Izrael és a Hamász is hajlik a tűzszünetet meghosszabbítására

Külpol

Az alku továbbra is túszokról, fogvatartottakról és humanitárius segélyről szól. De egyes túszokat a Hamásznak még meg kell találnia.

Izrael és a Hamász is kész folytatni a tűzszünetet, ha további túszok és fogva tartott palesztinok szabadulthatnak ki és humanitárius segély érkezik az övezetbe

– jelentette a helyi média hétfőn. "Üdvözlendő lenne, hogy minden további napon további tíz elhurcolt szabadon bocsátható" – fogalmazott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap este az izraeli túszok harmadik csoportjának visszatérése után.

"Visszahoztuk az elraboltak újabb csoportját – gyerekeket és nőket, és szívünk mélyéig meghatódunk, az egész nemzet, amikor látjuk a családok újraegyesítését" – mondta a kormányfő.

Ugyanakkor Netanjahu a háború folytatásának fontosságáról is beszélt Joe Biden amerikai elnökkel folytatott vasárnap esti telefonbeszélgetésén. "Elmondtam neki, hogy az egyezmény után minden erőnkkel visszatérünk, hogy megvalósítsuk céljainkat: a Hamász felszámolását – annak biztosítására, hogy Gáza ne térjen vissza eredeti állapotába –, és természetesen az összes túsz szabadon bocsátását" – tudatta a kormányfő.

A Fehér Ház beszámolója szerint beszélgetésük során Biden amerikai elnök és Netanjahu egyetértett abban, hogy "a munka még nem fejeződött be, és folytatják a munkát az összes elrabolt kiszabadításáért".

Emellett Washingtonban elmondták, hogy "a két vezető tárgyalt az ellenségeskedések beszüntetéséről és a Gázai övezetben szükséges humanitárius segélyek növeléséről is. Netanjahu köszönetet mondott az elnöknek fáradhatatlan erőfeszítéseiért a közvetítésben és a megállapodás teljes körű végrehajtásában."

Izrael vasárnap este megkapta az egyezmény jelenlegi állás szerint utolsó, negyedik napján, hétfőn kiszabaduló 11 túsz névsorát,

és a hatóságok értesítették az elraboltak családtagjait arról, hogy rajta vannak-e a listán.

Még közel 180 izraeli túsz van a Hamász fogságában, köztük gyermekek, nők, idősek a Gázai övezet melletti településekről, valamint fiatal férfiak és nők is, akiket egy zenei fesztiválról hurcoltak el október 7-én, vagy katonaként szolgálta az övezet melletti, a terrortámadás idején elfoglalt laktanyákban.

A Gázai övezetet uraló Hamász eddig 39 elhurcolt Izraelit engedett szabadon az ideiglenes tűzszünet első három napján. A megállapodás értelmében 150 fogva tartott palesztint engednek ki izraeli börtönökből, s cserébe a Hamász elenged összese ötven túszt, nőket és gyermekeket.

Az egyezmény meghosszabbítása esetén minden újabb tűzszüneti napért 10 izraeli túszt engednek el, cserébe 30 palesztinért és humanitárius segélyekért.

A Hamász bejelentette szándékát a fegyverszünet meghosszabbítására, és a felek egyiptomi és katari közvetítéssel tárgyalnak az folytatásról.

Csakhogy a tűzszünet meghosszabbításához a Hamásznak még meg kell találnia a túszokat, mivel sokakat nem a terrorszervezet fegyveresei, hanem civilek, vagy bandák tartanak fogságban

közölte Mohammed Al-Thani sejk, Katar miniszterelnöke a The Financial Times-szal. Al-Thani sejk arról beszélt, hogy a túszok között van vagy 40 nő és gyerek, akiket nem a Hamász fegyveresei tartanak fogva Gázában. 

Rajtuk kívül még körülbelül 150 túszt tart fogva a Hamász, vagyis nem valószínű, hogy ezen fog múlni a tűzszünet meghosszabbítása. Hisz' az elhurcolt túszok száma 240 körül lehetett, így ha most elengednek 50-et, és 40-ről nem feltétlenül tudják, hol vannak, sajnos, maradnak még bőven.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.