Kémkedés miatt életfogytiglanra ítéltek Kínában egy amerikai állampolgárt

  • narancs.hu
  • 2023. május 15.

Külpol

24 millió forint értékű vagyonát is elkobozták. 

Kémkedés gyanújával életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt a kínai bíróság hétfőn egy amerikai állampolgárt. A hongkongi tartózkodási engedéllyel rendelkező, 78 éves John Sing-Van Leungot – másik nevén Liang Cseng-jünt – a hatóságok 2021 áprilisában vették őrizetbe a délkelet-kínai Szucsou városában, s az ítéletet is a szucsoui bíróság jelentette be a WeChat közösségi platformon.

A testület a vádat nem részletezte, ám hozzátette, hogy 500 ezer jüan értékig (24 millió forint) elkobozták a férfi vagyonát is.      Kínában az ilyen jellegű nyomozások és perek általában zárt ajtók mögött zajlanak, és a hatóságok ritkán szolgálnak részetekkel az ügyet illetően. Bár a kommunista államban több külföldit tartanak őrizetben kémkedés vádjával, ritka az ilyen súlyos ítélet.

A kínai hatóságok az utóbbi tíz évben fokozták a külföldi állampolgárok és szervezeteket megfigyelését. Amióta 2014-ben hatályba lépett az új kémelhárítási törvény, majd a következő évben az új nemzetbiztonsági törvény, megszaporodtak a kémkedés miatti letartóztatások az országban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.