Háború Kosovóért: Erőltetett menet

  • tesztszerzőbojtáralá
  • 1999. április 1.

Külpol

Amikor a Monarchia az 1877-es berlini kongresszuson Andrássy Gyula külügyminiszter nem lankadó erõfeszítéseinek köszönhetõen szert tett Bosznia-Hercegovinára, az okkupációs erõk, a sok jó magyar honvéd, osztrák és cseh tiszt és horvát domobrán nem sokat pöcsölt. A tartomány megszállása tûzzel történt és vassal: a Monarchia hadserege - a légierõ sajnálatos távolmaradása miatt - faluról falura, városról városra számolt le a szerb és muzulmán erõk ellenállásával. És közben a Monarchia katonái szép számmal haraptak a fûbe, isten nyugtassa a civilizatorikus misszió nemes eszméivel átitatott csontjaikat. A nemzetközi közösségnek talán érdemes lenne elmerengenie e tapasztalaton: ha egy balkáni országot meg akar valaki szállni, akkor azt szállja meg.

Háború Kosovóért

Belegondolni is szörnyû, hogy mi van akkor, ha a NATO nem számolt már jó elõre azzal: a szövetségesek légi csapásait a szerb rendõrség és a jugoszláv hadsereg a kosovói albánokon torolja majd meg. Márpedig lapzártánkkor úgy tûnik, nem számoltak avval, hogy kétmillió embert néhány nap leforgása alatt el lehet tüntetni a térképrõl. Talán Clinton, Albright és Holbrooke még mindig túl optimisták voltak ahhoz, hogy elhiggyék, megtörténhet az, ami lapzártánkkor ténynek tûnik: Kosovót a szerb rendõrség vérbe borította. Ha tehát a NATO úgy gondolta, hogy Milosevic megvárja, míg szépen lebombázzák a hadseregét, aztán tétlenül nézi, amíg külföldi csapatok megszállják Kosovót, és valamiféle nemzetközi fennhatóság alá vonják, és ha a NATO nem dolgozott ki alternatív forgatókönyvet, akkor nagy baj van. A szerbiai radarok, kaszárnyák, kommunikációs és logisztikai vonalak elleni légi csapások szemmel láthatóan nem elegendõk a Kosovóban zajló etnikai terror megfékezésére. 1995-ben Nyugat-Boszniában azért lehetett mindez elég, mert a boszniai szerbek hadserege sokkal gyengébb volt, mint a Jugoszláv Hadsereg (VJ), és mert a piszkos munkát elvégezték a horvátok és a bosnyákok: a Krajinából, a bihaci zsebbõl és Nyugat-Bosznia déli részébõl õk ûzték ki a boszniai szerb erõket. És közülük szép számmal meg is haltak a harcokban.

Most Kosovóban a bosnyák és a horvát hadsereg 1995-ös szerepét három erõ tölthetné be: az albán hadsereg, a Kosovói Felszabadítási Hadsereg (U‚K) és a NATO szárazföldi erõi.

