Tucker Carlson tündöklése Magyarországon

Importfasiszta a kirakatban

Külpol

A szélsőséges amerikai republikánusok névsorában, akik nyíltan Magyarországot dicsőítik, Tucker Carlson a legújabb név. A Fox TV kirúgott riportere a kelet-európai fél- vagy teljes autoriter rendszerekért lelkesedik, és remélhetőleg nem csak a pénzért – a vonzalom mindenesetre kölcsönös.

Milo Yiannopoulos (botrányhős médiaszemélyiség), Steve Bannon (Trump 2016-os kampányának egyik stratégája), Jordan Peterson (a marxizmust tömeggyilkos ideológiaként beállító politológus-pszichológus), s újabban Tucker Carlson – sokáig a tengerentúli republikánusok jobbszárnyának voltak a hősei, majd pedofilmentegetés, korrupció, hírhamisítás, százmillió dolláros károkozás, egyebek miatt vállalhatatlanná váltak korábbi munka­adóik és/vagy a republikánus establishment számára. A jeles férfiak aztán Közép- és Kelet-Európa egyes, jobbára Oroszország csatlósaiként jellemezhető államaiban sztárként és „véleményformálóként” bukkantak fel. Magyarországon például állami vagy államközeli pénzből mind a négyen megjelentek; leginkább az tehette őket vonzóvá, hogy amerikaiként is pontosan tudják, hogy a jövő és az igazi rend keleten van, főleg az olyan fél-, illetve teljesen autoriter államokban, mint Magyarország, Szerbia vagy Oroszország. A Fidesz üzenete szerint kis országként is tudunk óriási hatással lenni a világra, főleg a minket irigyelő Nyugatra – ezt az állítást pedig megfelelően igazolja vissza az a néhány nyugati közszereplő, akik szörnyülködve mesélnek a liberális terror által tönkretett Egyesült Államokról, majd bármifajta országspecifikus ismeret nélkül magyarázzák el ezredszerre is, mennyire nagyszerű vezető Orbán Viktor.

Így harcolnak a fehérek

E vonulat ügyeletes sztárja, Tucker Carlson még 2021-ben kezdett rajongani Orbánért és rendszeréért; a Fox News egyik legnézettebb műsorának házigazdájaként tartott előadást az esztergomi MCC Feszten, kapott egy címlapot a Mandinerben, magyarországi látogatását pedig lelkesedéssel celebrálta a teljes közpénzmédia. Hivatalosan semmit sem kért ezért, ami azért is furcsa, mert alapesetben akkoriban 70 ezer dollár volt a tarifája fellépé­senként. A nagyvonalúságra lehet magyarázat: Tucker édesapja, Richard Carlson annak a Policy Impact Strategic Communications nevű cégnek az igazgatója, amely korábban egy 80 millió forintos megbízás részeként az Orbán-kormánynak is lobbizott az Egyesült Államokban. Ez a washingtoni cég koordinálta Szijjártó Péter külügyminiszter interjúját is Tucker Carlson műsorában. A magyarországi utazást egyébként hivatalosan a Fox fizette, ugyanis Carlson filmet forgatott Magyarországról.

Azóta nagyot fordult a világ körülötte, hiszen 2023. április 24-én a Fox News kirúgta őt és műsora producerét. A Magyarországra szervezett republikánus/alt-right/neofasiszta CPAC kongresszusra küldött, előre felvett videós üdvözletében azon viccelődött május 4-én, hogy „kirúgják, ha eljön Budapestre”. Bár Budapestre akkor nem látogatott el, köszöntője vetítésekor már több mint egy hete nem volt állása.

A Fox nem indokolta meg a felmondást, de sajtóhírek szerint személyesen a Fox Corporation hírhedt elnöke, Rupert Murdoch döntött így. A lehetséges indokok közt ott vannak azok a trágár üzenetek, amelyeket Carlson a Fox vezetésének küldött, vagy rasszista kritikája az antifa aktivistát megverő trumpistákról. („A fehérek nem így harcolnak.”) És persze az sem könnyítette meg a helyzetét, hogy munkaadójának különféle perek következményeként összesen 787,5 millió dollárt kellett kifizetni miatta; egyebek közt azért, mert a 2020-as elnökválasztást megkérdőjelező összeesküvés-elméletek egyik terjesztője volt. De Carlson tagadja a klímaváltozást is, oltásellenes üzeneteket terjesztett, sőt még a biztonsági öv használatának kötelezővé tétele ellen is képes volt érvelni. A tényekhez való laza viszonyáról sokat elárul, hogy 2020-ban az egyik sajtóperében az ügyvédei is azzal akarták elkenni a magát újság­íróként definiáló Carlson felelősségét, hogy szerintük eleve nem szabad tényként kezelni azt, ami elhangzik a hírműsorában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.