Volodimir Zelenszkij ukrán elnök késő esti videóüzenetében azt mondta, bár több mint 7 ezer embert sikerült kihozniuk Mariupolból, a kikötővárosban még mindig 100 ezer civil tartózkodik, miközben a várost folyamatosan bombázzák, részben hajókról, a humanitárius folyosókat pedig elmondása szerint az oroszok nem tartják tiszteletben, elfoglalják azokat.
Hozzátette, nagyra értékeli a görög külügyminiszter Nikosz Dendiasz ajánlatát, aki kedden felajánlotta, hogy maga is csatalakozik egy Mariupolba tartó humanitárius segélymisszióhoz, minthogy a városban jelentős számú görög kolónia élt.
Mariupol azért lenne kulcsfontosságú az orosz hadműveletek szempontjából, mert a birtoklásával megteremthetnék a szárazföldi kapcsolatot a Krím-félsziget és az oroszok által megszállt donyecki régió között. Kirill Sztyepanov orosz katonai tanácsadó a RIA Novosztyi hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a Krímet Mariupollal összekötő autópálya ellenőrzése lenne fontos az összekötéshez.
Ukrán beszámolók szerint kedden a luhanszki kerületben található Szeverodonyeckban találat ért egy gyerekkórházat, Kijevben pedig újabb lakóházakat bombáztak. Az ukrán hadsereg Herszont próbálja visszaszerezni.
Ukrán jelentések szerint ugyanakkor az orosz csapatok demoralizáltak, Oroszországban pedig korábbi, már leszerelt katonákat próbálnak ismét a hadseregbe toborozni.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva viszont arról beszélt, hogy a hadművelet az előzetes célkitűzéseknek és terveknek megfelelően alakul, mert "az elejétől fogva senki sem gondolta, hogy a művelet mindössze néhány napot fog igénybe venni". "Ez egy komoly művelet, komoly célokkal" – mondta.
Peszkov arról is beszélt, hogy a nyugati országok az ukrajnai "különleges hadművelet" megindultáig nem akarták meghallani Oroszország biztonsági aggodalmait, és hogy céljuk "megszabadulni a határaiknál létrehozott Anti-Oroszországtól". Szerinte ugyanis egyértelmű jelei voltak annak, hogy az ukrán kormányerők a donyecki szakadár térségek elleni csapásra készültek.
Azt is hangoztatta, hogy nem céljuk Ukrajna megszállása, csak az ország demilitarizálása, a "nacionalista alakulatoktól" való megtisztítása, semleges státuszának elérésére, illetve a kijevi vezetés által annak a ténynek az elismerése, hogy a Krím Oroszország elidegeníthetetlen része, valamint a donyecki és luhanszki "népköztársaságok" függetlenek.
Az orosz csapatok által ostromlott Mariupolról szólva kijelentette, hogy a fegyveres erők fő célkitűzése a város "nacionalista alakulatoktól" való megtisztítása, és azt állította, hogy az ukrán "nacionalisták" nem engedik elvonulni a civillakosságot, amelyet élő pajzsként használnak.
A nukleáris fegyverek esetleges bevetését firtató kérdésre Peszkov nem zárkózott el azok bevetésétől, de azt mondta, hogy az orosz nemzetbiztonsági stratégia rendelkezései alapján
Oroszország csak akkor folyamodik nukleáris eszközök használatához, ha az állam létezése kerülne veszélybe.
Peszkov azt is állította, hogy az Egyesült Államok biológiai fegyverek komponenseinek kifejlesztésére alkalmas laboratóriumokat működtetett Ukrajna területén.
A Pentagon elítélte Peszkov nyilatkozatát, különösen a nukleáris fegyverekre vonatkozó részt, mondván egy felelős atomhatalomnak nem így kellene nyilatkoznia. Az amerikai védelmi minisztérium információi szerint egyébként az ukrán erőknek délen visszaszerezni is sikerült területeket az orosz megszállóktól.
Csütörtökön rendkívüli NATO-csúcstalálkozót tartanak, amelyen Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz majd videókapcsolaton keresztül. Egy NATO-tisztviselő azt mondta, a nyugati szövetségesek, akik "jelentős mennyiségű alapvető katonai felszerelést" biztosítanak Ukrajnának, mérlegelni fogják, hogy mit tehetnek még "a támogatásuk megerősítése érdekében".
Emellett a héten az is várható, hogy a nyugati szövetségesek új szankciókat fognak bejelenteni Oroszország ellen, és megerősítik a már érvényben lévőket.
Zelenszkij az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokat "nagyon nehéznek" nevezte: "nagyon nehéz, néha botrányos, de lépésről lépésre haladunk előre" – fogalmazott Zelenszkij. Hozzátette: a tárgyaló felek nap mint nap keményen dolgoznak.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!