Kína egy közepesen fejlett ország szintjére emelné az egy főre jutó GDP-t

  • Narancs.hu/MTI
  • 2022. október 16.

Külpol

A kommunista párt 2035-ig szóló tervei között szerepel a „törvényen alapuló ország, kormány és társadalom építése”.

Ismertette 2035-ig szóló általános fejlesztési céljait a Kínai Kommunista Párt (CPC) a vasárnap megnyílt 20. pártkongresszuson – tudósít az MTI.

Eszerint jelentősen növelni szeretné az ázsiai állam a gazdaság erejét, a tudományos és technológiai képességeket, erőteljesen bővíteni, egy közepesen fejlett ország szintjére emelni az egy főre jutó GDP-t, csatlakozni a leginnovatívabb országok köréhez, „nagy önállósággal, a tudomány és a technológia erejével”.

A fejlesztési célok között szerepel a modernizált gazdaság kiépítése, új fejlődési minta kialakítása, új iparosítás, informatizálás és mezőgazdasági modernizáció megvalósítása, a kormányzati rendszer korszerűsítése, valamint a népi demokrácia rendszere egészének  javítása, „törvényen alapuló ország, kormány és társadalom építése”.

Ugyancsak célként jelölték meg, hogy Kína vezető országgá váljon az oktatás, a tudomány és a technológia, a tehetség, a kultúra, a sport és az egészségügy terén.

Biztosítani kell emellett, hogy az emberek jobb és boldogabb életet éljenek;

új szintre kell emelni az egy főre jutó jövedelmet; a teljes népességen belül jelentősen növeli kell a közepes jövedelmű csoport arányát; egyenlő hozzáférést biztosítani az alapvető közszolgáltatásokhoz; modern életszínvonal biztosítani vidéken, elérni a hosszú távú társadalmi stabilitást.

Az ismertetett célok között szerepel mindezek mellett a környezetbarát munka- és életfeltételek széles körű kialakítása, a csúcs elérése után a szén-dioxid-kibocsátás folyamatos csökkentése, a környezet alapvető javítása, valamint a nemzetbiztonsági rendszer és a nemzetbiztonsági képesség átfogó megerősítése, a honvédelem és a fegyveres erők korszerűsítése.

A kínai kommunisták huszadik kongresszusa kapcsán a Telex arról ír, ez az esemény Hszi Csin-ping főtitkár hatalmának megerősödését hozza el, de számít, hogy kik kerülnek be a felső vezetésbe, mihez kezd a párt az ingatlanpiaci és pénzügyi gondokkal, és hogyan próbálja érvényesíteni a befolyását a nyugati világgal szemben.

A Guardian írása szerint a pártfőtitkár azzal nyitotta meg a kongresszust, hogy azt üzente a független Tajvannak, a történelem most Kínának dolgozik.

Kína békés újraegyesítésre törekszik Tajvannal, de nem adja fel a katonai lehetőséget a probléma megoldására. Hszi Csin-ping leszögezte, hogy a tajvani kérdés megoldása a kínai népen múlik, és a nemzeti újraegyesítés mindenképpen megtörténik.  Az MTI vasárnap délután már közölte a tajvani elnöki hivatal reakcióját is a kommunista párti főtitkár beszédére: Tajvan nem mond le szuverenitásáról, és nem köt kompromisszumot a szabadság és a demokrácia ügyében, az emberek egyértelműen ellenzik Peking „egy ország, két rendszer” elvét Tajvanon, a béke és a stabilitás fenntartása a Tajvani-szorosban a két fél közös felelőssége, és a konfrontáció nem járható út egyik fél számára sem.

Leadkép: Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor miniszterelnök találkozója Sanghajban 2018. november 5-én

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.