Tucker Carlson tündöklése Magyarországon

Importfasiszta a kirakatban

Külpol

A szélsőséges amerikai republikánusok névsorában, akik nyíltan Magyarországot dicsőítik, Tucker Carlson a legújabb név. A Fox TV kirúgott riportere a kelet-európai fél- vagy teljes autoriter rendszerekért lelkesedik, és remélhetőleg nem csak a pénzért – a vonzalom mindenesetre kölcsönös.

Milo Yiannopoulos (botrányhős médiaszemélyiség), Steve Bannon (Trump 2016-os kampányának egyik stratégája), Jordan Peterson (a marxizmust tömeggyilkos ideológiaként beállító politológus-pszichológus), s újabban Tucker Carlson – sokáig a tengerentúli republikánusok jobbszárnyának voltak a hősei, majd pedofilmentegetés, korrupció, hírhamisítás, százmillió dolláros károkozás, egyebek miatt vállalhatatlanná váltak korábbi munka­adóik és/vagy a republikánus establishment számára. A jeles férfiak aztán Közép- és Kelet-Európa egyes, jobbára Oroszország csatlósaiként jellemezhető államaiban sztárként és „véleményformálóként” bukkantak fel. Magyarországon például állami vagy államközeli pénzből mind a négyen megjelentek; leginkább az tehette őket vonzóvá, hogy amerikaiként is pontosan tudják, hogy a jövő és az igazi rend keleten van, főleg az olyan fél-, illetve teljesen autoriter államokban, mint Magyarország, Szerbia vagy Oroszország. A Fidesz üzenete szerint kis országként is tudunk óriási hatással lenni a világra, főleg a minket irigyelő Nyugatra – ezt az állítást pedig megfelelően igazolja vissza az a néhány nyugati közszereplő, akik szörnyülködve mesélnek a liberális terror által tönkretett Egyesült Államokról, majd bármifajta országspecifikus ismeret nélkül magyarázzák el ezredszerre is, mennyire nagyszerű vezető Orbán Viktor.

Így harcolnak a fehérek

E vonulat ügyeletes sztárja, Tucker Carlson még 2021-ben kezdett rajongani Orbánért és rendszeréért; a Fox News egyik legnézettebb műsorának házigazdájaként tartott előadást az esztergomi MCC Feszten, kapott egy címlapot a Mandinerben, magyarországi látogatását pedig lelkesedéssel celebrálta a teljes közpénzmédia. Hivatalosan semmit sem kért ezért, ami azért is furcsa, mert alapesetben akkoriban 70 ezer dollár volt a tarifája fellépé­senként. A nagyvonalúságra lehet magyarázat: Tucker édesapja, Richard Carlson annak a Policy Impact Strategic Communications nevű cégnek az igazgatója, amely korábban egy 80 millió forintos megbízás részeként az Orbán-kormánynak is lobbizott az Egyesült Államokban. Ez a washingtoni cég koordinálta Szijjártó Péter külügyminiszter interjúját is Tucker Carlson műsorában. A magyarországi utazást egyébként hivatalosan a Fox fizette, ugyanis Carlson filmet forgatott Magyarországról.

Azóta nagyot fordult a világ körülötte, hiszen 2023. április 24-én a Fox News kirúgta őt és műsora producerét. A Magyarországra szervezett republikánus/alt-right/neofasiszta CPAC kongresszusra küldött, előre felvett videós üdvözletében azon viccelődött május 4-én, hogy „kirúgják, ha eljön Budapestre”. Bár Budapestre akkor nem látogatott el, köszöntője vetítésekor már több mint egy hete nem volt állása.

A Fox nem indokolta meg a felmondást, de sajtóhírek szerint személyesen a Fox Corporation hírhedt elnöke, Rupert Murdoch döntött így. A lehetséges indokok közt ott vannak azok a trágár üzenetek, amelyeket Carlson a Fox vezetésének küldött, vagy rasszista kritikája az antifa aktivistát megverő trumpistákról. („A fehérek nem így harcolnak.”) És persze az sem könnyítette meg a helyzetét, hogy munkaadójának különféle perek következményeként összesen 787,5 millió dollárt kellett kifizetni miatta; egyebek közt azért, mert a 2020-as elnökválasztást megkérdőjelező összeesküvés-elméletek egyik terjesztője volt. De Carlson tagadja a klímaváltozást is, oltásellenes üzeneteket terjesztett, sőt még a biztonsági öv használatának kötelezővé tétele ellen is képes volt érvelni. A tényekhez való laza viszonyáról sokat elárul, hogy 2020-ban az egyik sajtóperében az ügyvédei is azzal akarták elkenni a magát újság­íróként definiáló Carlson felelősségét, hogy szerintük eleve nem szabad tényként kezelni azt, ami elhangzik a hírműsorában.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.