Kiengedték a börtönből Radzsiv Gandhi gyilkosait

Külpol

A néhai indiai miniszterelnök 1991-ben, 46 éves korában lett merénylet áldozata.

A merényletet a Tamil Ilam Felszabadító Tigrisei (LTTE) nevű, Srí Lanka-i lázadószervezet követte el. Az indiai legfelsőbb bíróság ítélete indoklásában közölte, a hat férfit a börtönben tanúsított „kielégítő magatartásuk” alapján helyezte szabadlábra, miután több mint 30 évet már letöltöttek büntetésükből.

Az egykori merénylők közül ők voltak az utolsók, akik még szabadságvesztésüket töltötték. A hat férfiból hárman eredetileg halálbüntetést kaptak, de ítéletüket 2014-ben életfogytiglanra változtatta a bíróság.Szabadon engedésük éles vitát váltott ki Indiában, és a Gandhi család nevével fémjelzett Kongresszus Párt a Twitteren azt írta, „hibás és elfogadhatatlan ítélet született, amely nem tükrözi az egykori merénylettel kapcsolatos indiai közérzületet”.

Az egykori merénylők és segítőik közül néhány hónappal ezelőtt már szabadon engedtek egy másik, eredetileg szintén halálra ítélt férfit is, jó magaviseletére hivatkozva. A most kiszabadultak egyike, Nalini Szriharan – aki férjével együtt az eredetileg halálra ítéltek között volt – tévényilatkozatában azt mondta, „elégedettek a döntéssel, mert a börtönben töltött 32 évet nagy küzdelemnek tekintették”.

A Kongresszus Párt több évtizeden át játszott meghatározó szerepet az indiai belpolitikában. Radzsiv Gandhi India legfiatalabb miniszterelnökeként került hatalomra azután, hogy anyját, Indira Gandhit szikh származású testőrei 1984-ben megölték. Radzsiv Gandhi özvegye, Sonia Gandhi ma is első számú vezetője a pártnak; fiuk, Raul Gandhi pedig a jelenlegi miniszterelnök, Narendra Modi legfőbb politikai ellenfelének számít.

Radzsiv Gandhi meggyilkolását úgy értelmezik, mint India a tamil felkelők lefegyverzésére 1987-ben Srí Lankán végrehajtott katonai műveletre adott választ. A beavatkozásnak az vetett véget, hogy India ezer katonát vesztett a tamilokkal folytatott harcokban.

Az Indiában élő tamil kisebbség létszáma jelentős, és a tamilok lakta Tamilnádu állam több ízben követelte a múltban az egykori merénylők szabadon bocsátását.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.