Gyors, váratlan összeomlást jósol a Putyin-rendszernek az orosz ellenzéki politikus

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 22.

Külpol

Az augusztusban fogolycserével szabadult Kara-Murza szerint Szolzsenyicin óta semmit sem változtak a szibériai börtönkörülmények.

Hosszú cikkben számol be Vlagyimir Kara-Murza orosz ellenzéki politikus és felesége, Jevgenyija Kara-Murza történetéről, a férj elítéléséről és a szibériai börtönviszonyokról a Guardian. A politikus augusztus elején fogolycserével szabadult.

A cikk, amelyet a 444 idéz, egyik visszatérő eleme az volt, hogy a szibériai körülmények lényegében semmit nem változtak Szolzsenyicin és más, a sztálini börtönöket megjárt írók gulág-könyvei óta. „Úgy éreztem, mintha ezekben a könyvekben élnék, megdöbbentő, megrázó, és őszintén szólva nagyon szomorú, hogy ennyi évtizeddel később semmi sem változott. Még a legapróbb részletek is, hogy milyen egy börtöncella, hogyan van megszervezve a járás, hogyan beszélnek hozzád a börtönőrök, hogyan működik a börtönszállítás, minden pontosan ugyanaz” – mondta.

A történészként végzett ellenzéki politikus legfőbb állítása, hogy biztos abban: Putyin rendszere össze fog omlani, méghozzá gyorsan és figyelmeztetés nélkül.

Oroszországban így történnek a dolgok. Mind a Romanov-birodalom a 20. század elején, mind a szovjet rendszer a 20. század végén három nap alatt összeomlott. Ez nem metafora, szó szerint három nap volt mindkét esetben”.

Szenvedélyesen hisz abban, hogy a szabad és demokratikus Oroszország és az európai béke legnagyobb esélye Oroszország ukrajnai vereségén múlik, írja a Guardian. „Az elveszített agressziós háború” lehet az ország politikai változásának legnagyobb hajtóereje.

Ugyanakkor szerinte nemcsak az orosz vezetésnek és az orosz népnek kell kollektív felelősséget vállalnia, hanem a nyugati vezetőknek is. Azoknak, akik „évekig gázt vásároltak Putyintól, meghívták őt nemzetközi csúcstalálkozókra, vörös szőnyeget terítettek ki”. Szerinte az igazság róluk is ki fog derülni. „Ezek aprólékos nyilvántartást vezetnek. Amikor eljön a vég – és el fog jönni –, akkor megnyílnak az archívumok, és kiderül, mi van Trumppal, Marine Le Pennel és a brit fickókkal” – fogalmazott az orosz ellenzéki politikus.

Szeptember elején Kara-Murza a prágai GLOBSEC biztonságpolitikai konferencia vendége volt, itt beszélt arról, hogyan került börtönbe, és hogy mennyire szürreálisnak élte meg az elmúlt hetek történéseit.

Mint arról a 444 beszámolt, a politikus azt mondta, még pár héttel a konferencia előtt is azt gondolta, egy szibériai börtönben fog meghalni, de ahogy történelem során már többször kiderült, jó emberek összefogva erősebbek tudnak lenni, mint egy diktatúra.

Kara-Murzát a kétezertízes évek közepén kétszer is megmérgezték, minden gyanú szerint az orosz kormány állt a támadások mögött, melyek maradandó idegrendszeri károsodást is okoztak a politikusnál. Az Ukrajna elleni totális háború kezdetekor lett volna lehetősége elmenni az országból, de mint fogalmazott, mindig azt gondolta, egy orosz politikusnak Oroszországban a helye. Hozzátette, hisz abban, amit képvisel, és hogy hazája jobb jövőt érdemel, minthogy egy agresszív, gyilkos KGB-s vezette diktatúra alatt éljen. Ezért otthon maradt, és a háború első napjaiban többször is felszólalt a háború ellen, többek között a CNN-re is bejelentkezve.

Mint elmondta, a háború legelső időszakában még létezett nyomokban a független orosz sajtó: Putyin 25 év alatt az összes nagyobb újságot bedarálta, de kisebb rádiók, honlapok még működhettek akkor, ezeken érvelt a háború ellen Kara-Murza. A februári invázió után viszont az orosz cenzúra hamar sebességet váltott, és azóta semmiféle független sajtó nem maradt az országban. Kara-Murza szerint ezért is van az, hogy sok orosz tényleg nem tudja ma, mi történik Ukrajnában, mert csak és kizárólag a propaganda ér el hozzájuk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.