Így ukránosítják a munkácsi magyar középiskolát

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 17.

Külpol

A városvezetés magyarellenes akciói ellen a kárpátaljai kormányzó is tiltakozott.

Ismét bírósághoz fordult Schink István, a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola korábbi igazgatója, akit januárban felmentettek, majd a bíróság megállapította, hogy a döntés törvénysértő volt, visszahelyezték a posztjára, de három héttel később, májusban ismét indoklás nélkül menesztették – olvasható a 444.hu riportjában.

A hírportál szerette volna megszólaltatni az érintettet, de ő azt mondta, jogállamban szívesen nyilatkozna, de a mostani körülmények között nem. 

Ahogyan nálunk, az intézményvezetői pozícióra Ukrajnában is pályázatot kell kiírni békeidőben. A háború miatt bevezetett rendeleti irányításra hivatkozva azonban a munkácsi városvezetés nyáron kinevezte a magyar középiskola élére Marija Paukot, aki korábban óvodavezető volt, és nem beszél magyarul. 

A mostani, augusztus 31-i tanévnyitón az intézmény új vezetése nem engedte kitenni a magyar zászlót, és a magyar himnuszt sem volt szabad elénekelni, pedig ez évtizedek óta szokás.

Az egyik diák ezért egy nemzetiszínű gyertyát gyújtott meg egy asztalon.

Azóta két, magyarul nem tudó igazgatóhelyettest kapott az iskola, a magyar nép története tantárgy kikerült az órarendből, az idegen nyelvek közé pedig bekerült a magyar is az angol és a német mellé. Aztán a történelemoktatás ügyében mégis sikerült elérni, hogy a korábbi állapot álljon helyre:

A hírportálnak nyilatkozott egy tanár, aki szerint a tantestület megosztott, mert a vegyes házasságban élő pedagógusok számára az új helyzet is elfogadható. 

Ugyanakkor Kárpátalja településein sok magyar nyelvű iskola működik, és sehol sem történt olyasmi, ami Munkácson, mindenütt el lehetett énekelni a magyar himnuszt, ki lehetett tenni a magyar zászlót. Vagyis ami Munkácson történik, nem az új – és idő közben végrehajtásában felfüggesztett – ukrán nyelv-, illetve oktatási törvény jegyében történik, ez a városvezetés saját akciója.

Jellemző a helyzetre, hogy még 2008-ban a munkácsi vár egyik bástyáján elhelyeztek egy turulszobrot, a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élése jegyében. Ezt tavaly októberben lefűrészelték és az ukrán címert tették a helyére. Ekkor a városi tanács ukrán képviselői is tiltakoztak, Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója pedig szándékos provokációt említett, amivel a kárpátaljai helyzetet akarják destabilizálni.

A riportban szó van Munkács polgármesteréről, Andrij Baloháról és édesapjáról, Viktor Baloha üzletemberről, akik meghatározó szereplői a kárpátaljai politikai-gazdasági életnek, és mintha egymással sem lennének jóban.

Az nem világos, hogy a tantestület és a szülői közösség mit tud tenni a változások ellen, és hogy a kárpátaljai kormányzó tud-e bárhogyan hatni a munkácsi vezetésre. 

 

Címlapképünk forrása az iskola Facebook-oldala

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Az állatkert igazgatója nem fogadja el, hogy a vegánok szerint az intézmény kizsákmányolja az állatokat

Pénteken tartották az Állatkertek Éjszakáját, amivel egyidőben vegán aktivisták demonstráltak a fővárosi állatkert előtt. Egy évvel korábban is hasonló megmozdulás történt, ami mély nyomokat hagyott az intézmény igazgatójában. Az aktivisták szerint az állatkertek a fajmegőrzéssel védekeznek, valójában szórakoztatóipari egységeket működtetnek. 

Elhunyt Dobray György

  • narancs.hu
82 éves korában meghalt Dobray György Balázs Béla-díjas filmrendező, producer, operatőr, író, forgatókönyvíró.