azzal, hogy a magyar kormány velük sem volt hajlandó szóba állni, Szijártó Péter külügyminiszter pedig éppen Fehéroroszországba készült az oroszokkal tárgyalni.

A beszéd után a nagykövet még egy óráig társalgott a vendégekkel, köztük ismert közéleti személyekkel. Lapunk felvetésére a magyar demokrácia jelenlegi állapotáról Pressman parafrazálva azt a választ adta, amit beszéde zárszavában is mondott: „Miközben választásunk minden bizonnyal megváltoztatja az Egyesült Államokat, a magyar embereknek tudniuk kell, hogy az Magyarországot nem fogja megváltoztatni. Tudom, hogy az amerikai választások határainkon túl is számítanak, de nem azok határozzák meg az Önök sorsát, hanem Önök.”

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.