Egyedül nem megy

Arra, hogy Tirana fegyveresen is beavatkozzon a konfliktusba - bármennyire is magától értetõdõnek tûnne -, vajmi kevés az esély: Albánia ugyanis jelenleg szünetel. Az albán kormány saját határain belül sem tudja fenntartani a rendet, hadserege nem létezik, úgyhogy ezt a verziót akár el is felejthetjük. Az U‚K-val némiképp más a helyzet. A szervezet tavaly tavasz óta komoly átszervezésen és változásokon ment keresztül. Az addig elszigetelt, jobbára családi vállalkozások laza láncolatából álló gerillacsapat többé-kevésbé egységes parancsnoksággal és parancsláncolattal rendelkezõ, egyes becslések szerint harmincezer harcost csatasorba állítani képes hadsereggé alakult át. A brit Jane´s Defence Weekly forrásai szerint a szervezetet elsõsorban egy Svájcban bejegyzett, az emigrációban élõ albánok hozzájárulásait gyûjtõ alapítvány finanszírozza; a Kosovói Köztársaság senki által el nem ismert kormánya állítólag 3 százaléknyi jövedelemadót vetett ki az európai országokban dolgozó albán vendégmunkásokra. Az U‚K arzenálját elsõsorban az albán államból 1997 tavasza után a tartományba áramló mintegy félmillió kézifegyverbõl állította össze: a könnyûfegyverzeten kívül vállról indítható rakétáik és aknavetõik lehetnek még, de ez utóbbiakból nem túl sok. Az U‚K sem fegyverzetében, sem szervezettségében nem fogható az 1995-ös bosnyák vagy horvát hadsereghez: és ha igazak a Kosovóból érkezõ hírek, úgy nem is sok sikerrel vették fel a harcot a jugoszláv hadsereggel és rendõrséggel szemben. Arra pedig, hogy a nyugati államok felfegyverezzék és kiképezzék az U‚K-t mint az autonóm vagy független Kosovo fegyveres erejét (ezt a segítséget 1992 és 1995 között megadták a horvátoknak), már sem idõ, sem politikai akarat nincs.

Ha viszont sem az albán hadsereg, sem az U‚K nem tudja megakadályozni Kosovo etnikai kipucolását, akkor ezt csak a NATO teheti meg.

Gyertek ide!

Alighanem fennállásának legkockázatosabb és talán legkevésbé elõkészített döntését hozta meg a NATO, amikor úgy határozott, hogy fegyverrel kényszeríti rá Milosevicet a rambouillet-i szerzõdés aláírására. Legalábbis kezdetben ezért állt csatasorba az amerikai Enterprise repülõgép-anyahajó vezetésével a szövetség három torpedórombolója, három romboló tengeralattjárója, két cirkálója, egy fregattja és 430 repülõgépe. Ez utóbbiak között - az F-14-es és az F-15-ös vadászrepülõk, a Harrier bombázók és a levegõbõl felderíteni és megsemmisíteni is képes Tornadók mellett - a szövetség felvonultatta az ifjonc NATO-tagoknak megvásárolni felajánlott F-16-osokat, F/A-18-asokat és Mirage-2000-eseket; a BGM-106 Tomahawk típusú és a B-52-esekrõl indított AGM-86-os manõverezõ robotrepülõgépeket, valamint az olyan "amcsi hájtekkeket", mint az F-117-es lopakodó vadászrepülõk, illetve a harci körülmények között elõször alkalmazott B-2F lopakodó bombázókat (csak hogy a tesztelésnek is adjon egy kicsit). A végsõ döntés pillanatában a célok a rambouillet-i aláírás kikényszerítése mellett kiegészültek a kosovói humanitárius katasztrófa megakadályozásával is. A döntéshozó politikusok fejében az Öböl-háború példája lebeghetett, s titokban talán önmagukat is azzal biztatták: a jugoszláv hadseregre mért néhány határozott légi csapás, a "reprezentatív vereség" hatására Milosevic engedni fog.

Kosovo azonban nem Kuvait, és Milosevic sem Szaddám Huszein. Egy héttel a légi csapások megkezdése és több mint 600 bevetés után Belgrád még mindig tartja magát; viszont Kosovóban a szerb milícia és hadserege vérben gázol. A NATO-stratégák pedig azon törhetik a fejüket, hogyan lesz képes elkerülni a szövetség a szárazföldi erõk bevetését.

