Kiengedték a börtönből Radzsiv Gandhi gyilkosait

Külpol

A néhai indiai miniszterelnök 1991-ben, 46 éves korában lett merénylet áldozata.

A merényletet a Tamil Ilam Felszabadító Tigrisei (LTTE) nevű, Srí Lanka-i lázadószervezet követte el. Az indiai legfelsőbb bíróság ítélete indoklásában közölte, a hat férfit a börtönben tanúsított „kielégítő magatartásuk” alapján helyezte szabadlábra, miután több mint 30 évet már letöltöttek büntetésükből.

Az egykori merénylők közül ők voltak az utolsók, akik még szabadságvesztésüket töltötték. A hat férfiból hárman eredetileg halálbüntetést kaptak, de ítéletüket 2014-ben életfogytiglanra változtatta a bíróság.Szabadon engedésük éles vitát váltott ki Indiában, és a Gandhi család nevével fémjelzett Kongresszus Párt a Twitteren azt írta, „hibás és elfogadhatatlan ítélet született, amely nem tükrözi az egykori merénylettel kapcsolatos indiai közérzületet”.

Az egykori merénylők és segítőik közül néhány hónappal ezelőtt már szabadon engedtek egy másik, eredetileg szintén halálra ítélt férfit is, jó magaviseletére hivatkozva. A most kiszabadultak egyike, Nalini Szriharan – aki férjével együtt az eredetileg halálra ítéltek között volt – tévényilatkozatában azt mondta, „elégedettek a döntéssel, mert a börtönben töltött 32 évet nagy küzdelemnek tekintették”.

A Kongresszus Párt több évtizeden át játszott meghatározó szerepet az indiai belpolitikában. Radzsiv Gandhi India legfiatalabb miniszterelnökeként került hatalomra azután, hogy anyját, Indira Gandhit szikh származású testőrei 1984-ben megölték. Radzsiv Gandhi özvegye, Sonia Gandhi ma is első számú vezetője a pártnak; fiuk, Raul Gandhi pedig a jelenlegi miniszterelnök, Narendra Modi legfőbb politikai ellenfelének számít.

Radzsiv Gandhi meggyilkolását úgy értelmezik, mint India a tamil felkelők lefegyverzésére 1987-ben Srí Lankán végrehajtott katonai műveletre adott választ. A beavatkozásnak az vetett véget, hogy India ezer katonát vesztett a tamilokkal folytatott harcokban.

Az Indiában élő tamil kisebbség létszáma jelentős, és a tamilok lakta Tamilnádu állam több ízben követelte a múltban az egykori merénylők szabadon bocsátását.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.