Erősebbnek látjuk Putyint, mint amilyen, de ő pontosan ezt akarja

Külpol

A Political Capital kutatása szerint a magyarok hajlamosak túlbecsülni Moszkva globális súlyát.

A magyar lakosság a valóságosnál nagyobbnak gondolja Vlagyimir Putyin Oroszországának katonai kiadásait, gazdasági teljesítményét és népességét, de túlbecsüli a Magyarország és Oroszország közötti kereskedelmi kapcsolatok volumenét is – ez derül ki a Political Capital kutatásából, amit Krekó Péter, az intézet igazgatója mutatott be szerdán.

Krekó szerint „a Kreml spin-doctorai pontosan tudják, hogy a percepció, a valóság érzékelése néha fontosabb, mint maga a valóság.” Bár a Kreml hatalmas összegeket áldoz nemzetközi propagandára, Oroszország megítélése néhány kivétellel – Olaszország, Magyarország - jelentősen romlott a nyugati világban 2013 és 2018 között, nyilván a a Krím annektálásának és egyéb agresszív cselekedeteknek köszönhetően.

Fenyegetésként tekintünk Moszkvára, de ez egyben azt is jelenti, hogy erősnek látjuk, erősebbnek, mint amilyen valójában. Legalábbis ez volt a Political Capital hipotézise, amit Mystification and Demystification of Vladimir Putin’s Russia című kutatásuk a magyar lakosság körében igazolt is.

Téved a kétharmad

A felmérésben 1200 fős mintán vizsgálták, hogy a magyarok különböző dimenziókban hova helyezik Oroszországot öt másik országhoz – USA, Kína, Németország, Egyesült Királyság, Magyarország – viszonyítva.

Míg a valóságban az USA kilencszer, Kína pedig háromszor annyit költ a hadseregére, mint Oroszország, a válaszadók 25 százaléka az első, 43 százaléka a második helyre sorolta Moszkva katonai kiadásait. Leginkább az LMP és a Momentum szavazói látják a valóságosnál erősebbnek az orosz hadsereget.

false

 

Fotó: Political Capital/Facebook

Az orosz GDP-t elsősorban a Fidesz-szimpatizánsok becsülik túl, a magyar-orosz kereskedelmi kapcsolatokat azonban gyakorlatilag mindenki: bár Oroszország csak a 17. legfontosabb export célpontunk volt 2017-ben, a válaszadók fele az első 6 közé tette. Érdekesség, hogy Oroszország népességét is csaknem kétszeresen felnagyítják a magyarok.

Krekó Péter úgy látja, az orosz beavatkozás különböző formáival szembeni éberség indokolt, azonban van egy negatív következménye is annak, hogy 2014 után erősödött a fenyegetettség-érzet a közbeszédben. „Oroszországot omnipotens ellenségnek látjuk, innen viszont csak egy lépés eljutni addig a gondolatig, hogy akkor mi értelme ellenállni neki, miért nem hódolunk be önként, miért nem csodáljuk inkább Moszkva erejét. Szerintem a Kremlben nagyon is örülnek ennek az Oroszország-képnek.”

Rövid háború

Krekó szerint szerencsésebb volna, ha Oroszország gyengeségeiről, Putyin népszerűségének csökkenéséről is több szó esne a nyilvánosságban. A tanulmány bemutatása utána  felkért hozzászólók elsősorban erről beszéltek.

Kiss Annamária, a CEU kutatója szerint például a terrorizmus komoly fenyegetést jelent Oroszországban, becslések szerint körülbelül 4000 orosz állampolgár csatlakozott az ISIS-hoz, a többségük vélhetően életben van, és arra vár, hogy visszatérhessen. A jövedelmi egyenlőtlenségek is aggasztóan növekednek az országban, a legszegényebb és a leggazdagabb tized között 17-szeres a különbség, ami már-már a cári időket idézi.

Hadgyakorlat Oroszországban

Hadgyakorlat Oroszországban

Fotó: Alekszej Nyikolszkij / MTI/EPA

James Sherr, a Chatham House és az észt Külpolitikai Intézet szakértője arról beszélt, hogy Oroszországban „neofeudális rendszer” alakult ki, a putyinizmus támogatói kemény magját néhány száz vagy ezer család alkotja. Deák András, az MTA kutatója megerősítette, hogy 2014 után jelentősen visszaesett az orosz gazdaság lendülete, és a közeljövőben nem várható újabb „orosz csoda”. Deák szerint ugyanakkor némileg indokolt, hogy Magyarországról valós súlyánál fontosabbnak látszik Moszkva, egyrészt a földrajzi közelség miatt, másrészt azért, mert a legnagyobb magyar cégek – OTP, MOL, Richter – számára nagyon fontos az orosz piac.

„Az oroszok pontosan tudják, hogy egy hosszú háborúban semmi esélyük sincs a NATO ellen, 20 év múlva pedig még inkább le lesznek maradva a haderőfejlesztési versenyben” – érzékeltette James Sherr Oroszország haderejének hiányosságait. Ezzel együtt nem becsülné le az orosz fenyegetést. Szerinte, ha katonai összetűzésre kerülne sor, az oroszok megpróbálnának azelőtt lecsapni, hogy a NATO megfelelően mobilizálja haderejét, hogy egy „rövid háború” után a minél inkább megosztott Nyugatot saját feltételeik mentén ültethessék a tárgyalóasztalhoz.

Ezért is tesznek meg mindent az „ellenfél összezavarásáért”, a Nyugaton meglévő ellentétek kiélezéséért, és ezért nem mindegy, hogyan reagálunk ezekre a törekvésekre.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.