Macron: Az Orbán-Putyin-találkozó akár még hasznos is lehet egyszer

  • narancs.hu
  • 2023. október 27.

Külpol

Különbözőképp ítélték meg a találkozót az uniós csúcson részt vevő állami vezetők.

Akár még valamikor hasznos is lehet, hogy Orbán Viktor találkozott Vlagyimir Putyinnal, de Magyarországot nem szállta meg Brüsszel – nyilatkozta a kétnapos uniós csúcstalálkozó után Emmanuel Macron a Guardian szerint.

A liberális francia elnök a lap tudósítása alapján arról beszélt, hogy az uniós tagság bizonyos korlátokkal jár, a tagállamok pedig nem tehetnek olyat, ami az EU-t gyengítené. Ugyanakkor abszolút semmi szükség az állam- vagy kormányfőket eltiltására attól, hogy egyik vagy másik irányba menjenek.

Nem sokkol

– mondta Macron az egy héttel ezelőtti találkozóról.

 A telex.hu tudósítása szerint a francia államfő viszont azt kéri, hogy előtte és utána is egyeztessenek, valamint ne használják arra a kétoldalú kapcsolatokat, hogy olyasmiről tárgyaljanak, ami gyengíti a közösséget – különösen olyan helyzetben, mint amilyenben az EU most van Oroszországgal. (Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a HVG-nek megerősítette, hogy az uniós tagságunkból fakadó egyeztetési kötelezettségeket minden ilyen találkozó előtt teljesíteni szokták.)

Emmanuel Macron elmondta, hogy nincs semmilyen morális vagy viselkedésbeli leckéje, amit valamelyik miniszterelnöknek adna, különösen nem Orbán Viktornak.

Nem ítélkezik afelett, amit a magyar kormányfő tett,

talán még hasznos is lehet” valamikor.

Emmanuel Macron szerint az az erősségük, hogy az orosz támadás kezdete óta képesek voltak egységet, gyorsaságot mutatni.

Orbán Viktor az uniós csúcs első napjára érkezve arról beszélt: büszke a minden kommunikációs csatornát nyitva tartó békestratégiájára. Luxemburgi kollégája, Xavier Bettel viszont úgy látta, hogy

„amit Putyinnal csinált, az egy középső ujj az összes katonának és ukránnak, akik nap mint nap meghalnak” az orosz támadás miatt.

Emmanuel Macronnal szemben az észt kormány- és a litván államfő is kritizálta a találkozót.

A francia elnököt Orbán Viktor október 23-i beszédéről is kérdezték. („Szerencsére Brüsszel nem Moszkva” – jelentette ki a miniszterelnök, aki már 2011-ben is használta ezt a fordulatot. 2020-ban azt állította, „már nem sok hiányzik hozzá”, hogy azzá váljon, de idén már "rosszul sikerült kortárs paródiának" nevezte.)

Brüsszel nem szállta meg Magyarországot”, amely szuverén döntést hozott arról, hogy csatlakozik az EU-hoz.

Ha ezt összekeverjük a katonai dominanciával, az összezavarja az emberek tudatát és egy „súlyos ellentmondás” – fogalmazott Emmanuel Macron.

Orbán Viktornak is megmondta, hogy tisztel mindenkit az asztal körül, az uniós állam- és kormányfők mind szuverének, mindegyikük másra érzékeny. Ezt ki is fejezik és az érveiket meg kell hallgatni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.