Még 150 ezren kaphatnak katonai behívót Putyin rendelete nyomán

  • narancs.hu
  • 2024. március 31.

Külpol

Közben Moszkva az elmúlt egy hétben fokozta az ukrán energetikai létesítmények elleni légicsapásait. 

Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a tavaszi sorozásokat előíró rendeletet, ami alapján 150 ezer orosz állampolgárt hívhatnak be kötelező katonai szolgálatra. Oroszországban minden férfinak 18 éves korától egyéves katonai szolgálatot vagy ezzel egyenértékű felsőoktatási képzést kell teljesítenie. Emellett januártól 27 évről 30 éves korig tolták ki a besorozási korhatárt – írja a Guardian.

Húsvét idején az egyházi vezetők is megszólaltak. Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje szerint olyan szent háború az Ukrajna ellen több mint két éve kezdett „különleges katonai akció”, melynek során a katonák a „Szent Oroszországot” védik – írja a hvg.hu. Ferenc pápa hagyományos húsvéti üzenetében úgy fogalmazott: "a békét nem lehet fegyverekkel megteremteni" 

A Telex összefoglalója szerint Oroszország 16 rakétát és 11 drónt lőtt ki Ukrajnára vasárnapra virradóra. A Telegramon kiadott közleményében az ukrán légierő közölte, hogy kilenc drónt és kilenc rakétát sikerült elkapniuk. Moszkva az elmúlt egy hétben fokozta az ukrán energetikai létesítmények elleni légicsapásait. Az ukránok attól tartanak, hogy visszatérnek a háború első telén tapasztalt áramszünetekhez.

A legnagyobb ukrán magántulajdonú energetikai cég, a DTEK vezetője elmondta: hat erőművéből öt megsérült vagy megsemmisült, és a termelőkapacitás 80 százaléka elveszett a két hete folyó orosz légicsapások miatt. A javítások akár 18 hónapot is igénybe vehetnek. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.