Elbocsátották a hongkongi egyetem jogászprofesszorát, mert 2014-ben tüntetéseket szervezett

  • narancs.hu
  • 2020. július 29.

Külpol

Ez a határozat "a hongkongi akadémiai szabadság végét jelzi".

Benny Tai jogászprofesszor, a demokráciapárti mozgalom egyik legismertebb személyisége Facebook-oldalán kedden bejelentette, hogy elbocsátották a hongkongi egyetemről, mégpedig a 2014-es nagy tiltakozó megmozdulásokban tanúsított "méltatlan magatartása" miatt.

Az 57 éves professzor 1991 óta dolgozott az oktatási intézmény jogi karán, eltávolításáról az egyetemi tanács ülésén döntöttek. Ez a határozat "a hongkongi akadémiai szabadság végét jelzi", az egyetemen kívüli hatóság hozta meg azt "az ügynökein keresztül" - olvasható a professzor bejegyzésében, aki saját esetében az "egy ország, két rendszer" modell megszűnését véli bizonyítottnak.

Benny Tai az Occupy Central nevű demokráciapárti mozgalom egyik társalapítója, akit társaival együtt börtönbüntetésre ítélt tavaly egy hongkongi bíróság a 2014-es demokráciapárti tüntetések szervezésében játszott szerepe miatt. A leghosszabb idejű, 16-16 hónapos büntetést ő és Csan Kin-man szociológiaprofesszor kapta, a harmadik társalapító, a 75 éves Csu Jiu-ming tiszteletes szintén 16 hónapos börtönbüntetését két évre felfüggesztették egészségi állapotára és jelentős társadalmi szerepére tekintettel. Benny Tai büntetése is egyelőre függőben van a fellebviteli tárgyalásig.

A vádat ellenük még 2017 márciusában emelték közösség elleni izgatás és rendbontás miatt. Több embert vontak akkor büntetőjogi felelősségre, köztük diákvezetőket és városi törvényhozási képviselőket. A vádlottak ártatlannak vallották magukat, azzal védekeztek, hogy a 2014-es tüntetések békés, polgári engedetlenségi akciók voltak, amelyek a társadalom érdekeit és a demokratikus fejlődést szolgálták.

A nemzetbiztonsági törvény ellen tiltakozók

A nemzetbiztonsági törvény ellen tiltakozók

Fotó: MTI/EPA/Jerome Favre

 

Ahogy arról mi is beszámoltunk, június végén megszavazta a Hongkongra vonatkozó, széles körű bírálatokat kiváltó nemzetbiztonsági törvényt a kínai Országos Népi Gyűlés állandó bizottsága, július 1-i hatályba lépéssel. A törvénytervezet bevezetése ellen emelt szót az ENSZ, az Európai Parlament, a G7-es országcsoport, az Egyesült Királyság, valamint Japán is.

Hongkongban már nem kölcsönözhető ki a könyvtárakból több demokráciapárt politikus, aktivista írása

Kedden szavazták meg az új nemzetbiztonsági törvényt. Hongkongban kedden vezették be az új nemzetbiztonsági törvényt, ami máris érezteti hatását a kínai városállamban: beszámolók szerint már nem kölcsönözhető ki a könyvtárakból több, hongkongi demokráciapárti politikus, aktivista által írt politikai témájú, politikatudományi könyv, írja a 444 a Reuters cikke nyomán.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.