Megkezdte a munkát szerda reggel a német–osztrák határon a bajor tartományi rendőrséghez tartozó határrendőrség.
Markus Söder konzervatív bajor kormányfő azt akarta elérni, hogy a bajor határrendőrség a határt eddig kizárólagosan ellenőrző szövetségi rendőrséggel azonos jogköröket kapjon. A berlini szövetségi belügyminisztérium azonban – melyet Horst Seehofer, Söder párttársa vezet – ehhez nem járult hozzá, mert az államhatár ellenőrzése a szövetségi hatóságok feladata, és Berlin nem adta át Münchennek ezt a kompetenciát. Ezért a bajor határrendőrség a szövetségi rendőrség ellenőrzése alatt kezdte meg a határellenőrzéseket. Nincs például joguk arra, hogy a határról bárkit is visszafordítsanak Ausztriába.
|
Söder szerdán a határnál fekvő Kirchdorfban arról beszélt, hogy a bajor határrendőrség a szövetségi rendőrökkel együtt biztonságosabbá teszi a határt és környékét. „Ezzel azt a világos üzenetet küldjük a nemzetközi embercsempészeknek, hogy egyre kevésbé kifizetődőbb átlépni a német határokat, és még kevésbé kifizetődőbb Bajorországban próbálkozni” – fogalmazott Markus Söder Kirchdorfban.
Bajorországban a kilencvenes évek végéig létezett a szövetségi határőrség mellett tartományi határőrség is. Söder azt szeretné, hogy a június 1-jén újraalapított bajor határrendőrség a következő tíz év alatt 1000 fősre bővüljön, és az osztrák után a cseh határon is megkezdhesse az ellenőrzést.
A német–osztrák és a német–cseh határ a schengeni szabályok miatt alapesetben szabadon átjárható. Az osztrák határon azonban Németország a migrációs válság miatt ideiglenesen visszaállíthatta a határellenőrzést. A szövetségi rendőrség eddig három helyen, az autópályákon tartott ellenőrzéseket Bajorországban. A Rheinische Post című regionális lap jelentése szerint az év első öt hónapjában körülbelül 18 ezer, engedély nélkül beutazót fogtak el, akiknek mintegy negyede érkezett Ausztria felől.
Bajorországban októberben tartományi választást tartanak, a kampányban a kormányzó CSU a bevándorlás elleni keményebb fellépéssel igyekszik kifogni a szelet a szélsőjobboldali AfD vitorlájából. Ennek jegyében éleszthették újra a tartományi határőrséget, de az elmúlt hetekben Angela Merkel politikáját is támadta a CSU, ami szövetségi szinten vezetett komoly kormányválsághoz.