Kulturális hírek

  • 2003. április 3.

Külpol

A STONES KIHAGYJA KÍNÁT A világszerte halálos áldozatokat követelő atípusos tüdőgyulladás miatt lemondta kínai vendégszerepléseit a Rolling Stones. Emiatt kissé átalakult a
A novemberig vezető események során májusban egy londoni könyvesboltban irodalmunk képviselői mutatkoznak be (a névsor még nem végleges), a Barbican Centre világzenei fesztiválján a Szászcsávási Banda, Lajkó Félix, az Anima és a Dés-Snétberger duó lép fel. Ezután több magyar résztvevője is lesz egy multikulturális fesztiválnak, a Covent Gardenben Dorothy Bohm budapesti fotóit állítják ki, a richmondi Orange Tree Theatre David Yengibarian zenéjével mutatja be Szilágyi Andor El nem küldött levelek című darabját, a Riverside Studios fesztiválján a rendszerváltás idejének filmjeit vetítik, koncertet ad a Fesztiválzenekar, illetve Szakcsi Lakatos Béla és az Arnie Somogyi Band, a Bloomsbury Theatre-ben bemutatják Erkel Hunyadi Lászlóját, a Táncművészeti Főiskola hallgatói pedig Aberdeenben szerepelnek.

n VAN GOGH: 150 Március 30-án volt 150 éve, hogy megszületett Vincent van Gogh. Az amszterdami Van Gogh Museum két kiállítást szentel az évfordulónak: a június 15-ig nyitva tartó Vincent´s Choice című tárlaton az általa csodált művészek, Rembrandt, Ruisdael, Millet, Delacroix, Toulouse-Lautrec, Signac, Seurat és mások képei láthatók - saját festményeivel együtt, lehetővé téve inspiráció és végeredmény összevetését -, egy teremben pedig a saját otthonában falra tett nyomatokat, többek közt Van Ostade, Isra‘ls, Corot, Daumier, Millet munkáit mutatják be június 1-jéig; a másik nagy évfordulós tárlat, a Gogh Modern pedig június 27-től következik. A Van Gogh Museum és a festő második legnagyobb hollandiai kollekciójával rendelkező, otterlói Kröller-Müller Museum között buszok közlekednek október 12-ig: itt Vincent & Helene címmel a több mint 300 Van Goghot vásárló Helene Kröller-Müller (1869-1939) gyűjteménye látható, a vétel időrendjében. Hollandiában, Belgiumban és Franciaországban sokfelé megemlékeznek a festőről (info a www.vangogh150.nl címen). Holland, angol és francia nyelven jelent meg Jack Nouws és a fotós Vincent van de Wijngaard könyve (Following Van Gogh: From Zundert to Auvers) azokról a helyekről, ahol Van Gogh élt és dolgozott, egy CD-ROM-on pedig (Vincent van Gogh: The Complete Works) a művész mind a 2200 alkotása megtalálható, angol, spanyol, holland és olasz leírással. (Illusztrációinkon Van Gogh 19 éves korában, illetve egy 1888-as önarcképén.)

n NIKI DE SAINT PHALLE Az adomány címmel láthatók Niki de Saint Phalle művei az Ernst Múzeumban: az április 27-ig nyitva tartó tárlat anyagát a nizzai Modern Művészetek Múzeuma kölcsönözte. A Franciaországban és Amerikában nevelkedett Niki de Saint Phalle az elmúlt fél évszázad képzőművészetének egyik legsajátosabb életművét alkotta meg. Első egyéni kiállításán, 1956-ban, a svájci St. Gallenben még festményekkel jelentkezett, majd aktív résztvevője lett a Pierre Restany vezette újrealisták - köztük későbbi férje, Jean Tinguely, Arman, Christo, Yves Klein és a nemrég a Ludwig Múzeumban kiállított Daniel Spoerri - akcióinak. Köztéri plasztikái a világ számos pontján láthatók: Párizsban, a Centre Pompidou melletti szökőkút mozgó szobrait Tinguelyvel közösen készítette, jeruzsálemi játszótér-Gólemjét csúszdanyelvvel látta el, három nőalakja Hannover egyik jelképévé, toscaniai Tarokk-kertje turisztikai célponttá vált, de filmeket is készített és könyveket is írt. Műveinek legjelentősebb gyűjteménye a stockholmi Moderna Museetben és a hannoveri Sprengel Museumban látható. A német városban most nyílt meg egyik legnagyobb szabadtéri alkotása: a Herrenhäuser-kert 1676-ban készült mesterséges barlangjait Niki de Saint Phalle tervei alapján díszítették, de ezt ő már nem érhette meg: tavaly májusban, 71 éves korában hunyt el. (Képünk 1955-ben készült, amikor fotómodellként is dolgozott; ekkortájt ismerte meg Gaudí barcelonai Güell-kertjét, ami nagy hatással volt rá.) 40 Licks-turné ázsiai menetrendje, a tervezettnél egy héttel előbb lépnek fel az indiai Bangalore-ban és Mumbaiban (ez Bombay), Bangkokban pedig két nappal később.

n ZIMBABWEI GOGOL ANGLIÁBAN Az afrikai ország első számú drámaírójának és független színházi személyiségének számító Bart Wolffe két estén át adta elő Hampsteadben Gogol művét, az Egy őrült naplóját. Wolffe eddig tizenhat darabot írt, az általa vezetett társulat Zimbabwén kívül Zambiában, Mozambikban, Namíbiában, Dél-Afrikában, Nagy-Britanniában és Amerikában is szerepelt már.

n DÍJ Életműve elismeréseként Cees Nooteboom holland író vehette át a hamburgi Alfred Toepfer Alapítvány 25 ezer euróval dotált Goethe-díját, Siegfried Lenz pedig ugyanekkor az arany Goethe-érmet kapta meg.

n LENNY KRAVITZ BÉKÉT AKAR Az amerikai gitáros We Want Peace címmel dalt írt és vett fel Irak legnépszerűbb popzenésze, Kadim Al Sahir, valamint Simon Shaheen palesztin gitáros és Jamey Hadded libanoni ütőhangszeres közreműködésével: a háborúellenes üzenetekkel nagyon óvatos amerikai rádióadók kikerülése végett a szám csak az interneten érhető el (www.rockthevote.org/). Az amerikai közönség kétharmada támogatja a háborút, a rádióállomások pedig nem szívesen mennek szembe a közvéleménnyel - a country műfaj legnagyobb sztárjának számító Dixie Chicks együttes számait például 30 százalékkal ritkábban szerkesztették műsorba azt követően, hogy kritizálták Bush elnököt.

n OPERA A CSEH HOKIR"L Jirí Nekvasil, a Státní Opera Praha művészeti vezetője bejelentette, hogy Nagano munkacímmel megkezdődtek az előkészületei egy opera bemutatásának, mely a cseh jégkorong-válogatott olimpiai győzelmét örökíti meg. A premiert jövő április 8-ra tervezik, ugyanabban a színházban, ahol 1787-ben Mozart Don Giovanniját is bemutatták.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.