Magyarország is aláírta a svájci békekonferencia záróközleményét

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. június 16.

Külpol

Kimondja, hogy Ukrajna területi épsége a tárgyalási alap.

Ukrajna területi épségének kell alapját képeznie bármilyen békemegállapodásnak – ez a legfontosabb része a záróközleménynek, amelyet a svájci Bürgenstockban adtak ki az ukrajnai háború mielőbbi lezárása érdekében rendezett kétnapos konferencián.

A tanácskozáson 93 ország vett részt – Oroszországot nem hívták meg, Kína lemondta a részvételt –, 81 állam képviselője írta alá a záróközleményt, köztük Magyarország, és a konfliktusban közvetíteni próbáló Törökország is.

Nem írta alá – vagyis elvileg nem ért egyet azzal, ami benne van – India, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Indonézia, Mexikó, Örményország, Vatikán, Kolumbia, a Dél-afrikai Köztársaság, Líbia, Bahrein, Thaiföld. 

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a tanácskozáson beszélt arról, hogy Magyarország nyitva tartotta a kommunikációs csatornákat Oroszországgal, és bármilyen üzenetet szívesen kézbesít Moszkvának.

A záróközlemény kitér a nukleáris biztonságra, az élelmiszer-ellátásra és a hadifoglyok cseréjére, kiemeli, hogy „az Oroszországi Föderáció háborúja Ukrajnával szemben nagymértékű emberi szenvedést és pusztítást okoz, illetve globális következményekkel járó kockázatokat és válságokat teremt”.

Az ukrán elnök úgy kommentálta a zárónyilatkozatot, hogy ezzel sikerült megtenni az első lépéseket a béke irányába.

Az orosz fél békejavaslata szerint az ukránoknak le kellene mondaniuk a már oroszok által elfoglalt területek mellett más vidékekről is, és csökkentenie kellene a fegyverzetét.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.