Kelet-Timor: Tisztogatott helyzet

  • Kovácsy Timor
  • 1999. szeptember 9.

Külpol

Azt csak a kelet-timori ügyekben járatlan ember hihette, hogy minden a legnagyobb rendben zajlik, amikor múlt hétfőn példás nyugalomban és nagy létszámban felsorakoztak a helybéli választópolgárok hazájuk autonómiája vagy teljes függetlensége felől dönteni. A békesség nem tartott sokáig. Amikor a hét második felében kihirdették az eredményt, beköszöntött a téboly. Az utolsó hírek káoszról, mészárlásokról és arról számolnak be, hogy csak találgatni lehet, mi is történik valójában.
Azt csak a kelet-timori ügyekben járatlan ember hihette, hogy minden a legnagyobb rendben zajlik, amikor múlt hétfőn példás nyugalomban és nagy létszámban felsorakoztak a helybéli választópolgárok hazájuk autonómiája vagy teljes függetlensége felől dönteni. A békesség nem tartott sokáig. Amikor a hét második felében kihirdették az eredményt, beköszöntött a téboly. Az utolsó hírek káoszról, mészárlásokról és arról számolnak be, hogy csak találgatni lehet, mi is történik valójában.

Az óceániai sziget, pontosabban a sziget keleti fele négyszáz évig portugál gyarmat volt, majd amikor a portugálok feladták a birodalmukat, mintegy tíz napig úgy látszott, itt a függetlenség. De ez tévedésnek bizonyult. Indonézia, a szigetvilág óriásállama minden aggály nélkül bevonult a számára természetesen jelentéktelen, tizenhatezer négyzetkilométeres területre, ha már a nyugati rész úgyis hozzá tartozott. A kelet-timoriak azonban nem értettek egyet ezzel a megoldással, amivel csak növelték bajaikat. A harcokban, a népirtásban, a mindezeket követő éhínségben kétszázezren haltak meg, ami mindenképpen sok, akkor különösen, ha meggondoljuk, hogy ma sincsenek többen nyolcszázezernél. Fogyatkozó, bár időről időre nekibátorodó gerillamozgalom, elüldözött, bebörtönzött függetlenségi vezetők, élükön Xanana Gusmaóval, akit saját bevallása szerint igen kevéssé érdekel a politika, inkább lett volna költő, de így alakult végül, be is zárták húsz évre.

Szerencséjére csak hetet kellett leülnie, mert ekkorra - tavaly májusban - megbukott Szuharto, az indonéz elnök. Gusmao büntetését házi őrizetre mérsékelték, és annak ellenére, hogy hivatalosan szeptember 15-re várhatja szabadulását, már hónapok óta tárgyal indonéz tábornokokkal, amerikai és portugál diplomatákkal a türelem és önmérséklet szellemében. Megbékélést, a függetlenség kérdésében fokozatosságot hirdetett, és ebben a felszabadítási mozgalom többi vezetője is követte a példáját.

Talán ez is - valamint a nemzetközi nyomás - hozzájárult ahhoz, hogy Indonézia ideiglenes elnöke, Habibie az év elején kormánya tagjai számára is meglepetést okozva irányt váltott, és bejelentette, hogy még az idén, az őszi elnökválasztás előtt népszavazást kell tartani Kelet-Timorban egy viszonylag engedékeny autonómiatervről, amelynek a teljes függetlenség az alternatívája. Ez a népszavazás zajlott le a múlt hétfőn, közel 99 százalékos részvétel mellett, majdnem 80 százaléknyi függetlenségpárti szavazattal.

Birodalmi visszavágó

Habibie januári döntése után az indonéz hadsereg rögtön akcióba lépett, és hozzákezdett több, függetlenségellenes milícia felfegyverzéséhez. A katonák nem annyira az elnök ellen akartak fordulni ezzel - az új elnök ugyanúgy a diktátor embere volt, mint a vezérkar hatalmasságai -, sokkal inkább az ország politikai életében elfoglalt sajátos pozíciójukat érezték kockán forogni. A hadsereg hivatalosan az alkotmány legfőbb őre, Indonézia területi egységének legfontosabb védelmezője, meghatározott és nem is túl kicsi létszám-kvótával a törvényhozásban. A katonák többek között éppen Kelet-Timor bekebelezésével és kíméletlen pacifikálásával igyekezték illusztrálni negyedszázaddal ezelőtt saját fontosságukat, ezért nem szívesen mondtak volna le ennek a legjobb indulattal is csak félsiker-történetnek a felplankolt, túlgerjesztett mítoszáról.

A milíciák tagsága jelentős részben volt katonákból meg az indonéz megszállók egykori tisztviselőiből áll, akiknek elemi érdekük maguk felett tudni a hadsereg óvó szárnyait. Amikor nyilvánosságra került a népszavazás eredménye, a Kelet-Timor fővárosába, Dilibe vezető utak mentén már hadrendben várták, hogy akcióba léphessenek. Aztán eljött a terror, a bosszú és a rettegés ideje. A hétvégén még helyszíni tudósítók számoltak be a milicisták tombolásárol, amit az indonéz rendőrök és katonák nemigen igyekeztek megakadályozni. Hétfőn, lapzártánk idején már arról szóltak a jelentések, hogy sorra távoznak az elvileg már szinte független, a valóságban viszont ismét a legkegyetlenebb elnyomás viszonyai között élő országból az ENSZ és a Vöröskereszt megbízottai, de az újságírók legvakmerőbbjeit is hathatós eszközökkel biztatják távozásra.

Sapu Jagad

Eközben nagyarányú menekülési és kitelepítési mozgásokról érkeznek hírek. Először a megszállás során ide települt indonézek százai tülekedtek a kikötőkben és a repülőtéren, a hadsereg által vezényelt repatriálásra várva. Később már arról érkeztek beszámolók, hogy immár a helyi lakosságot kényszerítik alapos válogatás után részben a sziget nyugati részébe induló teherautókra, részben olyan hajókra, amelyeknek nem túl távoli, a túlélésre azonban teljes mértékben alkalmatlan szigetek a valószínűsíthető úti céljai. Egyre több nyilatkozat tesz célzásokat egy esetleges újabb népirtásra, amely immár korántsem a dühöngő milicisták spontán akciója lenne.

Több nyugati hírszerző szolgálatnak ugyanis már hónapok óta tudomása volt az indonéz hadsereg egy titkos hadműveleti tervéről, amely az Operasi Sapu Jagad nevet viseli. Ez annyit tesz, mint "A Totális Tisztogatás Hadművelete". Az akció főbb elemei: a lakosság nagyarányú áttelepítése Nyugat-Timorba; az ellenállás szűköcske intellektuális elitjének megsemmisítése; a függetlenségpárti katolikus egyház felmorzsolása; és végül, de mindenekelőtt: a külföldi szemtanúk eltávolítása. A terv katonai, utánpotlási és adminisztratív vonatkozásait állítólag a legapróbb részletekig kidolgozták arra az esetre, ha a népszavazás a függetlenséget akaró kelet-timoriak győzelmével végződik. Most már a végrehajtás folyik, amit csak egy bátor nemzetközi fellépés akadályozhatna meg.

Kovácsy Timor

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.