A brit képviselők kedden szavaznak ismét a kiválási egyezményről - mindössze 17 nappal az előtt, hogy esedékes lenne Nagy-Britannia kilépése az EU-ból (Brexit).
Theresa May és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hétfő éjszakai strasbourgi találkozójukon fogadtak el jogilag kötelező erejű biztosítékokat a brit belpolitikai konfliktus alapját képező, úgynevezett ír-északír pótmegoldás ügyében. A probléma lényege, hogy a Brexittel az Egyesült Királyság kilépne a vámunióból és ez azt jelentené Észak-Írország számára, hogy határellenőrzést kellene felállítani az Ír-szigeten. Ez azonban sértené az az észak-ír polgárháborút lezáró 1998-as nagypénteki békét. Az utolsó pillanatban tartott egyeztetések után Theresa May brit miniszterelnök három dokumentumot jelentett be, amelyek szerinte rendezik a Brexit-megállapodás ezt a vitatott pontját.
A röviddel éjfél előtt tartott közös sajtótájékoztatón Juncker elmondta, hogy nem nyitották újra a londoni parlament által már elutasított kiválási szerződést, a kötelező erővel bíró jogi csatolmány csupán kiegészíti. Eszerint az ír miniszterelnökkel is egyeztetett, aki közölte, hogy kormánya kész támogatni a megállapodást. Megerősítette továbbá, hogy a pótmegoldás életbe léptetésére kizárólag legvégső esetben kerülhet sor, és akkor is csak addig lenne hatályban, amíg szigorúan szükséges. Élesítése esetén bármelyik félnek joga lesz egyoldalúan kilépnie az egyezményből, amennyiben a másik fél rosszhiszeműen jár el - tette hozzá Juncker.
A megállapodással az Egyesült Királyság rendezett körülmények között távozna az EU-ból, ha a brit parlament kedd este elfogadja. Ha nem, az azt jelenti, hogy a tervezett március végi időpontban biztos nem történik meg a Brexit.
A brit kormány jogi főtanácsosa szerint az EU-val elért új megállapodás csökkentette, de nem szüntette meg annak a kockázatát, hogy az Egyesült Királyság akarata ellenére, határozatlan ideig az ír-északír határellenőrzés megakadályozását célzó pótmegoldás (backstop) hatálya alatt maradjon.
Leo Varadkar ír miniszerelnök szerint a jogilag kötelező erejű biztosítékoknak az elfogadása annyit mond ki, hogy jóhiszemben, közösen fogunk dolgozni az olyan jövőbeni kapcsolatokért, amelyek biztosítják, hogy teljesüljenek a pótmegoldás céljai, különösen a határellenőrzés elkerülése - mondta Varadkar egy televíziós beszédben. Hozzátette azt is, reméli, hogy a megállapodást jóváhagyja a londoni parlament alsóháza.