"Türelmetlenül vár egy újabb találkozót Vlagyimir Putyin orosz elnökkel -- írta csütörtöki Twitter-bejegyzésében Donald Trump amerikai elnök.
Bejegyzésében az elnök kitartott amellett, hogy a Helsinkiben hétfőn rendezett amerikai-orosz csúcstalálkozó sikeres volt, s ezt csak a megfogalmazásában a "nép ellenségének" nevezett média nem mutatta annak.
Trump ezt követően leszögezte, "türelmetlenül" várja a második találkozót Vlagyimir Putyinnal, hogy megkezdhesse mindannak valóra váltását, amiről Helsinkiben beszéltek. Mint fogalmazott, konkrétan "a terrorizmust, Izrael biztonságát, az atomfegyverek elterjedésének megakadályozását, a kereskedelmet, Ukrajnát, a Közel-Keletet, Észak-Koreát és még sok mindent". Hozzátette: "sokféle válasz van ezekre, némelyikük könnyű, némelyikük nehéz, de mindegyikük megoldható".
Az amerikai sajtó munkatársai a Twitter-bejegyzés közzététele után azonnal keresték a Fehér Házat, megerősítendő vagy cáfolandó egy újabb találkozó előkészítését, ám az elnöki hivatal egyelőre nem kívánt reagálni a bejegyzésben megfogalmazottakra.
Donald Trump a helsinki találkozó óta bírálatok egész sorával kénytelen szembenézni, elsősorban azért, mert a finn fővárosban Putyinnal tartott közös sajtókonferenciáján úgy fogalmazott, hogy nem lát okot arra, hogy Oroszország miért is avatkozott volna be a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba. A republikánus és a demokrata párti politikusok részéről egyaránt megnyilvánuló felháborodás nyomán Trump -- tőle szokatlanul -- korrigálta korábban elhangzott szavait, és kedden hangsúlyozta: rosszul fejezte ki magát, azt akarta mondani, hogy nem lát okot, hogy Oroszország miért is ne avatkozott volna be a választásokba.
Trump: Nem vagyok oroszbarát, de az oroszokkal jóban lenni nem rossz dolog
Ember legyen a talpán, aki tudja követni Trump gondolatkísérleteit. A világsajtó és saját republikánus politikus társai is keményen kritizálták az amerikai elnököt a Helsinkiben tartott amerikai-orosz csúcs után, ahol Trump leszögezte: nem történt orosz beavatkozási kísérlet az amerikai elnökválasztáson - és ezzel gyakorlatilag Putyin oldalára állt az amerikai titkosszolgálatokkal és a republikánus többségű szenátus hírszerzési bizottságával szemben.
(MTI)