Letarolta a szerb választást Orbán barátjának pártja

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. június 22.

Külpol

Elsöprő győzelmet aratott a Szerb Haladó Párt a választásokon, a Vajdasági Magyar Szövetség is jól szerepelt.

Egyelőre nem hivatalos adatok szerint fölényesen győzött az Aleksandar Vucic vezette jobbközép Szerb Haladó Párt (SNS) a szerbiai parlamenti választáson. Az SNS a becslések szerint a szavazatok több mint 60 százalékát kapta meg.

"Ilyen arányú győzelemre senki nem számított" – jelentette ki Aleksandar Vucic államfő, az SNS elnöke vasárnap este. "Mindenhol győztünk, ott is, ahol vesztésre álltunk, ott is, ahol korábban mindig veszítettünk, és az összes külföldi szavazóhelyen is" – hangoztatta az SNS elnöke. A párt számára a legutóbbi két választás is elsöprő diadalt hozott: az SNS 2014-ben is kétharmados, 2016-ban pedig abszolút többséget szerzett a parlamentben.

A közvélemény-kutató ügynökségek szerint a 250 fős belgrádi törvényhozásban a Szerb Haladó Párt most körülbelül 180 mandátumot szerzett meg, míg a kétharmados többséghez már 167 mandátum is elegendő lett volna. Vucic ennek ellenére beszédében utalt arra, hogy a továbbiakban is koalíciós kormányzásra készül a pártja.

Vucicnak Orbán Viktor magyar miniszterelnök még vasárnap este gratulált a Facebookon.

A második helyen, akárcsak az előző két választáson, a Szerbiai Szocialista Párt végzett, és 32 mandátumot tudhat magáénak. A CeSID és az Ipsos mintavételi eljárással végzett felmérése alapján, 80,8 százalékos feldolgozottság után közölt nem hivatalos adatai szerint a parlamentbe bejuthat még az Aleksandar Sapic olimpiai ezüst- és bronzérmes vízilabdázó nevével fémjelzett lista (12 mandátum), ám sem a Szerb Radikális Párt, sem a Seprű 2020 néven induló ellenzéki lista, sem a Szabad Polgárok Mozgalma nem érte el a 3 százalékos parlamenti bejutási küszöböt. Emellett a magyar, az albán és bosnyák kisebbség listái is bekerülnek a parlamentbe.

A nem hivatalos adatok szerint a Vajdasági Magyar Szövetségnek (VMSZ) a jelenlegi 4 helyett 9 képviselője juthat a parlamentbe.

Az SNS egyébként a Vajdaságban is közel 60 százalékos támogatottságot szerzett, itt a második helyen a VMSZ végzett 13,4 százalékkal. A 120 fős tartományi képviselőházat és a tartományi kormányt az elmúlt négy évben a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szocialista Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség koalíciója vezette, és a várakozások szerint ez a következő négy évben is így lesz.

Pásztor István, az VMSZ elnöke szerint történelmi eredményt ért el a pártja, mert az adatok szerint annyi képviselőjük lesz a köztársasági parlamentben, amennyi az utóbbi 27 évben nem volt.

"Utoljára ennyi képviselője a vajdasági magyar közösségnek akkor volt, amikor csak egyetlen magyar pártja volt a közösségnek, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a rendszerváltozáskor, a kilencvenes évek elején, akkor, amikor a számítások szerint százezerrel több magyar ember élt a Vajdaságban, mint most" – mondta a pártelnök.

A vajdasági tartományi parlamentbe az eddigi hat képviselő helyett várhatóan tizenöt politikust küldhet a VMSZ.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.