Két másik elnöknél nem, Trumpnál viszont valamiért aggódott a volt FBI-vezető, hogy hazudni fog

  • narancs. hu
  • 2017. június 8.

Külpol

Túl vagyunk Comey nyilvános meghallgatásán. Érdekes volt, de döbbenetes új infó itt nem került elő, ám csak ezután jön a zárt ülés.

Órákig tartott a Trump által menesztett James Comey nyilvános bizottsági meghallgatása Washingtonban. Ez viszont még csak a nyilvános rész volt, ezt követően jön a zárt, amiről nyilván ki fog valami szivárogni, de egyelőre nézzük, mi történt eddig!

Döbbenetes és lényegi új információ nem derült ki Comey menesztéséről, ám voltak erős mondatok, például amikor megkérdezték tőle, miért érezte úgy, hogy dokumentálnia kell a találkozásait az elnökkel. Erre a volt FBI-igazgató azt mondta, három okból írta le mind a kilenc találkozójukat magának, egyrészt azért, mert egyedül volt a megválasztott elnökkel, másrészt a téma miatt, harmadrészt pedig azért, mert „őszintén aggódott, hogy Trump hazudhat a találkozóról”. Egyúttal – Trump korábbi Twitterjére utalva – azt is mondta, hogy az elnök nyugodtan hozza nyilvánosságra a hangfelvételt, ha van neki.

Tegnap már nyilvánosságra került Comey írásos vallomása, amelyből az derült ki, hogy Trump arra kérhette a később menesztett FBI-vezért, engedje el a Flynn elleni nyomozást, mert Flynn egy „jó srác”.

A mai meghallgatáson republikánus részről azon ment a rugózás, mit és hogyan mondott Trump, aki Comey elmondása szerint azt mondta, hogy „reméli”, véget érhet a Flynn-nel szembeni nyomozás. Comey kérdésre válaszolva megerősítette, hogy ezt nem tekintette utasításnak, de iránymutatásnak igen, elvégre az Egyesült Államok elnökétől jött. Amúgy a szóban forgó mondat finoman szólva is kétértelmű: „I hope you can let this go.” Főleg, ha az elnöktől jön, főleg, aki kirúg utána... (James Risch szenátor szerint az elnök nem parancsolta meg vagy rendelte el, hogy Comey legyen lojális hozzá, és szerinte furcsa lenne valakit azért megvádolni, mert óhajt fejez ki.)

(A Reuters szerint Trump cáfolja Comey két állítását is: egyrészt nem mondott olyat, hogy az FBI ejtse Michael Flynn ügyét, és nem kérte Comey hűségét sem.)

Comey ezzel kapcsolatban azt mondta: januári vacsorájukon úgy érezte, az elnök azért feszegette annyit a lojalitás kérdését, mert profitálni akart belőle, hogy megtartotta az állásában. „Mivel háromszor is elmondta neki korábban, mennyire jónak tartja a munkájában, Comey úgy érezte, valamilyen szívességet várnak tőle az állásért cserébe” – olvasható az Index tudósításában.

Kiderült a meghallgatáson még az is, hogy Comey kétszer találkozott Obamával, de ezekről nem készített feljegyzéseket, előtte pedig George W. Bush elnökkel is találkozott, s akkor sem készített jegyzőkönyvet. Nem érezte a szükségét.

Fontos mozzanat volt még a nyilvános meghallgatáson, hogy Comey elmondta: nincs kétsége, hogy az orosz kormány beleavatkozott az amerikai választásokba.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.