A világ legnagyobb orrszarvúfarmját áprilisban Dél-Afrikában árverésre bocsátják – közölte hétfőn a tulajdonos.
A 81 éves John Hume 2009-ben nyitotta meg a farmot egy 8500 hektáros telken az ország észak-nyugati részén. A telepnek, amelyen jelenleg kétezer fehér orrszarvú él, mintegy száz alkalmazottja van. Tavaly Hume bejelentette, hogy évente mintegy száz példányt enged vissza a vadonba.
„Az orrszarvútenyésztés költséges hobbi” – mondta az üzletember hétfőn az AFP francia hírügynökségnek.
Harminc éve tenyészt orrszarvút, és sose volt haszna a farmból. Közölte, hogy egy egyed felnevelése négyéves koráig több mint 500 ezer randba (10 millió forint) is belekerülhet.
A programot irányító szervezet, a Platinum Rhino közleményében tudatta, hogy olyan vásárlót keres, aki elkötelezett az orrszarvúk megmentése iránt, és van elegendő pénze a tenyésztés folytatásához.
A Dél-afrikai Köztársaságban él a világ orrszarvú-populációjának megközelítőleg 80 százaléka. Az országban virágzik az orvvadászat az ázsiai kereslet miatt, Ázsiában az úgynevezett hagyományos gyógyászatban gyógyító és vágyserkentő hatást tulajdonítanak a rinocérosztülöknek. 2022-ben 448 orrszarvút pusztítottak el a Dél-afrikai Köztársaságban, hárommal kevesebbet, mint egy évvel korábban a kormány adatai alapján. A kabinet szerint az orvvadászat ellen a nemzeti parkokban bevezetett intézkedéseknek köszönhető a csökkenés.
2017-ben Hume az interneten szervezett orrszarvútülök-eladást, hogy pénzt gyűjtsön a farmjához, ami a környezetvédők felháborodását váltotta ki. A tülköket állatorvos távolította el altatásban az állatok fejéről. A művelet nem jár fájdalommal, és a tülök újból kinő.
A keratinban gazdag orrszarvútülök egy kilogrammja 60 ezer dollárba (21,4 millió forint) kerül a feketepiacon.