Lesz-e áram Azerbajdzsánból?

Majd legközelebb

Külpol

Úgy jön majd áram Magyarországra Azerbaj­dzsánból, ahogy gáz Türkmenisztánból. Pedig ez is elhangzott a Kossuth rádióban a minap.

„Azerbajdzsánban termelnénk óriási mennyiségben áramot, azt tenger alatt hoznánk Európába, Románián keresztül érne Magyarországra” – mondta szokásos monológjában az augusztus 20-i diktátortalálkozó utáni pénteken Orbán Viktor. E mondatnak egyetlen igaz eleme sincs: ha egyszer valóban megépülne egy ilyen transzkontinentális infra­struktúra, Azerbajdzsánban az áramot nem a magyarok termelnék, a tenger alatti távvezetékhez sem lenne érdemi közünk, és nem Magyarország lenne a valódi célpontja e lehetséges tranzitnak sem. És bár az azeri zöldáram-projektről már többször beszélt Orbán megnyilatkozásaiban, az egyelőre a tervezőasztalig sem jutott el.

A tavaly decemberben, Bukarestben aláírt előszerződésben (memorandum of understanding) llham Alijev azerbajdzsáni elnök, Irakli Garibasvili georgiai (grúz), Nicolae Ciuca akkori román és Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt rögzítette, hogy elképzelhetőnek tartanak egy olyan, majdan kidolgozandó szerződést, amelynek alapján Azerbajdzsánból Európába nagy mennyiségű villamos energia lesz exportálható. A projekt ugyan elvi támogatást kapott Ursula von Leyentől, bekerült az azeriek 10 éves hálózatfejlesztési tervébe, s a kaukázusi régió legnagyobb országa világbanki támogatással tavaly májusban nekilátott egy megvalósíthatósági tanulmánynak – de egyelőre ennyi történt. Mindez egyébként az Azerbajdzsán és Georgia közötti, majd onnét a Fekete-tengerben Romániáig lefektetendő nagyfeszültségű kábel projektjére vonatkozik; ennek célja, hogy fokozza a georgiai áramrendszer ellátásbiztonságát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.