A jelek már az elején arra utaltak, hogy a Jugoszlávia elleni fegyveres akció korántsem lesz olyan sikersztori, mint Szaddám megleckéztetése volt. Nem volt CNN, nem voltak videofelvételes sajtótájékoztatók, csak szûkszavú közlemények, esetleg cáfolatok a veszteségekrõl. Amikor pedig a második nap végén Brüsszel bejelentette, hogy az eredeti tervektõl eltérõen, fokozza a légi csapásokat, a vájt fülûek már sejthették: a "reprezentatív vereség" teóriájának annyi. És nem azért, mintha olyan erõs lett volna Belgrád ellenállása. Éppen ellenkezõleg: Milosevic felkészülését a háborúra ugyanis elsõsorban az jelentette, hogy föld alatti bunkerekbe vagy a NATO által tabuként kezelt civil intézményekbe rejtett el minden elrejthetõ harci eszközt, és egész egyszerûen nem reagált a támadásokra. (Az elsõ komolyabb jugoszláv ellenállást az a szombaton kilõtt 17 légelhárító rakéta jelentette, amely közül egy - legalábbis az egyik verzió szerint - telibe trafált egy F-117-es lopakodót.) A nagy kérdés az, hogy a légi csapásokat követõen végül is hány darab maradt, illetve marad sértetlenül a 150 jugoszláv repülõgépbõl (MiG-29, MiG-21, Orao, Supergaleb, Galeb, Jastreb-1) - mármint az öt lelõtt MiG-29-esen kívül -, valamint az 53 helikopterbõl, a 60 Dvina (SA-2), a 60 Pecora (SA-3) és a 68 Kvadrat (SA-6) légvédelmi rakétából, továbbá hogy mi lett és mi lesz a sorsa a jugoszláv hadsereg mintegy 1300 harckocsijának.

A szerb katonai vezetés pontosan tudja, hogy a katonai akció elhúzódása Belgrád malmára hajtja a vizet. Nemcsak azért, mert megváltoztathatja a világ közvéleményének hangulatát, és nem is csak azért, mert a légi csapások elsõ fázisa, azaz a légvédelem (a lokátorközpontok, a repülõterek, a légvédelmi vezetési pontok, a légvédelmi rakétaállások, a hadiüzemek, a kommunikációs központok) megsemmisítése után a NATO-gépeknek csak lejjebb kell ereszkedniük az eddigi 10-12 ezer méternél, és le is kell lassulniuk, ha valóban harckocsioszlopokat akarnak megsemmisíteni. De legfõképpen abban, hogy a szerb milícia és hadsereg által felpörgetett genocídium révén olyan helyzetet teremt, amelyben vagy értelmét veszti Rambouillet, vagy elkerülhetetlen lesz a NATO szárazföldi csapatainak bevetése. A tagállamok ettõl jelenleg még mereven elzárkóznak -márpedig ha a szövetség valóban meg kívánja akadályozni a humanitárius katasztrófa eszkalálódását, s ezt - miként azt egyre több katonai szakértõ állítja - nem sikerül elérnie légi csapásokkal, akkor elõbb-utóbb ehhez a megoldáshoz kell folyamodnia. A szárazföldi akció azonban igen nagy NATO-erõ bevetésével (egy 1998 júliusában készített elemzés 50 ezer fõre becsülte az akkori harcokban részvevõk szétválasztásához szükséges katonai kontingenst) és igen sok áldozattal járna, még akkor is, ha a szárazföldi egységek alkalmazására csak azt követõen kerülhetne sor, ha elõbb a NATO légi csapásokkal - valószínûleg több hónap alatt - megsemmisítené a jugoszláv hadsereget, hogy annak fegyveres ellenállása csak szórványos lehessen.

Kérdés persze, hogy ekkora áldozatot megér-e Kosovo a Nyugatnak. Ha igen, továbbra is marad a kérdés: az elkövetkezendõ évtizedekben ki tartja majd fenn a békét a tartományban?

- bojtár -

- tálas -

Média, háború, internet

Érte jöttek, nem ellene: Veran Matic múlt kedden még gyorsan elküldött pár e-mailt, aztán szerdán hajnali háromkor õrizetbe vették és elvitték a rendõrök, majd nyolc órán át bent tartották. A jugoszláv hatóságok ezzel egy idõben határozatlan idõre betiltották az ország egyetlen független rádióadóját, a Matic által vezetett belgrádi B92-t. A Reuters jelentése szerint a távközlési minisztérium tisztviselõje négy egyenruhás felügyelõ és egy rendõrjárõr kíséretében hatolt be a rádió stúdiójába, és az adás azonnali beszüntetését rendelte el arra hivatkozva, hogy a rádióadónak "túl nagy a teljesítménye". Azóta a B92, a kormánytól és ellenzéktõl független tájékoztatás szimbóluma, újra ad, részben nyugati segítséggel, nem utolsósorban a háború által felértékelt interneten.

