Az Európai Unióhoz akkreditált nagykövetek péntek reggel elfogadták az Oroszországgal szembeni 14. szankciós csomagot, amelyet a magyar kormány is támogatott – írja a hvg.hu.
Ahogy a korábbiaknak, úgy ennek a csomagnak is az a célja, hogy csökkentse Oroszország bevételeit, amelyből az Ukrajna elleni háborút tudja finanszírozni. A hírt a belga soros elnökség jelentette be az X-en (korábban Twitter). Mint írták:
„Ez a csomag új célzott intézkedéseket biztosít, és a kiskapuk megszüntetésével maximálja a meglévő szankciók hatásait.”
A csomag legfontosabb eleme, hogy szankciókat vezet be az Oroszországból származó cseppfolyósított földgázra (LNG), amelyből több tagállam is komoly mennyiséget vásárolt azóta, hogy az oroszok megtámadták Ukrajnát. A mostani tiltás nem teljes körű, ugyanis csak azokra a szállítmányokra vonatkozik, amelyeket európai vállalatok tovább akarnak értékesíteni harmadik országoknak.
A 14. csomag körül hosszas alkudozás folyt, mivel a magyar és a német kormány késleltette az intézkedések elfogadását. Szijjártó Péter még május végén is arról beszélt, hogy Magyarország nem támogatja ezt a csomagot, mert az ellentétes Magyarország érdekeivel, és mert veszélybe sodorja az energiabiztonságot. A lépés érzékeny veszteség Oroszországnak, mivel három, még nem működő oroszországi LNG-beruházás jövőbeni termelését is érinti. Az innen származó LNG-nek ezzel a döntéssel elveszett a piaca.
(Címlapképünkön: Cseppfolyósított földgázt szállító teherhajó halad a Szuezi-csatornában az egyiptomi Iszmáilijánál 2023. december 22-én. Fotó: MTI/EPA/Mohamed Hoszam)