Kinn tágasabb - Válság Zimbabwéban

  • - kovácsy -
  • 2005. szeptember 29.

Külpol

Előrejelzések szerint az egykor jobb napokat látott országban mintegy négymillió embert fenyeget humán-katasztrófa a társadalmi szerveződés széthullása, az aszály és a pocsék kormányzás miatt várható éhínség következtében.

Előrejelzések szerint az egykor jobb napokat látott országban mintegy négymillió embert fenyeget humán-katasztrófa a társadalmi szerveződés széthullása, az aszály és a pocsék kormányzás miatt várható éhínség következtében.

Szeptember közepén barátságos mérkőzést játszott két zimbabwei klubcsapat az angliai Bradfordban. A bulawayói Highlanders 1-0-ra legyőzte a hararei CAPS Unitedot, amely egyébként már kilenc ponttal elhúzott a hazai bajnokságban. Az afrikai sportvezetők csalódottan könyvelték el, hogy a mérkőzésre alig 3000 néző volt kíváncsi, holott - ők tudják, miért - legalább 20 000 érdeklődőre, jóval magasabb bevételre számítottak. De ez még hagyján: az igazi baj a repülőtéren, a visszautazáskor mutatkozott meg szörnyű teljességében. Nyolc játékos és két szakvezető úgy döntött, hogy nem tér haza. A helyi reakciókból úgy tűnik, hogy a dezertálás nem töri meg ugyan az ország labdarúgósikereit (augusztusban a válogatott megnyerte a dél-afrikai bajnokságot), ám nem is javít Zimbabwe önmaga tépázta imázsán.

Pont a futballisták! Pár hete csak, hogy a sikeres válogatott 18 játékosának jutalomképpen városi házhelyet ígért a kormány - házhely most van bőven. Igaz, hogy néhány kevésbé szerencsés sporttársuk viszont nem sokkal korábban vált földönfutóvá a nagy "lomtalanítási akció" (Operation Murambatsvina - a kifejezést valóban így lehet fordítani) során.

Robert Mugabe, az immár 81 éves zimbabwei államfő évek óta tartó ámokfutása új lendületet vett a fél éve rendezett parlamenti választások óta. A kormány szélesen értelmezett, tömeges tisztogatásba kezdett. Először is fizikailag felszámolták az ország egyetlen virágzó gazdasági szektorát, a feketepiacot: lecsukták az árusokat, elkoboztak, megsemmisítettek mindent az élvezeti cikkektől kezdve a zsúfolt nyomortelepeken rejtegetett elektromos berendezéseken keresztül az állítólag irdatlan mennyiségű külföldi valutáig. (A Dél-Afrikába, Zambiába és még messzebbre menekült emigránsok illegális csatornákon támogatják az otthon maradottakat, nehogy megcsapolja az állam a küldeményeiket.)

Második lépésben maguknak a sokszor több tízezres nyomortelepeknek estek neki: minden előzetes figyelmeztetés nélkül komplett földmunkagépsorok jelentek meg, és letarolták, eldolgozták a rozoga épületeket. A jobbára munka nélküli, a nagyobb szerencse reményében városokba húzódó vidéki éhezőknek, a már évek óta ezekben a zsúfolt túlélőközösségekben tengődőknek sokszor még legfontosabb ingóságaik kimentésére sem maradt idejük. Nagyobb lett a rend, még nagyobb a földönfutók tömege.

Az akció hivatalos célja a feketézés, a valutázás, a bűnözés, a káosz, a kosz, az egészségtelen viszonyok felszámolása - nem állítja senki, hogy ne jellemezné (jellemezte volna) mindez a lerombolt nyomornegyedeket. Valóban engedély nélkül épült a legtöbb viskó, kétségkívül a hivatalos kereteken kívül zajlott az itt élők élete. Ez pedig már önmagában is nyugtalanító a korrupció, az önkény és a hatalmaskodás rendszere számára, amelynek - ha korlátozottan is, de mindmáig megtűrt, jóllehet valóságos - politikai ellenzéke választásról választásra éppen a legnagyobb településeken mutatkozott népszerűnek. A Demokratikus Fordulat Mozgalma (MDC) a városokon belül a leginkább az elégedetlenek rokonszenvére számíthatott. Elégedetlenségre pedig bőven van ok: a tönkretett gazdaság (magas infláció, nem enyhülő munkanélküliség stb.), a pár éve még elismerésre méltó, de mostanra beomlott oktatás és egészségügy mellett idén még aszály is sújtja a legtovább fehér irányítás alatt maradt afrikai telepesállamot, az egykori Dél-Rhodesiát, miközben (a környező országokhoz hasonlóan) meredeken emelkedik a HIV-fertőzöttek aránya. A várható élettartam 1992 óta 60-ról 35 évre esett vissza.

Mint a legtöbb afrikai függetlenségi vezető, Mugabe is szocializmushívő. Az idők során ügyesen félretolta moszkovita vetélytársát, és a nyolcvanas években úgy tűnt, hogy az ideológiamentes gazdasági ráció mozgatja politikai lépéseit. A konszolidált állapotoknak, amelyek meghatározó eleme volt, hogy békén hagyta a fehérek ültetvényeit, az ezredfordulón vetett véget a hosszas halogatás után annál kapkodóbban és radikálisabban megkezdett földreform. Akkor a földnélküliek, a gyökértelen egykori függetlenségi harcosok veszélyeztették leginkább a rendszer stabilitását. Az, hogy jobb esetben korábbi napszámosok, rosszabb esetben volt gerillák árasztották el és számolták föl az exportra termelő agrárnagyüzemek monokultúráit, nem vezetett semmire, legfeljebb a talpraesett kisebbség túlélését biztosítja. Most éppen a földek államosításával, tehát minden jogérvényesítő próbálkozás félresöprésével kívánják betetőzni a reformot és kudarcát. Az egykori harcosok és mai pártmilicisták 2000-ben ugyanolyan kíméletlenül zavarták el földjeikről a telepeseket, ahogy most őket hajtják vissza származási helyükre a lakásínség szülte nyomortelepekről.

Történnek ugyan központi erőfeszítések a helyzet javítására, de a mára mintegy hétszázezer embert érintő lomtalanítási akció áldozatainak többsége a jelek szerint vidékre kényszerül, ott szaporítva a mindinkább nélkülöző lakosságot. Az ENSZ Élelmezési Világprogramjának a vezetője, James Morris szerint többek között éppen Zimbabwéban - és a térséget sújtó aszály miatt a szomszédos Zambiában, Mozambikban és Malawiban - fenyeget most a legsúlyosabb, tömeges éhínség a világon. Mugabe tagadja ezt, és nem hajlandó eleget tenni az ENSZ élelmiszer-segélyezési feltételének, hogy saját munkatársai közvetlenül, a helyszínen, a saját szempontjaik alapján oszthassák ki az élelmet a nélkülözőknek. A hivatalos sajtó brit és amerikai aszálycsináló vegyi praktikákról delirál, az idős államfő pedig megfélemlített népe riadalmára azon viccelődik, hogy országlását még százévesen sem hagyja abba.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.