Lecsuktak három újságírót Mianmarban, mert beszámoltak egy korrupciógyanús ügyről

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. október 10.

Külpol

Ilyen az újságírók élete egy Nobel-békedíjas vezető országában.

Három mianmari újságíró került börtönbe szerdán, mert bírálták a délkelet-ázsiai országot vezető Aung Szan Szú Kjí (címlapképünkön) egyik pártfogoltját.

Kjav Zav Lin, Naji Min és Phjo Vai Vin egy ranguni bíróság utasítására az inszeini börtönben várja ügye lezárását. Következő meghallgatásuk október 17-én lesz.

Ügyvédjük szerint két évre is rács mögé kerülhetnek, ha bebizonyosodik róluk, hogy lázító céllal közöltek kétes hitelességű információkat. A katonai junta uralma alatt több embert zártak börtönbe hasonló érvekkel, hogy elhallgattassák a kritikus hangokat.

Az ügyvéd úgy tudja, a helyi kormányzat egyik magas rangú tisztségviselője nyújtott be panaszt védencei ellen az Eleven című helyi napilapban október 8-án megjelent egyik cikk miatt. Az írás Aung Szan Szú Kjí államtanácsos pártfogoltjának, Rangun régió egyik vezetőjének, Phjo Min Theinnek vitatott befektetéseiről szólt. A cikk az átláthatóságot hiányolta egy buszflotta megvásárlása kapcsán.

Az ENSZ különleges jelentéstevője, Janghi Li a héten kifogásolta, hogy Mianmarban csökkent a demokrácia  az elmúlt időszakban. Szeptember elején hét év börtönbüntetésre ítélték a Reuters két mianmari tudósítóját államtitkok megszerzése miatt.

Aung Szan Szú Kjí a 90-es évek elején még Nobel-békedíjat is kapott, tavaly amiatt került a nemzetközi közvélemény célkeresztjébe, mert nem lépett fel a hadsereg által végrehajtott rohingya népirtás ellen.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.