Kulturális hírek

  • 2003. május 1.

Külpol

EÁLL Az ír énekesnő bejelentette: júliustól visszavonul, mert "többet már nem adhat". A római katolikus egyháztól elszakadt latin tridenti egyház papjává három éve beiktatott Sinead O´Connor "normális" életet akar élni, s mindenkitől azt kéri, tartsák tiszteletben kívánságát.
A Massive Attack új albumán három dallal is szereplő énekesnő utolsó felvételeit egy Dolly Parton tribute-albumon és Sharon Shannon következő lemezén lehet majd hallani, júliusban pedig a Goodnight, Thankyou, You´ve Been a Lovely Audience című DVD-vel búcsúzik közönségétől.

n MEGHALT NINA SIMONE A 70 éves korában elhunyt dzsesszénekesnőt a dél-franciaországi Carry-le-Rouet-ban búcsúztatták el, ahol 1993-ban telepedett le. Végrendelete szerint hamvait Afrika több országában szórják szét: miután a 70-es években az amerikai rasszizmus ellen tiltakozva elhagyta szülőhazáját, sok időt töltött Afrikában. Eunice Waymon néven született egy nyolcgyermekes észak-carolinai családban. Gyerekkorától fogva orgonált és énekelt a templomi kórusban. A Juilliard konzervatóriumban tanult, de klasszikus képzettsége ellenére éjszakai klubokban volt kénytelen dolgozni, zongorakísérőként. Első kislemeze, a Porgy és Bess című Gershwin-operából való I Loves You, Porgy milliós példányszámot ért el 1959-ben. Repertoárján gospel, blues, soul, dzsessz és pop egyaránt szerepelt, olyan dalok fűződtek nevéhez, mint az Animals által is feldolgozott Don´t Let Me Be Misunderstood vagy az antirasszista üzenetet hordozó Mississippi Goddam és a To Be Young, Gifted And Black. A Billie Hollidayt, Ella Fitzgeraldot és Dinah Washingtont követő nemzedék egyik legnagyobb énekesnőjét csípős nyelv és öntudatos fellépés jellemezte, olykor kioktatta nem elég figyelmes hallgatóságát. Részt vett a 60-as évek amerikai polgárjogi mozgalmában, kapcsolatban állt olyan fekete vezetőkkel, mint Stokely Carmichael vagy Louis Farrakhan. A mai közönség akkor fedezte fel újra, amikor egy 1987-es Chanel-parfümreklám világslágert csinált My Baby Just Cares for Me című dalából - ennek azonban nem sok közvetlen hasznát élvezhette, mert a felvétel jogait jó 30 évvel korábban 3000 dollárért eladta. Élete nem nélkülözte a tragikus fordulatokat: négy vetélése volt; férje és menedzsere házasságuk felbomlása előtt 250 ezer dollárral megrövidítette; 1995-ben légpuskával megsebesítette a szomszéd fiút, mert az megzavarta koncentrációjában. Önéletrajza 1992-ben jelent meg I Put A Spell On You címmel (Screamin´ Jay Hawkins számát 1965-ben vette lemezre).

n SHAKESPEARE Budapesten, a Marriott szálloda Vigadó felőli oldalán felállították Shakespeare bronzszobrát: az ausztráliai Ballaratban lévő eredeti az 1939-ben kivándorolt Mészáros Andor műve, másolata a művész fia, Michael Mészáros és az itthon élő Mihály Gábor munkája folytán készült el, nemzetközi közadakozásból.

A drámaíró születésének 439. évfordulóján jelentette be az amerikai National Endowment for the Arts (az ottani nemzeti kulturális alap), hogy több mint 3 millió dolláros támogatásával száz amerikai várost érintő turné indul, hogy segítsék megismertetni Shakespeare-t a fiatalabb nemzedékekkel: szeptembertől 2004 novemberéig hat hivatásos társulat utazza körbe az országot a Szentivánéji álommal, az Othellóval, a III. Richárddal és a Romeo és Júliával, egy hetedik pedig katonai támaszpontokat kereshet majd fel.

n KÖNYVFESZTIVÁL A terv szerint Günter Grass és Kertész Imre személyében Nobel-díjas vendégei is lettek volna a 10. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválnak, de őket csak az általuk, illetve róluk írott művek képviselték. Grass Ráklépésben című regényét az Európa adta ki. Kertészről két, "sztereóban szóló" kötetet jelentetett meg a Múlt és Jövő: Az ember mélye a folyóiratban 1988 óta róla megjelent írásokat tartalmazza két rövidebb Kertész-szöveg társaságában, a Jób díjában pedig Kőbányai János a zsidóság magyarországi történetében kutatja a Sorstalanság megszületésének és fogadtatásának hátterét, s elemzi a Nobel-díj hazai recepcióját. Szirák Péter Kertészről szóló kötete a Kalligram kortárs irodalomtörténeti sorozatában jelent meg a könyvfesztivál előtt, ahol Vágvölgyi B. András Eörsi Istvánról írott kötetét mutatták be; a Kalligram adta ki Kukorelly Endre esszé- és családregényét, a TündérVölgyet is. Az év gyermekkönyve díját Darvasi László nyerte a Trapiti, avagy a nagy tökfőzelékháborúval, az újonnan alapított, az év gyermekkönyve kisgyermekeknek kategória kitüntettje Lugosi Viktória a Hümmögő révén. Az év kiadója a Magvető, az év kereskedője a Libri lett. A 78-as Szent Johannáját a Rendezők Két Hetén, Politzer Péter rövidfilmjét, a Gránátokat pedig a Kritikusok Hetén vetítik. Filmgyártásunk - közelebbről a Focus Film - Peter Greenaway műve, a Tulse Luper bőröndjei révén is képviselteti magát Cannes-ban. A fesztivál műsoráról bővebben egy hét múlva.

n GYÁSZ 92 éves korában Madridban elhunyt Muráti Lili: a második világháború előtt itthon sztárnak számító színésznő 1948-ban települt le Spanyolországban, ahol később színpadon és filmekben is szerepelt.

n SAAtCHI GALÉRIA A brit főváros új kulturális központjának számító környéken, a Temze déli partján lévő Town Hall, az egykori városháza épületében megnyílt a Charles Saatchi gyűjteményére alapozott képtár. A hirdetési iparban meggazdagodott Saatchi a BritArt néven emlegetett, gyakran sokkoló hatású, fiatal brit művészet (Damien Hirst, Tracey Emin, Chris Ofili, Jake és Dinos Chapman és mások) legjelentősebb vásárlójaként ismert a 90-es évek óta. Az új múzeum évi 750 ezer látogatóra számít.

n OLASZ FILMDÍJ Öt kategóriában nyerte el az idei olasz filmdíjat, Donatello Dávidját Ferzan Özpetek filmje, a La Finestra di fronte (A szemközti ablak): a 25 éve Olaszországban élő 44 éves rendező egy fiatalasszony és egy holokausztot túlélő, amnéziás öregember történetét dolgozta fel Giovanna Mezzogiorno és a forgatás óta elhunyt Massimo Girotti díjnyertes alakítása segítségével.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”