Így ukránosítják a munkácsi magyar középiskolát

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 17.

Külpol

A városvezetés magyarellenes akciói ellen a kárpátaljai kormányzó is tiltakozott.

Ismét bírósághoz fordult Schink István, a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola korábbi igazgatója, akit januárban felmentettek, majd a bíróság megállapította, hogy a döntés törvénysértő volt, visszahelyezték a posztjára, de három héttel később, májusban ismét indoklás nélkül menesztették – olvasható a 444.hu riportjában.

A hírportál szerette volna megszólaltatni az érintettet, de ő azt mondta, jogállamban szívesen nyilatkozna, de a mostani körülmények között nem. 

Ahogyan nálunk, az intézményvezetői pozícióra Ukrajnában is pályázatot kell kiírni békeidőben. A háború miatt bevezetett rendeleti irányításra hivatkozva azonban a munkácsi városvezetés nyáron kinevezte a magyar középiskola élére Marija Paukot, aki korábban óvodavezető volt, és nem beszél magyarul. 

A mostani, augusztus 31-i tanévnyitón az intézmény új vezetése nem engedte kitenni a magyar zászlót, és a magyar himnuszt sem volt szabad elénekelni, pedig ez évtizedek óta szokás.

Az egyik diák ezért egy nemzetiszínű gyertyát gyújtott meg egy asztalon.

Azóta két, magyarul nem tudó igazgatóhelyettest kapott az iskola, a magyar nép története tantárgy kikerült az órarendből, az idegen nyelvek közé pedig bekerült a magyar is az angol és a német mellé. Aztán a történelemoktatás ügyében mégis sikerült elérni, hogy a korábbi állapot álljon helyre:

A hírportálnak nyilatkozott egy tanár, aki szerint a tantestület megosztott, mert a vegyes házasságban élő pedagógusok számára az új helyzet is elfogadható. 

Ugyanakkor Kárpátalja településein sok magyar nyelvű iskola működik, és sehol sem történt olyasmi, ami Munkácson, mindenütt el lehetett énekelni a magyar himnuszt, ki lehetett tenni a magyar zászlót. Vagyis ami Munkácson történik, nem az új – és idő közben végrehajtásában felfüggesztett – ukrán nyelv-, illetve oktatási törvény jegyében történik, ez a városvezetés saját akciója.

Jellemző a helyzetre, hogy még 2008-ban a munkácsi vár egyik bástyáján elhelyeztek egy turulszobrot, a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élése jegyében. Ezt tavaly októberben lefűrészelték és az ukrán címert tették a helyére. Ekkor a városi tanács ukrán képviselői is tiltakoztak, Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója pedig szándékos provokációt említett, amivel a kárpátaljai helyzetet akarják destabilizálni.

A riportban szó van Munkács polgármesteréről, Andrij Baloháról és édesapjáról, Viktor Baloha üzletemberről, akik meghatározó szereplői a kárpátaljai politikai-gazdasági életnek, és mintha egymással sem lennének jóban.

Az nem világos, hogy a tantestület és a szülői közösség mit tud tenni a változások ellen, és hogy a kárpátaljai kormányzó tud-e bárhogyan hatni a munkácsi vezetésre. 

 

Címlapképünk forrása az iskola Facebook-oldala

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.