Veszélyes helyzetben lévő Európáról beszélt Orbán az európai csúcs megnyitásaként

  • narancs.hu
  • 2024. november 7.

Külpol

Az Orbán után következő Zelenszkij beszédét már nem közvetítette a közmédia. 

A helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Európai Politikai Közösség (EPK) budapesti csúcsának megnyitásakor.

A csúcs Orbán megfogalmazása szerint Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye, amelyen 42 állam- és kormányfő, uniós vezetők, a NATO-főtitkár és az EBESZ képviselője is megjelent. A csúcson többek között részt vesz Recep Tayyip Erdogan török elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és a nemrég tiltakozások közepette őjraválasztott grúz miniszterelnök is. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a halálos spanyolországi árvizek miatt marad távol a találkozótól, Olaf Scholz német kancellár pedig valószínűleg a német kormányválság miatt. 

Orbán magyarul szólalt fel, mondván, ezt ritkán hallják a megjelentek, és hogy Ferenc pápa is azt mondta, hogy a mennyben is magyarul beszélnek, mert egy örökkévalóságig tart megtanulni. 

Beszédében arról beszélt, hogy azért veszélyes a helyzet, mert harmadik éve tart az ukrajnai háború, terrorcselekmények miatt eszkalálódott a helyzet a Közel-Keleten, Észak-Afrikában is konfliktusok vannak és az illegális migráció is folytonos kihívást jelent. A globális gazdaság szerinte a hidegháború után most megint blokkosodik, és ez megkérődjelezi az európai modell alapjait, veszély fenyegeti Európa stabilitását, békéjét és jólétét. 

Orbán szerint most közösen évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét, meg kell vizsgálniuk, hogy ugyanúgy látják-e a jövőt, és milyen területeken tudnak közösen fellépni. Mint mondta, a plenáris ülésen a biztonsági kihívásokat fogják áttekinteni, hogy hogyan lehet újra béke, és Európa hogyan vállalhat nagyobb felelősséget saját biztonságáért, ennek Donald Trump győzelme is új értelmet ad – tette hozzá. 

A plenáris ülés után munkacsoportokban vitatnak majd meg egyes kérdéseket: a migrációt, a gazdaságbiztonságot és a magyar kormány által kedvelt kifejezésként a gazdasági konnektivitást

Orbán beszéde után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szólalt fel, akinek a beszédét azonban a közmédia már nem közvetítette, annak ellenére, hogy azt igen, ahogy a vendégek megérkeztek és Orbán fogadta őket, fotózkodott velük. A csúcstalálkozót egyébként a Puskás Arénában a lelátókra épített konferenciateremben tartják, az érkező politikusok pedig csak előre kiválogatott hírügynökségekkel találkozhattak. 

Mint arról korábban írtunk, bár Orbán váratlan Vlagyimir Putyinnál tett, saját maga által "békemissziónak" nevezett látogatása miatt volt arról szó, hogy volt arról szó, hogy a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb eseményét, az EPK-csúcsot többen bojkottálják, végül csak néhányan bojkottálhatják. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.