Negyvenöt, Oroszország számára kémkedő diplomata listáját adta át a lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) a varsói külügyminisztériumnak, az érintettek sürgős kiutasítását kérve – közölte szerdai sajtóértekezletén Stanislaw Zaryn, a titkosszolgálatokért felelős lengyel miniszter szóvivője.
Az ABW által kedden a külügyminisztériumnak továbbított listán szereplő, diplomáciai státuszt élvező személyek valójában Lengyelország, valamint partnerei ellen folytatnak hírszerzési tevékenységet – mondta el Zaryn, aki szerint a kiutasítandó személyek, valamint azok, akik együttműködtek velük, az Oroszországi Föderáció titkosszolgálatának a tisztviselői.
Vlagyimir Putyin orosz elnök közben szeretne részt venni a G20-as országcsoport október végén Bali szigetén tartandó csúcstalálkozóján – jelentette be Oroszország jakartai nagykövete szerdán, miközben G20-as tagországok és több szervezet is igyekszik kizárni Oroszországot a csoportból.
A nagykövet közölte, hogy a fórum gazdasági kérdések megvitatására való, nem pedig arra, hogy az ukrajnai válságról tanácskozzanak, Oroszország esetleges kizárása pedig nem segítené a gazdasági problémák megoldását, hanem megnehezítené. A kínai külügyminisztérium szóvivője szintén szót emelt szerdán az ellen, hogy kizárják Oroszországot a következő G20-csúcstalálkozóról.
Lengyelország kedden felvetette az amerikai kereskedelmi minisztériumnak Oroszország kizárását, és Varsó közlése szerint javaslatára "pozitív reakciót" kapott, Moszkva tényleges kizárása azonban nagy valószínűséggel egyes tagállamok vétójába ütközne. Egy európai uniós forrás a Reuters brit hírügynökségnek viszont azt mondta: "világossá tették Indonézia számára, hogy az európai országoknak nagyon problémás lenne Oroszország jelenléte a soron következő miniszteri találkozókon". Hozzátette azonban, hogy nincs olyan egyértelmű eljárás, amellyel ki lehetne zárni egy országot a csoportból.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán egy előadásban emellett arról beszélt, hogy
NATO-békefenntartók Ukrajnába vezénylése közvetlen összeütközéshez vezethet Oroszország és a szövetség között.
"Lengyel kollégáink már bejelentették, hogy közeledik a NATO-csúcs, és békefenntartókat kell küldeni (Ukrajnába). Remélem, értik, miről van szó. Ez a legközvetlenebb összeütközés lesz Oroszország és a NATO fegyveres erői között, amelyet mindenki nemcsak hogy el akart kerülni, de azt hangoztatta, hogy elvileg soha nem történhet meg" – jelentette ki Lavrov.
Elmondta, nehezen haladnak az orosz és az ukrán delegáció közötti tárgyalások, ennek oka szerinte az, hogy Kijev folyamatosan változtatja álláspontját.
Csütörtökön rendkívüli NATO-csúcstalálkozót tartanak, amelyen Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz majd videókapcsolaton keresztül. Egy NATO-tisztviselő azt mondta, a nyugati szövetségesek, akik "jelentős mennyiségű alapvető katonai felszerelést" biztosítanak Ukrajnának, mérlegelni fogják, hogy mit tehetnek még "a támogatásuk megerősítése érdekében".
Emellett a héten az is várható, hogy a nyugati szövetségesek új szankciókat fognak bejelenteni Oroszország ellen, és megerősítik a már érvényben lévőket.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!