Kölcsönösen felfüggesztették a vízumkiadást a törökök és az amerikaiak

  • narancs.hu
  • 2017. október 9.

Külpol

Áll a bál.

Az Egyesült Államok ankarai nagykövetsége vasárnap bejelentette: a bevándorlóvízumok kivételével nem állítanak ki több vízumot török állampolgároknak. A döntés azután született, hogy a török hatóságok őrizetbe vették a konzulátus egyik munkatársát, aki a törökök szerint kapcsolatban állt a tavaly nyári puccskísérlet fő felelősének kikiáltott Fethullah Gülen mozgalmával. A  hatóságok kémkedéssel és a török kormány és alkotmányos rend megdöntésének kísérletével vádolják. Az amerikai nagykövetség tudatta: „mélyen nyugtalanítónak” tartják Topuz őrizetbe vételét. Az ankarai amerikai követség a Twitteren közölte, hogy „újra kellett értékelniük, mennyire elkötelezett a török kormány az amerikai képviselet létesítményei és személyzete biztonságának szavatolása mellett”.

Az amerikai vízumok kiadásának leállítása azonnali hatályú, és a letelepedési vízumok kivételével minden más vízumtípusra kiterjed: nem adnak ki beutazási engedélyt sem turistáknak, sem üzletembereknek, szünetel a diák- és az újságíróvízumok kiadása, továbbá hivatalos és diplomatavízumokat sem adnak ki jelenleg az amerikai konzulok Törökországban.

Nem sokkal később Törökország hasonló lépésre szánta el magát. A washingtoni török nagykövetség üzenetet tett közzé az amerikai kormányzat elkötelezettségét megkérdőjelezve. Törökország sem papír alapú, sem elektronikus vízumot nem állít ki amerikaiaknak.

Törökországban a tavaly nyári sikertelen hatalomátvételi kísérlet óta még mindig rendkívüli állapot van érvényben.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.