Függetlenségi népszavazást szeretne a skót miniszterelnök a Brexit miatt

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. április 24.

Külpol

Nicola Sturgeon lehetővé tenné, hogy a skótok választhassanak a Brexit és a független, európai nemzetként élő Skócia között.

A skót miniszterelnök szerint még a jelenlegi parlamenti időszakban, 2021-ig ismét népszavazást kell tartani a skót függetlenségéről, ha Skóciát akarata ellenére kiléptetik az Európai Unióból.

Nicola Sturgeon, a Skóciát kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője az edinburghi parlamentben tartott szerdai felszólalásában kijelentette: hamarosan előterjeszti az újabb függetlenségi referendum szabályrendszerét felvázoló törvényjavaslatot.

A skót kormányfő szerint lehetővé kell tenni, hogy a skótok választhassanak az EU-tagság megszűnése, illetve a független, európai nemzetként élő Skócia között.

A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.

Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről, mert Skócia nem engedheti meg, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel, és az azóta elvégzett közvélemény-kutatások sem mutatnak érdemi fordulatot a választói szándékokban.

Szerdai felszólalásában a skót miniszterelnök mindazonáltal kijelentette: reményei szerint az újabb függetlenségi népszavazás jogi kereteit megteremtő törvény az idei év vége előtt megszületik. Egyenes utalást tett arra, hogy a referendum kiírásához a brit kormány hozzájárulására is szükség lesz.

London már korábban jelezte, hogy a 2014-es esettel ellentétben most nem kívánja hozzájárulását adni az újabb skóciai függetlenségi népszavazáshoz .

David Mundell, a brit kormány Skócia-ügyi minisztere szerint Nicola Sturgeon nem tartja tiszteletben a 2014-es népszavazás eredményét, ehelyett megosztó módon továbbra is alkotmányos változást erőltet, jóllehet egyértelmű, hogy a skótok zöme nem akar újabb függetlenségi referendumot.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.