Kulturális hírej

  • 2004. augusztus 19.

Külpol

MEGHALT MILOSZ 93 éves korában meghalt Czeslaw Milosz lengyel költõ, író, az 1980-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettje. Krakkóban érte a halál, ahol tízévi franciaországi, majd csaknem harmincévi amerikai emigráció után, 1989-ben telepedett le.
Milosz a mai Litvánia területén született, költeményeinek elsõ két kötetét még a vilniusi egyetem joghallgatójaként publikálta. Lengyelország német megszállása idején Varsóban élt, a földalatti sajtónak dolgozott. A felszabadulás után elsõként megjelent könyvek között voltak az õ mûvei is. 1946-50 között Párizsban és Washingtonban diplomataként képviselte hazáját, de a diktatúra elõl 1951-ben francia menedékjogot kért. Nemzetközi ismertségét 1953-ban A rabul ejtett értelemnek köszönhette, mely az értelmiség helyzetérõl szólt a sztálinista Lengyelországban (magyarul 1992-ben jelent meg). Noha Nobel-díja egybeesett a Szolidaritás felfutásával, nem férhetett kétség ahhoz, hogy munkásságának intellektuális ereje nélkül mit sem ért volna a politikailag elõnyös szituáció. A hazai olvasóközönség elõször verseinek válogatásával találkozhatott (Múzsáim palotája, 1987), amit a rendszerváltozás után több kötet is követett: Szülõhazám, Európa (1993), A hatalom megragadása (1993), Az Issa völgye (1994), A kétségbeesés tisztasága (válogatott esszék, 1999), Az Ulro országa (2001), Ahogy elkészül a világ (versek, 2001).

GYÁSZ 96 éves korában elhunyt Fay Wray: az amerikai filmszínésznõ 26 éves korában, 1933-ban, King Kong markában sikongatva vált igazán ismertté, noha pályáját még a némafilmkorszakban kezdte, s elsõ sikerét az 1928-as The Wedding Marchban aratta. A 30-as évek elején olyan hollywoodi horrorfilmekben is sikított, mint a Doctor X és a The Vampire Bat. Közel száz filmben szerepelt, s 1958 után televíziós darabokban dolgozott, de a King Kong sikerét egyik sem tudta megismételni. Önéletrajza 1989-ben jelent meg On the Other Hand címmel.

LOCARNO Az olasz Saverio Costanzo Private címû alkotása nyerte az 57. Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál fõdíját, az Arany Leopárdot: a történet egy palesztin család házába sûríti a közel-keleti konfliktust: az emeletet izraeli katonák foglalják el, a család pedig a földszinten lakik (képünk e film egyik jelenete). A legjobb férfi alakítás díját a palesztin családfõ szerepét játszó Mohammed Bakri nyerte. Ezüst Leopárddal jutalmazták Ayse Polat Németországban élõ, török származású rendezõnõ En Garde címû filmjét, ennek fõszereplõi, Pinar Erincin és Maria Kwiatkowsky megosztva kapták a legjobb nõi alakítás díját, míg a zsûri különdíját és a nemzetközi kritikussereg elismerését a japán Jun Ichikawa Tony Takitani címû mûve érdemelte ki.

EDINBURGH, MAGYAR ÍZ Augusztus az egymásba érõ fesztiválok hava a skót városban. A klasszikus zenét és hagyományosabb színházi elõadásokat kínáló International Festival augusztus 15-tõl szeptember 5-ig tart, a "peremvidék" változatos produkcióival szolgáló Fringe augusztus 8-30. között, a nemzetközi filmfesztivál augusztus 18-29. között, de rendeznek könyv- és dzsesszfesztivált is. A filmfesztivál két sorozatában vetítenek magyar filmet: Janisch Attila Másnapja "a világ legfontosabb filmkészítõinek úttörõ új munkáit" ígérõ Directors' Showcase címû sorozatban, Antal Nimród Kontrollja pedig a legmerészebb debütánsokat felsorakoztató, Rosebud címû sorozatban kapott helyet. A Fringe színházi programjában szerepel a kanadai HatGang Productions nevû társulat The Hat címû elõadása Hannah Arendt és Martin Heidegger viszonyáról - a budapesti születésû Ardó Zsuzsa írta, aki a kéziratról kedvezõ véleményt formáló Bérczes László (Bárka Színház) szavait használja a darab beharangozójaként. Magyar vonatkozású elõadással vendégeskedik Edinburghben a New International Encounter (NIE) nevû, brit, cseh, norvég és lengyel tagokat egyesítõ társulat, amely My Long Journey Home címû elõadását az orosz hadifogságból 53 év után, 1999-ben hazakerült (s idén elhunyt) Toma András történetébõl kiindulva hozta létre. A zenés programban szerepel a tradicionális magyar, román és cigány népzenét játszó, Vardos nevû ausztrál vonóstrió.

MORZE

A BRITISH MUSEUM SZUDÁNÉRT Ne az ötfontos belépõt vegyék meg, hanem adakozzanak a háború sújtotta szudániakon segítõ szervezetek, az Oxfam és a Save the Children számára - erre kéri a londoni British Museum a több mint háromszáz mûkincset felsorakoztató Sudan: Ancient Treasures címû kiállításának látogatóit. Szeptembertõl januárig egész sorozat Szudánhoz kapcsolódó esemény lesz a múzeumban, amely az említett kiállítás anyagát a khartoumi nemzeti múzeumból kölcsönözte: a tárgyak jó részét az országon kívül soha nem lehetett még látni.

SZIGETI MÉRLEG Minden korábbinál több, 369 ezer látogatót regisztráltak idén a Sziget Fesztiválon (tavaly 351 ezren voltak), a napijegy-eladási rekordot a szombat produkálta 59 ezer fõvel, a leggyengébb a vasárnap volt 46 ezerrel. Az ezernél több produkciót felsorakoztató rendezvény nyeresége 50 millió forint körül van. A fesztivál történetének hárommilliomodik látogatóját ingyenes örökbérlettel lepték meg.

CANTAT: FRANCIA BÖRTÖNBE A vilniusi igazságügyi minisztérium bejelentése szerint Litvánia hajlandó Franciaországba engedni Bertrand Cantat rocksztárt, hogy a rá márciusban kirótt nyolcévi büntetés hátralévõ részét hazája egyik börtönében töltse le. A Noir Désir 40 éves énekese egy évvel ezelõtt egy vilniusi hotelben, veszekedés közben agyonütötte barátnõjét, Marie Trintignant filmszínésznõt, aki egy televíziós forgatás miatt tartózkodott Litvániában (édesanyja, Nadine rendezésében a francia írónõt, Colette-et alakította volna). Cantat átadásának procedúrája két-három hónapot vehet igénybe.

CLASH-LELET 25 évvel eredeti megjelenése után újra piacra dobják a Clash ma már klasszikusnak számító, London Calling címû albumát, amelyhez hozzácsapnak egy egészen mostanáig elveszettnek hitt demószalagot is: az 1979-ben rögzített 21 dalt tartalmazó, The Vanilla Tapesre a zenekar gitárosa, Mick Jones bukkant rá, költözködés közben. A tripla CD szeptember 21-én kerül a boltokba, s jár hozzá egy 45 perces dokumentumfilm is Don Letts rendezésében.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”