Elítélték a Reuters két tudósítóját Mianmarban

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 3.

Külpol

Hét év börtönbüntetés várja őket a rohingják elleni támadásokról szóló oknyomozó riportjuk miatt.

A 32 éves Va Lon és a 28 éves Kjav Szo O a Reuters tudosítójaként végzett oknyomozást Mianmarban tíz rohingja férfi és fiú meggyilkolása ügyében. Decemberben államtitkok megszerzésének vádjával tartóztatták le őket Rangunban.

A két újságíró azt állítja, tőrbe csalták őket: rendőröktől kapták azokat az iratokat, amelyeket később a hatóságok államtitoknak minősítettek. Ezek a másolt dokumentumok állítólag a hadseregnek a rohingja lázadók elleni hadműveletéről szóltak. A két újságírót 2017 decembere óta börtönben tartják.

A bíróság ma tárgyalta ügyüket, a két újságírót hétévnyi börtönbüntetésre ítélték. „Nem félek” – mondta az ítélet után Va Lon. – „Nem tettem semmi rosszat. Hiszek az igazságban, a demokráciában és a szabadságban.”

Stephen J. Adler, a Reuters elnöke és főszerkesztője azt nyilatkozta, szomorú nap ez Mianmar és az egész világ sajtója számára. A két férfi bebörtönzését azonnal elítélte munkáltatójuk, a Reuters, Nagy-Britannia – az Európai Unió nevében is – és az Egyesült Államok.

Buddha eltakarja a szemét

Emberi jogi szervezetek november 5-ét a rohingják napjává tennék, hogy felhívják a figyelmet a mianmari humanitárius katasztrófára. Ám sem a globális nagyhatalmak, sem a regionális szereplők nem érzik a sajátjuknak a számkivetett kisebbség szenvedéseit. A tragédia következménye a helyi muszlim közösségek radikalizálódása lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.