Orbán Viktor miniszterelnök hétfő délelőtt a Karmelita kolostorban fogadta Charles Michelt, az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnökét – közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár. A miniszterelnök sajtófőnökének tájékoztatása szerint a megbeszélésre a decemberi EU-csúcs előkészítése keretében került sor, a tárgyaláson pedig Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter is részt vett.
Ugyanerről számolt be az X-en (korábban Twitter) közzétett posztjában maga Charles Michel is. Az Európai Tanács elnöke megerősítette, hogy a tanácskozás előkészítéséről egyeztettek, emellett azonban annak a véleményének is hangot adott, miszerint
„az EU egysége folyamatos erőfeszítést igényel, és ez a legfőbb erősségünk.”
Ahogy arról előzetesen mi is beszámoltunk, az Európai Tanács elnökének budapesti látogatásának hátterében az állhat, hogy a Politico értesülései szerint Orbán Viktor a napokban levelet írt neki, amelyben azzal fenyegetőzik, hogy kisiklatja az Ukrajnáról szóló tárgyalásokat, ha az uniós vezetők nem kezdenek stratégiai megbeszélésbe a Kijevvel kapcsolatos politikájukról.
In Budapest for consultations in preparation of the European Council with 🇭🇺 Prime Minister @PM_ViktorOrban.
— Charles Michel (@CharlesMichel) November 27, 2023
EU unity requires constant effort and it’s our main strength. pic.twitter.com/JSY9UGI05q
A hvg.hu a Süddeutsche Zeitung alapján korábban arról is beszámolt, hogy elemzők szerint talán az eddigi legkényesebb küldetésére vállalkozott az Európai Tanács elnöke, amikor arról igyekszik meggyőzni Orbánt, hogy ne tegyen keresztbe a közös Ukrajna-politikának. Bár a Süddeutsche Zeitung cikke szerint az EU már hozzászokott, hogy a kormányfő borsot tör az orra alá, „a jobboldali-populista politikust csak akkor érdeklik a játékszabályok, ha azokat ki tudja használni, hogy a többieket engedményekre kényszerítse”, ezért a közösségben gyakran egy lapon emlegetik Magyarországot, valamint a zsarolást. Az Ukrajnának nyújtandó további pénzügyi támogatásról, illetve az esetleges újabb Oroszország elleni szankciókról a tagállamok vezetői a december 14–15-i csúcstalálkozón szavaznak majd.
(Címlapképünk forrása: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)