POPEYE: 75 75. születésnapját ünnepli a manhattani Museum of Television and Radio Well, Blow Me Down!: 75 Years of Popeye címû kiállításával a spenótfaló, pipázó tengerész. 1929-ben, a Thimble Theater címû képregény egyik mellékszereplõjeként született, de mert az olvasók annyira megkedvelték, a szerzõ, E. C. Segar két évvel késõbb önálló történeteket épített köré. Újabb két év elteltével, 1933-ban Max Fleischer filmvászonra vitte elsõ kalandjait, ami után már nem volt megállás: 109 rövid animációs filmet készített. Sikerük állítólag fõszerepet játszott abban, hogy a 30-as években 33 százalékkal megnõtt a spenótfogyasztás az Egyesült Államokban, Popeye izmai ugyanis a spenóttól dagadnak hatalmasra. A tévé elterjedése az 50-es években tovább fokozta népszerûségét - az 1938-ban elhunyt Segar ezt már éppúgy nem érte meg, mint Robert Altman 1980-as élõszereplõs filmverzióját, a címszerepben Robin Williamsszel (kedvesét Shelley Duvall játszotta). Illusztrációnkon Bud Sagendorf könyvének címlapja, mely Popeye 50. születésnapjára készült.
MTV: IRÁNY AFRIKA Miközben Rómában a szokásos körítéssel kiosztották az MTV Europe idei díjait (az online és mobiltelefonon lebonyolított közönségszavazás nagy nyertese az OutKast és Usher volt), a zenés csatornát is birtokló Viacom nyilvánosságra hozta: jövõ februárban Afrikában, MTV Base néven megkezdi mûködését a társaság századik tévécsatornája. A terv szerint elsõ lépcsõben mindössze 1,3 millió otthonban lesz fogható az egész napos, angol nyelvû adás, elsõsorban Dél-Afrikában és Nigériában, de a helyi infrastruktúra kiépítése után folyamatos terjeszkedés várható. Az MTV Base a nemzetközi zenés kínálat mellett súlyt helyez majd a kontinens saját zenéinek bemutatására, de a stratégia része az ottani kínálat legjavának exportja és az afrikai fiatalság AIDS-tudatosságának erõsítése is. Az 1981-ben Amerikában született hálózat 1987-ben települt meg Európában, majd Ázsiában és Latin-Amerikában is. Ma már több mint 150 országban több mint egymilliárd emberhez érnek el az adásai.
TURNER-DÍJ 2004 A londoni Tate Galleryben látható az idei Turner-díjra pályázó mûvészek közül "döntõbe" került négy kiállítása. Az utóbbi években éles vitákat kiváltó, szenzációhajhászással vádolt mûvek - többnyire installációk, konceptmukák - szerepeltek a Turner-díjra jelöltek kiállításain, most mindegyik jelölt videomunkákat mutat be. Ben Langlands és Nicky Bell egy afganisztáni házat tár virtuális valóságként a látogatók elé, állítólag Uszáma bin Ládin lakott benne valaha. A török származású Kutlug Ataman hat képernyõn beszélteti közel-keleti szereplõit, akik azt magyarázzák, hogy elõzõ életük erõszakos véget ért. A nigériai származású Yinka Shonibare egyik mûve Fragonard 18. századi festményét ülteti át a mába, másik filmje III. Gusztáv svéd király 1792-es meggyilkolásával foglalkozik. Jeremy Deller, aki The Battle of Orgreave címû munkájában az 1984-1985-ös brit bányászsztrájk egyik összecsapását játszatta újra, Memory Bucket címû dokumentumfilmjében Texas államot mutatja be, a tragikus végû szektaügyrõl ismert Waco városára és Bush elnök szûkebb pátriájára, Crawfordra koncentrálva.
A Turner-díj gyõztesének személyét december 6-án hozzák nyilvánosságra.
MORZE
CLINTON KÖNYVTÁRA Arkansas államban, Little Rock városában megnyílt a Clinton Presidential Center: 80 millió dokumentum, 21 millió e-mail, kétmillió fénykép, no meg az Ovális iroda és a kabinetterem mása várja a Bill Clinton elnökségének részletei iránt érdeklõdõket. A beruházás 165 millió dollárba került, az épületet a New York-i James Polshek tervezte.
PAPA WEMBA SZABAD A párizsi bíróság embercsempészet elõsegítése miatt elítélte Papa Wembát, ám a Zaire-ból Franciaországba települt világzenei sztár szabadlábon távozhatott, mert a vizsgálati fogság négy hónapjával letudta a rács mögött töltendõ idõt - a többi 26 hónapot felfüggesztve kapta. Pénzbüntetésként 10 ezer eurót róttak ki az 55 éves énekesre.
SPANYOL CSÚCS Egy hétezer definíciót tartalmazó pánhispán értelmezõ szótárt mutattak be az argentinai Rosarióban rendezett harmadik spanyol nyelvi világkongresszus alkalmából. A spanyol királyi akadémia által összeállított szótárban található fogalmak fele latin-amerikai, a munkában latin-amerikai tudósok is részt vettek.
CREAM 2005 Jövõre újra öszszeáll Eric Clapton, Ginger Baker és Jack Bruce: a legendás trió egy héten át koncertezik majd a londoni Royal Albert Hallban - ugyanott, ahol háromévi tündöklés után, 1968 novemberében búcsút intettek közönségüknek. Legutóbb akkor játszottak együtt, amikor 1993-ban bekerültek a Rock and Roll Hírességek Csarnokába.
T. RAMONE A KÖVETSÉGEN Az eredeti Ramones egyetlen túlélõje, Tommy Ramone, azaz Tommy Erdelyi és Simonyi András nagykövet a rockzene felszabadító szerepérõl beszélgetett hazánk washingtoni képviseletén. A pódiumbeszélgetés moderátora Chuck D. Young, a Rolling Stone magazin munkatársa volt. Utána 250 vendég elõtt garázskoncertet adott Simonyi (gitár)zenekara, benne Alexander Vershbow orosz nagykövet (dob) és Chuck D. Young (basszus). Három Ramones-dalt (Blitzkrieg Bop, Beat On The Brat, Let's Dance) adtak elõ, az utóbbiba Tommy is beszállt vokálozni. A Simonyi vezette C.J.T.F. (Combined Joint Task Force) nevû zenekarban korábban szerepelt Jeff "Skunk" Baxter, az egykori Doobie Brothers és Steely Dan politikussá lett gitárosa is. (Az eseményrõl bõvebben a www.hungaryemb.org címen.)