Amszterdamban még szerda este segélycsoport alakult, hogy támogassa a szerb hatóságok által agyonhallgatott hírek szabad áramlását. A BBC World Service amúgy is évek óta mûholdra lövi fel a digitális balkáni információkat, az XS4ALL szolgáltató pedig a világhálón közvetíti a délszláv rögvalóságot (magyar netezõk a MaNcs-honlap tetején elhelyezett linkrõl is rákattinthatnak a B92-re: www.mancs.hu vagy közvetlenül: http://www.b92.net/, illetve http://helpb92.xs4all.nl, ahol is szerb és angol nyelven lehet tájékozódni). Jó tudni, hogy a nyugati szolidaritás nemcsak a B92-nek szól, hanem a Maticék által két éve létrehozott Független Elektronikus Médiaszövetségbe (ANEM) tömörült többi ötven rádió- és tévéadónak is, köztük a pristinai Radio 21-nek, amely a mai napig kalózként tengõdik, lévén hogy a szerbektõl nem kapott hivatalos sugárzási engedélyt.

A szerb hatóságok nem tûrik a független tájékoztatást, saját médiaháborújukat kiterjesztették a világra is. A belgrádi vezetés, pontosabban Aleksandar Vucic távközlési miniszter múlt csütörtökön kiutasította az országból a NATO-tagállamok újságíróit, köztük a magyar csatornák embereit, mivel, úgymond, "Szerbia és Jugoszlávia alkotmányos rendjét, területi integritását rombolják, és dezinformálják a világot". Volt, hogy még tovább mentek: a holland Net 5 tévétársaság újságírónõjét, Nynke Laporte-t és magyar operatõrét például "kémkedés" miatt egy éjszakára bebörtönözték Újvidéken, a TV 2-t a Vajdaságból tudósító Vujity Tvrtkót és operatõrét pedig a szerb határõrök már kész névlistával és gumibotokkal várták, és agyba-fõbe verték.

Egy nappal letartóztatása elõtt Veran Matic még arról e-mailezett különbözõ európai médiumoknak és emberi jogi szervezeteknek, hogy a jugoszláviai médiafüggetlenséget figyelõ Free 2000 nevû nemzetközi bizottság arra szólította fel a Milosevic-rezsimet: azonnal vonja vissza a tavaly októberben elfogadott ún. tájékoztatási törvényt, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerint is ellentétes a vélemény- és sajtószabadság nemzetközi standardjával, minthogy a hatalom tetszése szerint horribilis összegû büntetésekkel sújthatja a lapokat és az adókat.

A Beta hírügynökség szerint múlt szerdán esett meg az is, hogy egy tízfõs, önmaga igazolását megtagadó csoport bement az Európai Rádió Szövetségnek (EBU) a belgrádi Hotel Intercontinentalban lévõ irodáiba, mindenkit igazoltattak, arccal a falhoz állítottak, majd lefoglalták az EBU mûholdas felszerelését, annak ellenére, hogy a szervezet birtokában volt a távközlési minisztérium hivatalos szatellitsugárzási engedélye.

Egy napra rá a szerb rendõrség Pristinában bezáratta Kosovo utolsó albán nyelvû napilapját, a Koha Ditorét, és megölte a lap biztonsági õrét. Veton Surroi, a lap fõszerkesztõje ismeretlen helyen tartózkodik. Az ANEM beszámolója szerint elõtte úgy nyilatkozott, hogy a szerkesztõség már régóta nem mehetett be az épületbe; a lap ügyvédjét pedig két fiával együtt elrabolták és megölték.

- sl -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.