Kiengedték a börtönből Radzsiv Gandhi gyilkosait

Külpol

A néhai indiai miniszterelnök 1991-ben, 46 éves korában lett merénylet áldozata.

A merényletet a Tamil Ilam Felszabadító Tigrisei (LTTE) nevű, Srí Lanka-i lázadószervezet követte el. Az indiai legfelsőbb bíróság ítélete indoklásában közölte, a hat férfit a börtönben tanúsított „kielégítő magatartásuk” alapján helyezte szabadlábra, miután több mint 30 évet már letöltöttek büntetésükből.

Az egykori merénylők közül ők voltak az utolsók, akik még szabadságvesztésüket töltötték. A hat férfiból hárman eredetileg halálbüntetést kaptak, de ítéletüket 2014-ben életfogytiglanra változtatta a bíróság.Szabadon engedésük éles vitát váltott ki Indiában, és a Gandhi család nevével fémjelzett Kongresszus Párt a Twitteren azt írta, „hibás és elfogadhatatlan ítélet született, amely nem tükrözi az egykori merénylettel kapcsolatos indiai közérzületet”.

Az egykori merénylők és segítőik közül néhány hónappal ezelőtt már szabadon engedtek egy másik, eredetileg szintén halálra ítélt férfit is, jó magaviseletére hivatkozva. A most kiszabadultak egyike, Nalini Szriharan – aki férjével együtt az eredetileg halálra ítéltek között volt – tévényilatkozatában azt mondta, „elégedettek a döntéssel, mert a börtönben töltött 32 évet nagy küzdelemnek tekintették”.

A Kongresszus Párt több évtizeden át játszott meghatározó szerepet az indiai belpolitikában. Radzsiv Gandhi India legfiatalabb miniszterelnökeként került hatalomra azután, hogy anyját, Indira Gandhit szikh származású testőrei 1984-ben megölték. Radzsiv Gandhi özvegye, Sonia Gandhi ma is első számú vezetője a pártnak; fiuk, Raul Gandhi pedig a jelenlegi miniszterelnök, Narendra Modi legfőbb politikai ellenfelének számít.

Radzsiv Gandhi meggyilkolását úgy értelmezik, mint India a tamil felkelők lefegyverzésére 1987-ben Srí Lankán végrehajtott katonai műveletre adott választ. A beavatkozásnak az vetett véget, hogy India ezer katonát vesztett a tamilokkal folytatott harcokban.

Az Indiában élő tamil kisebbség létszáma jelentős, és a tamilok lakta Tamilnádu állam több ízben követelte a múltban az egykori merénylők szabadon bocsátását.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.