Irak

Háborús előjelek

  • - kovácsy -
  • 2014. július 19.

Külpol

Amikor a múlt hét elején elszaporodtak a hírek az iszlamista rohamcsapatok észak-, északnyugat-iraki térnyeréséről, nyilvánvalóvá vált, hogy hiába tartottak immár amerikai jelenlét nélkül választásokat, a közel-keleti ország egy lépéssel sem jutott közelebb a belső kohézióra támaszkodó stabilitáshoz. Voltak/ vannak olyan félelmek is, hogy lényegében kezdetét vette az immár harmadik iraki háború, amelytől az Egyesült Államoknak sem lesz lehetősége távol maradni.

Az ISIS vagy ISIL (Irak és a Levante Iszlám Állama) elnevezésű szervezet nevében hordozza a célkitűzését: egy vallási alapokon berendezett muszlim kalifátus megteremtését a mai Irakban, Szíriában, Libanonban, valamint Izraelben és Jordánia szomszédos területein. A csoport az al-Káida iraki szárnyának az utóda, miután az anyaszervezet szakított e túl nekivadultnak tekintett csoporttal. Tevékenységének a szíriai események adtak lendületet, az ottani felkelőcsoportok közül az egyik legerősebb és kétségkívül a legelszántabb. Elszántságon elsősorban kegyetlenséget, a legyőzött vagy elfogott ellenséggel szembeni kíméletlenséget kell érteni. Halomra lőtt, keresztre feszített, lefejezett áldozatok tömege jelzi az ISIS előrenyomulását nemcsak Szíriában, hanem Irakban is. A szervezet nem sokat törődik a nemzetközi reakciókkal, fontosabbnak tartja, hogy a gyilkosságairól készült fotók és videók félelmet gerjesszenek. Ezzel együtt is alig hihető - pedig igaz -, hogy egy esetlegesen képzett, ötezer vagy maximum (saját közlése szerint) 15 ezer fős csoport - annak is csak egy alegysége, hiszen a többiek szíriai pozícióikat védik, illetve más iraki körzetekben tevékenykednek - szó szerint megkergethette egy korszerű elvek alapján újjászervezett, majd kétszázezres létszámú hadsereg katonáit. Márpedig általános megrökönyödésre ez történt a múlt héten, amikor az ISIS megrohamozta a már régóta támadott észak-iraki Moszult, az ország harmadik legnagyobb városát. A várost védő egységek ellenállása rövid időn belül megtört, fegyvereiket, járműveiket, de még az egyenruhájukat is hátrahagyva menekültek a rettegett ellenfél elől, amely így sorra elfoglalta a kétmilliós nagyváros fontos pontjait, polgári lakosok tíz- és százezreit kényszerítve Moszul elhagyására. A katonák megfutamodásának okait sokan egyszerűen az amerikai kiképzés rövidségében látják, más vélemények viszont túlságosan radikálisnak tekintik a hadsereg újjászervezését, amelyen ráadásul ugyanúgy nyomot hagytak a vallási ellentétek, mint az iraki belpolitika bármelyik részterületén.

Annak idején Szaddám Huszein a szunnita népességet használta hatalma bázisául, a síiták a társadalom számkivetettjei voltak, még akkor is, amikor már létszámban felülmúlták a másik oldalt. Az iraki megosztottságnak ráadásul volt és van egy harmadik tényezője is, ez pedig a kurd kisebbség, amely a mostani helyzetben ismét úgy érezheti, hogy megnőttek a lehetőségei önállósági törekvéseinek valóra váltására. Miután a nyugati, főleg amerikai intervenció során Szaddám meghalt, a rendszerének pedig vége lett, politikai környezetét (ami főként szunnita közösségi vezetőket jelent) felszámolták - ezért él például hétezer egykori katonatiszt a szunnita Moszulban. A későbbi kormányok - nagyon is beleértve Nuri al-Maliki leköszönő kabinetjét - ellenkező irányba mozdították el az érdekképviseleti viszonyokat, vagyis a síitákkal szemben most a szunnitáknak jutott a páriaszerep. Mindezt azért nem valamiféle önkényuralmi összefüggésben kell elképzelni (jóllehet al-Malikit aligha véletlenül vádolják autoriter hajlandósággal), hanem a számtalan párt koalíciós tárgyalásainak mindenkori eredőjeként. És azt is tudni kell, hogy ezek a koalíciós tárgyalások mindig végtelenül lassan haladnak, választások és kormányalakítás között simán eltelik fél év.

Amint arról beszámoltunk, májusban voltak a legutóbbi parlamenti választások (lásd: Múltba fúlva, Magyar Narancs, 2014. május 8.), amelyek al-Maliki helyzetén még javítottak is. A leginkább kézenfekvő megoldásnak az tűnt, hogy a körülötte kialakuló szövetség a kurd pártokkal összefogva kormányzó többséget alkot. Ez értelemszerűen azt is jelenti, hogy a szunniták ismét kimaradnak az osztozkodásból. Csak találgatni lehet, hogy az ISIS mostani támadásai netán erre a patthelyzetre, a kormányalakítási tárgyalások megrekedésére is reagálnak. A szélsőségesek maguk is szunniták, igaz, mérsékeltebb hitsorsosaikat ugyanúgy ellenségnek tekintik, mint az "igaz hitet elhagyó" síitákat. Viszont ahol a lakosság melléjük áll, ott konkrét szociális és infrastrukturális intézkedésekkel (útjavítás, vízellátás stb.) járulnak hozzá a mindennapi élet terheinek enyhítéséhez.

Váratlannak mondható gesztussal a szomszédos (síita) Irán felajánlotta a segítségét Bagdadnak, még egyfajta együttműködésre is készen az Egyesült Államokkal. Washington egyelőre bizonytalan a bekapcsolódás módját és mértékét illetően, Obama elnök - akinek fontos választási programpontja volt a kivonulás Irakból - legutóbb kijelentette, hogy szárazföldi egységeket biztosan nem küld a térségbe. Egy amerikai repülőgép-anyahajót és két további hadihajót viszont a Perzsa-öbölbe vezényeltek. Csakhogy a feszültség nem enyhül. Igaz, hogy a kormányerők az elmúlt napokban összeszedték magukat, több helyen visszaszorították az ISIS-t, miután al-Maliki felszólítására lelkes önkéntesek tömegei csatlakoztak a korszerűségében ily módon megkopott hadsereghez. De igaz az is, hogy napok óta már Bagdadot is szorongatják az iszlamisták, igyekeznek körülzárni, és tüzérséggel is lövik a síita kerületeket. Nyilvánvaló, hogy az iraki-szíriai konfliktusrendszer egyelőre nem a gyors megoldás felé halad.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”