Kulturális hírej

  • 2004. augusztus 19.

Külpol

MEGHALT MILOSZ 93 éves korában meghalt Czeslaw Milosz lengyel költõ, író, az 1980-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettje. Krakkóban érte a halál, ahol tízévi franciaországi, majd csaknem harmincévi amerikai emigráció után, 1989-ben telepedett le.
Milosz a mai Litvánia területén született, költeményeinek elsõ két kötetét még a vilniusi egyetem joghallgatójaként publikálta. Lengyelország német megszállása idején Varsóban élt, a földalatti sajtónak dolgozott. A felszabadulás után elsõként megjelent könyvek között voltak az õ mûvei is. 1946-50 között Párizsban és Washingtonban diplomataként képviselte hazáját, de a diktatúra elõl 1951-ben francia menedékjogot kért. Nemzetközi ismertségét 1953-ban A rabul ejtett értelemnek köszönhette, mely az értelmiség helyzetérõl szólt a sztálinista Lengyelországban (magyarul 1992-ben jelent meg). Noha Nobel-díja egybeesett a Szolidaritás felfutásával, nem férhetett kétség ahhoz, hogy munkásságának intellektuális ereje nélkül mit sem ért volna a politikailag elõnyös szituáció. A hazai olvasóközönség elõször verseinek válogatásával találkozhatott (Múzsáim palotája, 1987), amit a rendszerváltozás után több kötet is követett: Szülõhazám, Európa (1993), A hatalom megragadása (1993), Az Issa völgye (1994), A kétségbeesés tisztasága (válogatott esszék, 1999), Az Ulro országa (2001), Ahogy elkészül a világ (versek, 2001).

GYÁSZ 96 éves korában elhunyt Fay Wray: az amerikai filmszínésznõ 26 éves korában, 1933-ban, King Kong markában sikongatva vált igazán ismertté, noha pályáját még a némafilmkorszakban kezdte, s elsõ sikerét az 1928-as The Wedding Marchban aratta. A 30-as évek elején olyan hollywoodi horrorfilmekben is sikított, mint a Doctor X és a The Vampire Bat. Közel száz filmben szerepelt, s 1958 után televíziós darabokban dolgozott, de a King Kong sikerét egyik sem tudta megismételni. Önéletrajza 1989-ben jelent meg On the Other Hand címmel.

LOCARNO Az olasz Saverio Costanzo Private címû alkotása nyerte az 57. Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál fõdíját, az Arany Leopárdot: a történet egy palesztin család házába sûríti a közel-keleti konfliktust: az emeletet izraeli katonák foglalják el, a család pedig a földszinten lakik (képünk e film egyik jelenete). A legjobb férfi alakítás díját a palesztin családfõ szerepét játszó Mohammed Bakri nyerte. Ezüst Leopárddal jutalmazták Ayse Polat Németországban élõ, török származású rendezõnõ En Garde címû filmjét, ennek fõszereplõi, Pinar Erincin és Maria Kwiatkowsky megosztva kapták a legjobb nõi alakítás díját, míg a zsûri különdíját és a nemzetközi kritikussereg elismerését a japán Jun Ichikawa Tony Takitani címû mûve érdemelte ki.

EDINBURGH, MAGYAR ÍZ Augusztus az egymásba érõ fesztiválok hava a skót városban. A klasszikus zenét és hagyományosabb színházi elõadásokat kínáló International Festival augusztus 15-tõl szeptember 5-ig tart, a "peremvidék" változatos produkcióival szolgáló Fringe augusztus 8-30. között, a nemzetközi filmfesztivál augusztus 18-29. között, de rendeznek könyv- és dzsesszfesztivált is. A filmfesztivál két sorozatában vetítenek magyar filmet: Janisch Attila Másnapja "a világ legfontosabb filmkészítõinek úttörõ új munkáit" ígérõ Directors' Showcase címû sorozatban, Antal Nimród Kontrollja pedig a legmerészebb debütánsokat felsorakoztató, Rosebud címû sorozatban kapott helyet. A Fringe színházi programjában szerepel a kanadai HatGang Productions nevû társulat The Hat címû elõadása Hannah Arendt és Martin Heidegger viszonyáról - a budapesti születésû Ardó Zsuzsa írta, aki a kéziratról kedvezõ véleményt formáló Bérczes László (Bárka Színház) szavait használja a darab beharangozójaként. Magyar vonatkozású elõadással vendégeskedik Edinburghben a New International Encounter (NIE) nevû, brit, cseh, norvég és lengyel tagokat egyesítõ társulat, amely My Long Journey Home címû elõadását az orosz hadifogságból 53 év után, 1999-ben hazakerült (s idén elhunyt) Toma András történetébõl kiindulva hozta létre. A zenés programban szerepel a tradicionális magyar, román és cigány népzenét játszó, Vardos nevû ausztrál vonóstrió.

MORZE

A BRITISH MUSEUM SZUDÁNÉRT Ne az ötfontos belépõt vegyék meg, hanem adakozzanak a háború sújtotta szudániakon segítõ szervezetek, az Oxfam és a Save the Children számára - erre kéri a londoni British Museum a több mint háromszáz mûkincset felsorakoztató Sudan: Ancient Treasures címû kiállításának látogatóit. Szeptembertõl januárig egész sorozat Szudánhoz kapcsolódó esemény lesz a múzeumban, amely az említett kiállítás anyagát a khartoumi nemzeti múzeumból kölcsönözte: a tárgyak jó részét az országon kívül soha nem lehetett még látni.

SZIGETI MÉRLEG Minden korábbinál több, 369 ezer látogatót regisztráltak idén a Sziget Fesztiválon (tavaly 351 ezren voltak), a napijegy-eladási rekordot a szombat produkálta 59 ezer fõvel, a leggyengébb a vasárnap volt 46 ezerrel. Az ezernél több produkciót felsorakoztató rendezvény nyeresége 50 millió forint körül van. A fesztivál történetének hárommilliomodik látogatóját ingyenes örökbérlettel lepték meg.

CANTAT: FRANCIA BÖRTÖNBE A vilniusi igazságügyi minisztérium bejelentése szerint Litvánia hajlandó Franciaországba engedni Bertrand Cantat rocksztárt, hogy a rá márciusban kirótt nyolcévi büntetés hátralévõ részét hazája egyik börtönében töltse le. A Noir Désir 40 éves énekese egy évvel ezelõtt egy vilniusi hotelben, veszekedés közben agyonütötte barátnõjét, Marie Trintignant filmszínésznõt, aki egy televíziós forgatás miatt tartózkodott Litvániában (édesanyja, Nadine rendezésében a francia írónõt, Colette-et alakította volna). Cantat átadásának procedúrája két-három hónapot vehet igénybe.

CLASH-LELET 25 évvel eredeti megjelenése után újra piacra dobják a Clash ma már klasszikusnak számító, London Calling címû albumát, amelyhez hozzácsapnak egy egészen mostanáig elveszettnek hitt demószalagot is: az 1979-ben rögzített 21 dalt tartalmazó, The Vanilla Tapesre a zenekar gitárosa, Mick Jones bukkant rá, költözködés közben. A tripla CD szeptember 21-én kerül a boltokba, s jár hozzá egy 45 perces dokumentumfilm is Don Letts rendezésében.

Figyelmébe ajánljuk