Három egymástól független hírforrásból azt tudta meg a Reuters, hogy bár Irán nemrég adott el közeli hatótávolságú Fath-360-as rekétáiból Oroszországnak, de mobil indítóállomásokat nem adott a fegyverek mellé, így kérdéses, hogyan lehet majd azokat bevetni Ukrajnában.
A hírügynökségnek egyik forrása azt mondta, nem is lehet számítani arra, hogy Irán egyhamar pótolná a hiányosságot.
Ennek hozzáértők szerint több magyarázata is lehet. Az egyik szerint az oroszországi és ukrajnai télben az iráni gyártmányú indítóállások nem biztos, hogy megfelelően működnek. A másik verzió szerint – mint a 444 fogalmazott – azzal, hogy a rakéták használatához szükséges eszközt visszatartja Irán, „teret enged a nyugati hatalmakkal a feszültség enyhítéséről folytatott új tárgyalásoknak”.
Azt, hogy mindez így van-e, hivatalos hírforrások nem erősítették meg, nem is cáfolták.
A Reuters az orosz védelmi minisztériumhoz, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsához, a Pentagonhoz és Irán ENSZ-képviseletéhez fordult. Vagy eleve nem kapott választ, vagy csak annyit, hogy nem nyilatkozik a megkérdezett. Irán már azt is tagadja, hogy rakétákat és drónokat adott volna el Oroszországnak.
Azt Oroszország sem ismerte el, hogy vásárolt volna fegyvert Irántól, csak annyit közölt korábban hiperracionálisan, hogy a perzsa országgal az együttműködése „a legérzékenyebb területekre” is kiterjed.
Azt azért az amerikaiak tudni vélik, és ezt Antony Blinken amerikai külügyminiszter szeptember 10-én meg is mondta, hogy Irán átadta a Fath-360-asokat Oroszországnak.
Ez a rakéta – ha elindítják – a hangsebesség négyszeresével halad a célpontja felé.