Erősebbnek látjuk Putyint, mint amilyen, de ő pontosan ezt akarja

Külpol

A Political Capital kutatása szerint a magyarok hajlamosak túlbecsülni Moszkva globális súlyát.

A magyar lakosság a valóságosnál nagyobbnak gondolja Vlagyimir Putyin Oroszországának katonai kiadásait, gazdasági teljesítményét és népességét, de túlbecsüli a Magyarország és Oroszország közötti kereskedelmi kapcsolatok volumenét is – ez derül ki a Political Capital kutatásából, amit Krekó Péter, az intézet igazgatója mutatott be szerdán.

Krekó szerint „a Kreml spin-doctorai pontosan tudják, hogy a percepció, a valóság érzékelése néha fontosabb, mint maga a valóság.” Bár a Kreml hatalmas összegeket áldoz nemzetközi propagandára, Oroszország megítélése néhány kivétellel – Olaszország, Magyarország - jelentősen romlott a nyugati világban 2013 és 2018 között, nyilván a a Krím annektálásának és egyéb agresszív cselekedeteknek köszönhetően.

Fenyegetésként tekintünk Moszkvára, de ez egyben azt is jelenti, hogy erősnek látjuk, erősebbnek, mint amilyen valójában. Legalábbis ez volt a Political Capital hipotézise, amit Mystification and Demystification of Vladimir Putin’s Russia című kutatásuk a magyar lakosság körében igazolt is.

Téved a kétharmad

A felmérésben 1200 fős mintán vizsgálták, hogy a magyarok különböző dimenziókban hova helyezik Oroszországot öt másik országhoz – USA, Kína, Németország, Egyesült Királyság, Magyarország – viszonyítva.

Míg a valóságban az USA kilencszer, Kína pedig háromszor annyit költ a hadseregére, mint Oroszország, a válaszadók 25 százaléka az első, 43 százaléka a második helyre sorolta Moszkva katonai kiadásait. Leginkább az LMP és a Momentum szavazói látják a valóságosnál erősebbnek az orosz hadsereget.

false

 

Fotó: Political Capital/Facebook

Az orosz GDP-t elsősorban a Fidesz-szimpatizánsok becsülik túl, a magyar-orosz kereskedelmi kapcsolatokat azonban gyakorlatilag mindenki: bár Oroszország csak a 17. legfontosabb export célpontunk volt 2017-ben, a válaszadók fele az első 6 közé tette. Érdekesség, hogy Oroszország népességét is csaknem kétszeresen felnagyítják a magyarok.

Krekó Péter úgy látja, az orosz beavatkozás különböző formáival szembeni éberség indokolt, azonban van egy negatív következménye is annak, hogy 2014 után erősödött a fenyegetettség-érzet a közbeszédben. „Oroszországot omnipotens ellenségnek látjuk, innen viszont csak egy lépés eljutni addig a gondolatig, hogy akkor mi értelme ellenállni neki, miért nem hódolunk be önként, miért nem csodáljuk inkább Moszkva erejét. Szerintem a Kremlben nagyon is örülnek ennek az Oroszország-képnek.”

Rövid háború

Krekó szerint szerencsésebb volna, ha Oroszország gyengeségeiről, Putyin népszerűségének csökkenéséről is több szó esne a nyilvánosságban. A tanulmány bemutatása utána  felkért hozzászólók elsősorban erről beszéltek.

Kiss Annamária, a CEU kutatója szerint például a terrorizmus komoly fenyegetést jelent Oroszországban, becslések szerint körülbelül 4000 orosz állampolgár csatlakozott az ISIS-hoz, a többségük vélhetően életben van, és arra vár, hogy visszatérhessen. A jövedelmi egyenlőtlenségek is aggasztóan növekednek az országban, a legszegényebb és a leggazdagabb tized között 17-szeres a különbség, ami már-már a cári időket idézi.

Hadgyakorlat Oroszországban

Hadgyakorlat Oroszországban

Fotó: Alekszej Nyikolszkij / MTI/EPA

James Sherr, a Chatham House és az észt Külpolitikai Intézet szakértője arról beszélt, hogy Oroszországban „neofeudális rendszer” alakult ki, a putyinizmus támogatói kemény magját néhány száz vagy ezer család alkotja. Deák András, az MTA kutatója megerősítette, hogy 2014 után jelentősen visszaesett az orosz gazdaság lendülete, és a közeljövőben nem várható újabb „orosz csoda”. Deák szerint ugyanakkor némileg indokolt, hogy Magyarországról valós súlyánál fontosabbnak látszik Moszkva, egyrészt a földrajzi közelség miatt, másrészt azért, mert a legnagyobb magyar cégek – OTP, MOL, Richter – számára nagyon fontos az orosz piac.

„Az oroszok pontosan tudják, hogy egy hosszú háborúban semmi esélyük sincs a NATO ellen, 20 év múlva pedig még inkább le lesznek maradva a haderőfejlesztési versenyben” – érzékeltette James Sherr Oroszország haderejének hiányosságait. Ezzel együtt nem becsülné le az orosz fenyegetést. Szerinte, ha katonai összetűzésre kerülne sor, az oroszok megpróbálnának azelőtt lecsapni, hogy a NATO megfelelően mobilizálja haderejét, hogy egy „rövid háború” után a minél inkább megosztott Nyugatot saját feltételeik mentén ültethessék a tárgyalóasztalhoz.

Ezért is tesznek meg mindent az „ellenfél összezavarásáért”, a Nyugaton meglévő ellentétek kiélezéséért, és ezért nem mindegy, hogyan reagálunk ezekre a törekvésekre.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.