Kulturális hírek

  • 2003. szeptember 18.

Külpol

Kihirdette a zsűri az idei Asztúria Hercege Díj nyerteseit: a spanyol Nobel-díjként emlegetett, 50 ezer euróval dotált kitüntetést október végén Oviedóban veheti át Joanne K. Rowling, an FÉLSZEG VÁGY "Félszeg vággyal, színjózanon?" - Térey János Paulus című kötetének e sorát választották az acb kortárs művészeti galéria kiállítása címéül: a portugál Rui Calcada Bastos, a japán Hideki Iinuma, a cseh Markéta Othova, valamint Szoló Ákos munkái láthatók itt (október 11-ig; az acb által képviselt Szarka Péter Puha Bomba című kiállítása szeptember 21-ig tart nyitva a Műcsarnokban).n GYÁSZ Hello, I`m Johnny Cash - e köszönést és a hozzá tartozó, összetéveszthetetlen basszbaritont többé nem hallhatja koncertközönség: 71 éves korában, cukorbetegségből adódó komplikációk következtében elhunyt a countryzene egyik legnagyobb, saját stílust teremtő egyénisége.
Az 50-es évek közepén indult pályája során több mint 50 millió lemezt adott el, köztük olyan klasszikusokat, mint a San Quentin, illetve a Folsom börtönben adott koncertjeit rögzítő albumok (1968-69) vagy az idős korára új elismerést hozó American Recordings (1994). Tizenegy Grammy-díjat nyert, köztük az életművét elismerőt (1999), 500 ezer példány eladása nyomán tavasszal lett aranylemez Amerikában a The Man Comes Around, két hete a Music TV díját nyerte el Hurt című dalának klipje (az operatőri teljesítményért). Több filmben is szerepelt, a legutóbbi az All My Friends Are Cowboys (1998). A 80-as években Budapesten is fellépett Johnny Cash, önéletrajza a Man in Black 1975-ben jelent meg.

101 éves korában elhunyt Leni Riefenstahl, akinek balett-táncosként, majd filmszínészként kezdett pályája elválaszthatatlanul összefonódott a fasiszta rendszerrel: tehetségét a hitlerizmus szolgálatába állította a náci párt 1934-es nürnbergi nagygyűlését megörökítő Az akarat diadala megrendezésével, s máig elismert technikai újítások alkalmazásával ő vehette filmre az 1936-os berlini olimpia eseményeit is. A háború után négy évet börtönben töltött, majd a filmezéstől eltiltva fotózni kezdett: legismertebb képeit a szudáni nuba törzs életéről készítette. Önéletrajzát (Emlékeim 1902-1945) idén adta ki a Nagyvilág.

n IRODALOM, BERLIN Mintegy 150 író, köztük Günter Grass, Hanif Kureishi, Leon de Winter, az új művel (Messmers Reisen) jelentkező Martin Walser, a Felszámolást bemutató Kertész Imre, valamint Darvasi László (Szerezni egy nőt), Márton László (Árnyas főutca), Parti Nagy Lajos (Hősöm tere; Ibusár című darabját a Theater unterm Dach mutatja be), Szijj Ferenc (versek), Zilahy Péter (CD-ROM: Az utolsó Ablak-Zsiráf) és a franciául író Lorand Gaspar részvételével zajlik szeptember 21-ig a 3. Nemzetközi Irodalmi Fesztivál a német fővárosban.

n KULTURÁLIS TANÁCS Az ország kulturális stratégiájának alakításához szolgál folyamatos tanácsokkal az a havonta ülésező testület, amely Hiller István miniszter javaslatára alakult meg Harsányi László, az NKA elnökének vezetésével. Tagjai: Agárdi Péter irodalom- és médiaszakértő, Bayer József, az MTA Politikatudományi Intézetének igazgatója, Inkei Péter, a Kulturális Obszervatórium vezetője, Pomogáts Béla, az Illyés Közalapítvány elnöke, Schanda Beáta, a Képzőművészeti Egyetem titkára, Bojár Iván András, az Octogon főszerkesztője, György Péter esztéta, kommunikációs szakember és Sükösd Miklós, a CEU professzora (utóbbi három a Narancs munkatársa is volt korábban).

n HUNGAROFEST Bence Ottó, a hajdani Törökfürdő című folyóirat egyik alapítója, kulturális tévéműsorok egykori szerkesztője, a Szépírók Társasága volt elnöke nyerte el a kulturális rendezvényeket szervező Hungarofest ügyvezető igazgatói posztjára kiírt pályázatot. A kht. szervezésében szeptember 18-án Orosz Kulturális Hetek kezdődnek Budapesten (többek között a Moszkvai Patriarchátus Ortodox Kórusával, a Szentpétervári Szimfonikusokkal, a Derevo színtársulattal, filmnapokkal, kortárs pétervári festőkkel), s már folyik a jövő évi hollandiai magyar kulturális évad előkészítése is.

n SIBELIUS Oulu finn város egyik bankfiókjának trezorjából előkerültek Jean Sibelius bő négy évtizede elveszettnek hitt művei: az 1957-ben elhunyt finn zeneszerző kedvenc énekesnője, Ida Ekman számára írta a négy dalt, egy tizenkét ddarabból álló ciklus részeként (a másik nyolc eddig is megvolt).

n DÍJ Ligeti György kapta Frankfurt városának idei Adorno-díját. A filozófia, zene, színház és film területén elért kimagasló teljesítményeket jutalmazó, 50 ezer euróval járó elismerést tolószékben vette át a 80 éves zeneszerző.Harry Potter-regények szerzője, valamint Jürgen Habermas német filozófus és Susan Sontag amerikai író, esszéista.

Denys Arcand The Barbarian Invasions című filmje nyerte a legjobb kanadai alkotás díját a Torontói Filmfesztiválon, a közönség díját Kitano Takeshi Velencében nemrég Ezüst Oroszlánnal díjazott műve, a Zatoichi kapta.

n KONKRÉT VADZSENIK Megjelenteti a győztes VadZsenik műveit az irodalmi pályázatot meghirdető Konkrét Könyvek, így várhatóan még az idén elsőkötetes szerzővé válhat Kristóf Zoltán (A cselekvés álarcában; regény), Baráth Katalin (Ida és az aranygyapjú; ifjúsági regény) és Csordás Dániel (Nocturne; képregény). A kulturális minisztérium különdíját Petz György nyerte (Az ecetfa illata).

n ÖSZTÖNDÍJJAL KÜLFÖLDRE Megjelentek a Magyar Ösztöndíj Bizottság külföldi ösztöndíjakra szóló pályázati felhívásai hallgatóknak, oktatóknak, kutatóknak és művészeknek: bővebb info: www.scholarship.hu.

n ÚJ HELYEN A BLITZ A Szent István-bazilika közelében (Hercegprímás u. 12.) a Párizsban élő Csernus Tibor 1993-2001 között készült munkáiból válogatott kiállítással nyitotta meg új helyiségét a Blitz Galéria: a több mint tíz éve működő, elsősorban kortárs képzőművészettel foglalkozó galéria decemberben klasszikus és kortárs anyagot felvonultató aukciót tervez (www.blitz.hu).

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.