Szíria

Érdekek hálójában

  • - kovácsy -
  • 2013. december 28.

Külpol

Január 22-ére tűzték ki az ENSZ Genf-2 néven futó szíriai béketárgyalásainak a kezdetét, ahol elvileg első ízben ülnének egy asztalnál a damaszkuszi rendszer és az ellenzék megbízottai. Minthogy Iránnak mint regionális középhatalomnak jelentős szerepe van a szíriai konfliktusban, felmerül a kérdés: vajon az ugyancsak a hét elején bejelentett megállapodás az iráni atomenergia-ipari fejlesztések jövőjéről elősegítheti-e a Szíriáról szóló megbeszélések sikerét.

A szóban forgó atommegállapodásnak az a lényege, hogy a Nyugat enyhít az iráni gazdaságot évek óta gúzsba kötő szankciókon, Teherán pedig egyrészt erősebb ellenőrzési jogokat biztosít az ENSZ számára a nukleáris létesítményeiben, másrészt elfogad bizonyos korlátozásokat, melyek atomfegyver előállításában akadályozzák.

Mármost Irán gazdasági terheinek enyhülése a nyugati remények szerint oda vezethet, hogy könnyebb lesz rábírni Teheránt, vonja ki az általa mozgatott és pénzelt külföldi milíciákat Szíriából, ahol a rendszer erőit segítik. Bár Irán egyértelműen érdekelt az épp hogy elkezdődött párbeszéd fenntartásában, elképzelhető az is, hogy a Genf-2 tárgyalásokig tartó időszakban a háttérből inkább fokozza az Aszád-rendszer támogatását. A majdani tárgyalási pozíciók szempontjából fontos, hogy az utóbbi minél több sikert érjen el a megbeszéléseket megelőző, a kimenetelüket kétségkívül befolyásoló, máris elkezdődött pozícióharcban. Ennek Irán régióbeli vetélytársa, hosszabb távon ellenfele, Szaúd-Arábia a másik oldalt támogató résztvevője, amely - már csak emiatt is - igencsak távolságtartóan fogadta a létrejött atommegállapodást. Miközben a síita Irán, támogatásával pedig az iraki síiták, valamint a libanoni Hezbollah is fegyvereseket küld Szíriába, Szaúd-Arábia a szunnita felkelő csoportokat támogatja. Az Aszád-rezsim hadseregével szembeszálló erők közül épp a legelszántabbak egy része radikális iszlamista nézeteket vall, sőt közvetlenül kapcsolódik az al-Káidához, ami nemcsak az egyéb kötődésű szíriaiak, de az ellenzék nyugati támogatói körében is okkal kelt riadalmat. Az eleve erősen töredezett - a tucatnyi nagyobb mellett több száz kis létszámú, helyi kötődésű csoportból összetevődő - fegyveres ellenzéket többféle - vallási, ideológiai, a reménybeli új berendezkedéssel kapcsolatos ellentét osztja meg. Azóta, hogy a szír hadsereg augusztusban harci gázt vetett be ellenzéki fennhatóságú területeken, majd sikerült viszonylag gyorsan megállapodnia az ENSZ-szel a vegyi fegyverek eltávolításáról, a nyugati hatalmak a jelek szerint egyértelműen a béketárgyalásoktól várják a megoldást. Eközben nyilván tisztában vannak vele, hogy az említett belső ellentétek nem ígérnek gyors eredményt, ráadásul az Aszád-rendszer nem csupán közvetlen kedvezményezettjeinek, hanem általában az alavitáknak vagy a keresztényeknek is biztonságot nyújt. Egy mindenki számára megnyugtató megállapodáshoz beláthatatlan hosszúságú út vezet tehát, amelyet további hullahegyek szegélyeznek majd.

Egyelőre még azt sem lehet tudni, kik ülnek januárban tárgyalóasztalhoz. Az előző megbeszélés nem hozott egyértelmű állásfoglalást abban a tekintetben, hogy a külvilág elfogadná-e az Aszád-rezsim képviselőinek részvételét egy majdani átmeneti kormányban. A vegyi fegyverek ügyében tanúsított rugalmasságukkal mindenesetre nagy lépést tettek afelé, hogy a nyugati hatalmak elfogadják a jelenlétüket. Az ellenzék külföldön - jelenleg - elfogadottnak tekintett képviselője, az Ahmed Tumeh "miniszterelnöksége" alatt Törökországban működő Nemzeti Koalíció (NK) olvasatában viszont a rezsimnek eleve nem lehet semmiféle szerepe a majdani átmeneti megoldásban, vagyis a képviselői sem lehetnek jelen Genfben. A legerősebb iszlamista csoportok ugyanakkor létrehozták az Iszlám Frontot, melynek résztvevői egységesen elutasítják az NK igényét az ellenzék képviseletére. (A kurd felkelők eközben a jelek szerint nagyfokú autonómiára tettek szert, és saját nemzetiségi területükön kívül nem harcolnak.) További vitatott kérdés, hogy mekkora szerep jusson Iránnak és Szaúd-Arábiának a rendezésben.

A szíriai hétköznapok természetesen egy másik dimenzióban, milliók szenvedései közepette zajlanak. Az utóbbi hónapokban ösz-szességében a hadsereg térfoglalása tapasztalható, de sikeres ellenzéki hadműveletekről is rendszeresen érkeznek nem mindig ellenőrizhető beszámolók. Legutóbb a legfontosabb kelet-szíriai olajmező elfoglalásáról adtak hírt. Az elmúlt napokban elsősorban a Damaszkusz környéki ellenállásról lehetett hallani, illetve arról, hogy a kormánycsapatok több körzetben is a humanitárius jogokba ütköző eszközökkel, nevezetesen a polgári lakosságnak a szó szoros értelmében vett kiéheztetésével igyekeznek megtörni ellenfeleiket. Az ENSZ humanitárius ügyekben eljáró vezető tisztségviselője, Valérie Amos egy október végi levelében elismerte, hogy a világszervezet segítő akciói két és fél millió embert nem képesek elérni Szíriában, közülük sokakat már csaknem egy év óta.

Ez is mutatja, mekkora energiákat fektet a rezsim és hadserege a lakosság elleni hadviselésbe, amelynek eredményeként helyi vallási vezetők olyan ideiglenes döntésekre kényszerülnek, melyek az iszlámmal összeegyeztethetőnek mondják ki például a kutya- és macskahús fogyasztását. Eközben folytatódnak a bombatámadások is, főleg a Damaszkuszt övező településeken, és a segélyszervezeteket is gyakran akadályozzák a sebesültek elszállításában. Helyszíni beszámolókból pedig kiderül, hogy a kiéheztetés taktikáját már az egyik legnagyobb al-Káida-kötődésű felkelő szervezet (az Iszlám Front tagja) is átvette.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.