Letartóztatták a katari pénzügyminisztert Dubajban

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. május 6.

Külpol

Közpénz helytelen kezelésével és hivatali hatalommal történő visszaéléssel gyanúsítják.

A QNA katari állami hírügynökség csütörtöki beszámolója alapján írta meg az MTI, hogy Dubajban őrízete vették az öböl menti emírség pénzügyminiszterét közpénz helytelen kezelése és hivatali hatalommal történt visszaélés gyanújával.

Ali Serif el-Emadi 2013-tól töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget a kőolajban és földgázban gazdag államban. Ugyancsak ő a Katari Nemzeti Bank igazgatótanácsának elnöke – ez a pénzintézet a legnagyobb hitelfolyósító a Közel-Keleten és Afrikában. Az amerikai egyetemen végzett Emadit a The Banker című nemzetközi pénzügyi magazin „2020 legjobb minisztere a régióban” minősítéssel értékelte.

Az amerikai Bloomberg hírügynökség szerint Emadi a katari pénzügyi világ legfontosabb személyisége. Nevéhez nemcsak a Katari Nemzeti Bank átalakítása fűződik – a bank kicsiny vidéki pénzügyi szolgáltatóból lett a térség legnagyobb hitelintézete – hanem a katari légitársaság és a Katari Beruházási Hatóság vezetőjeként is ismert.

Mint írják, Katarban ritka ilyen magas rangú tisztségviselő korrupciógyanú miatti őrizetbe vétele. Maga az emírség a térség legkevésbé korrupt állama, ám ehhez hozzátartozik, hogy a térségben burjánzik a korrupció.

A Perzsa-öböl-menti állam politikai rendszerével 2017-ben foglalkoztunk részletesebben, amikor kiéleződött konfliktusa szomszédjával, Szaúd-Arábiával. 2022-ben Katar ad otthont a labdarúgó világbajnokságnak, amelyhez az állam az utóbbi években igen nagyszabású beruházásokkal fejlesztette infrastruktúráját.

Az egyébként is sok vitát kiváltó katari rendezésről időközben kiderült, hogy a stadionépítési munkák során többezer, rossz körülmények között dolgoztatott vendégmunkás halt meg, ami után több válogatott, köztük a Norvégok bejelentették, hogy a sportesemény bojkottját fontolgatják.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.